Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

800 kg martwych ryb. Jezioro bez życia! Czy oczyszczalnia w Sztumskim Polu jest odpowiedzialna za zatrucie Jeziora Kaniewskiego? – 30.04.2016

800 kg martwych ryb. Jezioro bez życia! Czy oczyszczalnia w Sztumskim Polu jest odpowiedzialna za zatrucie Jeziora Kaniewskiego? – 30.04.2016 fot. PZW Elbląg
Na stronie Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Elbląg udostępniono zlecone wyniki badań wody w Jeziorze Kaniewskim oraz próbki wody wypływającej z oczyszczalni w Sztumskim Polu. Już z samych wstępnych badań wynika, że normy skażenia w Jeziorze Kaniewskim są przekroczone nawet dla ścieków! Z tego powodu organizacja złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury w Kwidzynie. Ktojest za to odpowiedzialny?

Dodajmy, że PZW przeprowadził badania na własny koszt. Jezioro w Kaniewie zostało uznane za całkowicie skażone. 28 kwietnia członkowie związku zorganizowali kolejną już akcję zbierania martwych ryb. Z tej akcji przedstawiamy zdjęcia. PZW Elbląg w związku z tym prosi o powstrzymanie się od spożywania  ryb tam złowionych.

 

Martwy akwen, bez życia. Nawet karaś sobie nie poradził…

Jezioro w Kaniewie jest dość płytkie, ale mimo to posiadało pewne naturalne możliwości oczyszczania. Do tej pory łudzono się, że sobie poradzi… Jak duże musi być to skażenie, skoro akwen sam nie jest w stanie się oczyścić?

 

- Badania wykonało akredytowane laboratorium przy Elbląskim Parku Technologicznym – informuje Krzysztof Cegiel, dyr. Biura Zarządu Okręgowego PZW w Elblągu. – W jeziorze w Kaniewie mamy obecnie do czynienia z parametrami ścieków. Parę lat temu zostało zatrute Jezioro Parleta, teraz przyszedł czas na Koniecwałd, a można się także spodziewać, że w krótkim czasie nastąpi zatrucie Jeziora Dąbrówka. Podejrzewamy, że wszystko może być spowodowane przez niewydolność oczyszczalni ścieków w Sztumskim Polu. Jeżeli taki stan dalej się utrzyma pozostanie nam jedyne zbieranie śniętych ryb…

 

Do tej pory członkowie PZW przeprowadzili cztery akcje zbierania śniętych ryb. Najpierw padły ryby o dużych wymaganiach czystości wody: płocie, okonie i liny, teraz giną nawet gatunki bardzo odporne na zanieczyszczenia czyli karasie srebrzyste. Łącznie zebrano kilkaset kilogramów ryb, które przekazano do utylizacji. W zasadzie teraz zbierane są już tylko karasie, bo ten gatunek przetrwał najdłużej. Tylko podczas drugiej akcji sprzątania wędkarze wyłowili około 560 kg śniętych ryb, a w sumie z jeziora usunięto ich blisko 800 kg.

 

Cztery akcje zbierania martwych ryb nie wystarczyły!

Zdaniem dyrektora Cegiela, sądząc po szybkości następowania procesu wymierania, tuż po długim weekendzie trzeba będzie przeprowadzić kolejną akcję zbierania ryb.  Jest to możliwe, bo na skutek zanieczyszczeń w martwych rybach gromadzą się gazy, które powoduję wypchnięcie tych zwierząt na powierzchnię.   

- Zwracamy się do mieszkańców Koniecwałdu, Gronajn, Koślinki oraz wszystkich miłośników wędkowania o zaniechanie połowu ryb w Jeziorze Kaniewskim w Koniecwaldzie.

Spożywanie ryb może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jako PZW złożyliśmy już stosowne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

Podejrzewa się, że sytuacja może być spowodowana działalnością niewydolnej oczyszczalni w Sztumskim Polu. Czy tak jest rzeczywiście muszą ustalić służby ochrony środowiska, starostwo i policja. Niemniej na kanale w Sztumskim Polu pobrano dwie próbki do badań w powyżej wypływu ścieków i poniżej ich odpływu. Próbki poniżej odpływu wykazały przekroczenie parametrów określonych rozporządzeniem dla oczyszczonych ścieków.

 

- Trzecie badanie, które zlecono dotyczyło jakości wody w Jeziorze Kaniewskim – uzupełnia dyrektor Cegiel. – Wyniki badań są zbliżone do tych z odpływu ścieków z oczyszczalni, stąd nasze podejrzenia. Wyniki badań wody z oczyszczalni w lutym zostały przekazane Starostwu Powiatowemu w Sztumie i wiemy o pewnych zaleceniach pokontrolnych…

W załączniku przedstawiamy wyniki badań wody zleconych przez PZW ZO Elbląg.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (2)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zuza
Zuza 16.05.2016, 10:44
Panie Leszku,nie trzeba mieszać PIS czy PO do sytuacji jaka zaistniała w jeziorach.Tu nie chodzi o ugrupowania Partyjne ktore sami sobie wybraliście tylko o bezmyślnych ludzi niszczących nasza Planetę.Mieszkancy maja możliwość interwencji i wymuszenia kontroli na Firmach czy Instytucjach.Straszne rzeczy dzieją sie w Polsce,na drogach śmierdzące stare samochody ktore w krajach Uni nie zostały dopuszczone do jazdy,uprawy agrarne pryskanie taka ilością trucizny ze rosną dwukrotnie większe,kominy fabryk straszą czarnym jęzorem.Nie trzeba sie dziwić ze rodzą sie chore dzieci,coraz więcej uczuleń i alergii.Wystarczy przejść sie po cmentarzach a widać jak duża jest ilość młodych ludzi którarzy odeszli przedwcześnie
w ostatnich 20 latach.Odwiedzalismy groby rodzinne i maź zadał mi pytanie(gdzie sa starzy ludzie bo na cmentarzu widzi tyle grobów młodych ludzi),starzy ludzie sa w domu - odpowiedziałam.Bedzie jeszcze gorzej,młodzi robią wyścigi rajdowe starymi gruchotami po jednopasmochych drogach,dzieciom podaje sie zatrute chemia pokarmy a chorzy ludzie czekają miesiącami na proste badania lekarskie.W komunizmie było : czy śpi czy leży 2 tysiące sie należy ,w demokracji : kto da ten pojedzie.Duzo krzyku z powodu uchodźców i nieprzemyślane wybory a teraz ze PIS niedobry.Uchodzcy nie chcą do Polski wiec nie musicie sie ich bać,bójcie sie samych siebie bo trujcie sie dobrowolnie.Ponad 5 milionów Polakow wyjechało do Krajów Uni a nie chcecie dać schronienia paru tysiącom ,i to nazywa sie chrześcijanin który żyle według przykazania : Kochaj bliźniego jswego jak siebie samego:nawet siebie samych nie kochacie.
To tak na niedziele.Pozdrawiam.
Leszek
Leszek 10.05.2016, 13:19
A mnie w Sztumie wszystko się podoba. No może poza popaprańcami z PO i PIS bo im to nic się nie podoba. Prawda Mirek ?
tog
tog 03.05.2016, 20:00
Wszyscy mają w nosie czystośc wody, czy życie w zbiornikach, chyba że sami jadą się w niej kąpać .
Liczy się tylko zysk i oszczędności . Policja czy inne "straże" liczą tylko na łatwy zarobek . Nikomu się nie chce sprawdzić , szukać , czy kontrolować coś co wychodzi po za ich podtawowe zadania w pracy. Srajmy w nasze jeziora I jeżdzijmy do Egiptu . Tam Nie srają .
Zuza
Zuza 03.05.2016, 01:00
Byliśmy dwa lata temu na urlopie w okolicach Sztumu,lasy zarzucone plastikowymi butelkami bez nakrętek,niesamowite ilości.Smieci wywożone chyba przyczepami,pozakopywane stare ubrania ktore wyryte zostały przez dziki.woda z szumowina i smrodem nie do zniesienia wpływała do pobliskich rzeczek i przypuszczam ze następnie do dużych jezior,tym samym także do gruntów.Narzekacie na komunizm a nie umiecie sobie poradzić w demokracji,za wycięcie kilku krzewów na własnej posesji płaci sie kary ale na kryminalne czyny przedsiębiorstw przymyka sie oczy.Takiego brudu i smrodu nie widziałam jeszcze nigdy.Bylism zaszokowani i przerażeni,co chcecie zostawić Waszym dzieciom i wnukom - truciznę i smród.
Przykro mi ze tak zniszczono te przepiękne lasy i jeziora.
Licytacje na przeprowadzenie oczyszczalni wygrał chyba ten kto więcej dał łapówy bo człowiek z rozumem nie bedzie szkodził sam sobie.Natura juz nie ma siły sie bronić.