Wydanie nr 336/2022, Piątek 2.12.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Bibiana, Bibianna, Aurelia, Wiktoryn, Zbylut, Ludwina, Balbina, Sulisław, Paulina, Sylweriusz, Budzisława, Budzisław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rewitalizacja linii kolejowej 207 Grudziądz – Malbork. Stacje kolejowe na trasie Sztum – Kwidzyn czeka modernizacja – 26.04.2016

Rewitalizacja linii kolejowej 207 Grudziądz – Malbork. Stacje kolejowe na trasie Sztum – Kwidzyn czeka modernizacja – 26.04.2016 fot. W. Mocny
Niedawno poruszyliśmy temat niedostosowania stacji kolejowej w Sztumie do potrzeb niepełnosprawnych oraz podniszczonej infrastruktury. Niebawem ma się to zmienić za sprawą nowego, dużego przetargu Polskich Linii Kolejowych, który zostanie ogłoszony w czerwcu. Stacje z peronami na linii Kwidzyn - Sztum mają zostać przebudowane.

Informacja cieszy zwłaszcza, że problem nadającego się do remontu dworca dotyczy zarówno Kwidzyna, jak i przystanków kolejowych pośrednich na drodze do Sztumu. Na  tych ostatnich o ułatwieniach dla podróżnych można zapomnieć.  Niestety termin rozpoczęcia prac obejmujących Sztum i okolice wydaje się dość odległy, bo szacuje się go na przełom 2017/2018 r.

Na razie etap projektowy
Na razie kolej nie zdradza wszystkich szczegółów. Wiadomo jednak, że do ogłoszenia przetargu ma dojść w czerwcu br. 

Podczas jednej z sesji Rady Miejskiej z-ca burmistrza Sztumu Ryszard Wirtwein wspomniał o tym, że uczestniczył w rozmowach z dyrekcją Polskich Linii Kolejowych odnośnie planów inwestycyjnych. Miała być na nich poruszona kwestia modernizacji stacji i linii kolejowych na naszym terenie. Z-ca burmistrza poinformował o planowanych remontach, a informację tę udało nam się potwierdzić u źródła.   
- Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do kontynuowania prac modernizacyjnych na linii 207 czyli pomiędzy Grudziądzem a Malborkiem – informuje Ewa Symonowicz, rzecznik prasowa Polskich Linii Kolejowych. - Tym razem rewitalizacja obejmie odcinek od Gardei do Malborka. Przygotowujemy się do przetargu na roboty budowlane i nadzór. Chcemy przywrócić na tej linii parametry przejazdu do 100 km/godz. oraz na niektórych odcinkach do 120 km/godz. Obecnie na wspomnianej trasie kolejowej, prędkość na niektórych odcinkach jest ograniczona do 45-50 km/godz. W czerwcu nastąpi ogłoszenie przetargu. Trudno powiedzieć ile roboty będą trwały. Szacujemy, że ok. dwóch lat.

Perony dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych 
Jak się dowiedzieliśmy w 2017 r. pierwsza będzie rewitalizowana stacja Kwidzyn, a w kolejnym roku odcinek między Kwidzynem a Malborkiem. Na stacjach Kwidzyn Sztum i Ryjewo prawdopodobnie perony będą miały długość 200 m, na pozostałych stacjach: Sadlinki, Gardeja i na przystankach osobowych: Gościszewo, Sztumska Wieś, Brachlewo, Białki i Dziwno – w wyniku remontów powstaną perony niecko krótsze o długości 125 m. 
- Perony na wszystkich stacjach będą wyposażone w pochylnie, które ułatwią poruszanie się osobom o ograniczonej sprawności ruchowej – uzupełnia rzeczniczka PLK. - Przystanki zostaną wyposażone w wiaty. Perony zostaną podniesione do standardowych wysokości 76 cm. Będzie to efekt założeń standaryzacyjnych, które wprowadzamy na wielu trasach. Także przewoźnik jest zobowiązany do dostosowania swojego składu do obecnej infrastruktury.  
Aktualnie, przed ogłoszeniem przetargu trudno mówić o kosztach tych prac. W dniu ogłoszeniu przetargu poznamy jednak więcej szczegółów, zapewne także tych finansowych.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
RFI
RFI 14.05.2016, 19:38
A GRUDZIĄDZ! DO GRUDZIĄDZA NIECH ZROBIĄ