W sprawozdaniu z działalności burmistrz Tabor potwierdził krążące nieoficjalne informacje o zgodzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad w Gdańsku na przebudowę odcinka ulic w Sztumie w ramach DK nr 55.
- Mogę też przekazać bardzo pozytywną informację, potwierdzającą deklarację Kazimierza Smolińskiego wiceministra Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – informował burmistrz Sztumu Leszek Tabor. - Na liście 10 zadań wykonywanych przez GDDKiA w Gdańsku, znajdzie się zadanie związane z poprawą bezpieczeństwa na Drodze Krajowej nr 55 w Sztumie – od poczty do mostu przy ul. Jagieły. Ten odcinek zostanie zmodernizowany, łącznie z budową ronda. Planujemy ogłosić przetarg do 15 kwietnia, jeszcze w okresie obowiązywania poprzedniej ustawy.
Jeden z radnych pytał czy w ramach modernizacji jest możliwość modernizacji chodnika ze „starej Biedronki” do hali targowej i otrzymał potwierdzenie.
Burmistrze Leszek Tabor poinformował o wszczęciu procedur przetargowych, jeśli chodzi o modernizację sztumskich ulic: Zacisze, Kwiatowej, Radosnej, Ogrodowej i Wiejskiej na kwotę 2,1 mln zł.
Rozstrzygnięto przetarg na bieżące naprawy nawierzchni na terenie całej gminy. Ogłoszono przetarg na modernizację stadionu. Nowością będzie zatrudnienie konsultanta – eksperta ds. projektów inwestycji sportowych.
Radny Adam Poćwiardowski zadał kilka pytań odnośnie inwestycji drogowych oraz tego czy gmina zamierza skorzystać z rządowego programu budownictwa czynszowego. Na to ostatnie poprosił o odpowiedź na piśmie. Przy czym wymienił szereg udogodnień dla takich inwestycji, jak korzystny okres spłat pożyczek na okres 30 lat. Ponieważ z programu mogłyby skorzystać gminne spółki, Towarzystwa Budownictwa Społecznego i spółdzielnie mieszkaniowe zasugerował skorzystanie z możliwości Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej RENAWA. Realizacja programu byłaby bardzo istotna dla osób o umiarkowanych dochodach, których w Sztumie jest nie mało. Niestety zdaniem radnego liczba mieszkań w Sztumie spada, są drogie, a 70 proc. zasobu pochodzi z okresu przedwojennego...
Pytania radnej Sylwii Monkielewicz, dotyczące kosztów dzierżawy i utrzymania zamku było jedynymi, które dotyczyło Wzgórza Zamkowego. Radna otrzymała zapewnienie o odpowiedzi pisemnej, gdyż zdaniem urzędników trudno takie dane przedstawić ad hoc. Poruszenie tematu zamku wywołało pewną nerwowość...
Zapraszamy do oglądania relacji video z całej sesji.
Porządek obrad jest następujący:
1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie ewentualnie zgłoszonych zmian do porządku.
3. Zatwierdzenie protokołów nr XIX.2016 i XX.2016 z obrad sesji Rady Miejskiej. Protokoły do wglądu wyłożone w Biurze Rady Miejskiej oraz przesłane na adresy mailowe radnych.
4. Część uroczysta: wręczenie podziękowania Panu Józefowi Sarnowskiemu za wsparcie projektu „Ochrona wód i przywracanie różnorodności biologicznej na terenie MOF Malbork – Sztum”.
5. Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Sztum z działalności międzysesyjnej.
6. Przedłożenie przez Burmistrza Miasta i Gminy:
1) sprawozdania z wykonania budżetu Miasta i Gminy Sztum za 2015 rok, sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego samorządowej instytucji kultury za 2015 rok oraz informacji o stanie mienia Gminy Sztum na dzień 31.12.2015 rok,
2) informacji dotyczącej realizacji Programu Wsparcia "Rodzina 3+" w Mieście i Gminie Sztum w roku 2015.
7. Przedłożenie przez Burmistrza Miasta i Gminy sprawozdania z wykonania budżetu Miasta i Gminy Sztum za 2015 rok, sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego samorządowej instytucji kultury za 2015 rok oraz informacji o stanie mienia Gminy Sztum na dzień 31.12.2015 rok.
8. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
1) zmian w budżecie gminy na rok 2016,
2) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016- 2022,
3) uchwalenia Statutu Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie,
4) aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Sztum oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze miasta i gminy Sztum,
5) przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Sztum w części obrębu geodezyjnego Gościszewo,
6) użyczenia na czas nieokreślony lokalu użytkowego znajdującego się w budynku przy ul. Jagiełły 24 w Szumie na rzecz Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie,
7) sprzedaży nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste oznaczonej nr 18/24 położonej w Sztumie przy ul. Żeromskiego na rzecz użytkownika wieczystego.
9. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
10. Odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
11. Zakończenie obrad