Wydanie nr 28/2021, Czwartek 28.01.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Augustyn, Manfred, Manfreda, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Piotr, Roger, Tomasz, Waleriusz, Walery
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

JUBILEUSZOWE SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI NORDHORN I MONHEIM NAD RENEM W MALBORKU - 23-26.07.2015

JUBILEUSZOWE SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI NORDHORN I MONHEIM NAD RENEM W MALBORKU - 23-26.07.2015 fot. 82-200
W tym roku przypadają jubileusze 20-lecie partnerstwa z Nordhorn i 10-lecia z Monheim nad Renem, które w Malborku wspólnie z przedstawicielami tych niemieckich miast świętowaliśmy od 23 do 26 lipca.

W składzie delegacji znaleźli się burmistrzowie Thomas Berling i Daniel Zimmermann, przedstawiciele komitetów zajmujących się współpracą partnerską oraz osoby odpowiedzialne za kulturę, ochronę klimatu i gospodarkę miasta.

Głównym punktem spotkania zorganizowanego w ramach projektu "Idź w stronę słońca - partnerska wymiana dobrych praktyk" była piątkowa konferencja "Natura znajdzie drogę" z udziałem ekspertów ze wszystkich trzech miast. Poza tematami związanymi z odnawialnymi źródłami energii i rozwiązaniami stosowanymi w poszczególnych gminach, niezwykle ciekawy temat poruszył burmistrz Monheim Daniel Zimmermann, który opowiedział o tym, jak po obniżeniu podatków dla przedsiębiorców, jego miasto stało się miastem bez długów. 

Podczas wizyty goście zwiedzili między innymi Europejskie Centrum Solidarności i poznali historię oraz ideały głoszone przez ruch solidarnościowy i ich wpływ na losy całej Europy, w tym również Niemiec.

W Malborku, poza obowiązkową wizytą na zamku, goście zwiedzili również Szkołę Łacińską i Szpital Jerozolimski, gdzie zorganizowane zostało spotkanie z organizacjami, klubami i instytucjami, które chcą rozwijać dotychczasową współpracę bądź nawiązać nowe kontakty. Spotkanie otworzył burmistrz Marek Charzewski. Dziękując wszystkim za przybycie, zachęcał do realizacji kolejnych wspólnych przedsięwzięć. Gośćmi honorowymi byli synowie Edwina Eggerta, który za pomoc w ratowaniu, budynku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Malborka.

Po krótkim koncercie akordeonowym w wykonaniu Jakuba Barana, dyrektor MCKiE Aleksandra Kapejewska zaprezentowała historię obiektu i jego rewitalizacji oraz przedstawiła wszystkie grupy działające w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Ofertę współpracy przygotowały również klub "Delfin", smocze łodzie, Państwowa Szkoła Muzyczna, Powiatowe Ognisko Plastyczne, UKS Bombek a nawet Centrum Profilaktyki i Terapii w Malborku oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Burmistrz Monheim zaprosił zainteresowanych do swojego miasta, aby nawiązać bezpośrednią współpracę z adekwatnymi organizacjami w Niemczech.

Głównym punktem obchodów jubileuszu było ognisko z udziałem gości, przedstawicieli miasta i grup, które organizują bądź zamierzają organizować wymiany i wspólne projekty. Skoro jubileusz, to musiały być też tort oraz szampan. A ten był wyjątkowy. Otrzymał go 10 lat temu, podczas podpisania umowy partnerskiej z Monheim nad Renem, ówczesny przewodniczący Rady Miasta Malborka Tadeusz Woźny. Szampan czekał więc na otwarcie aż dekadę.

Termin obchodów jubileuszu wybrany został nieprzypadkowo. W tym czasie w Malborku odbyła się impreza Oblężenie Malborka, nasi niemieccy partnerzy mogli więc skorzystać z licznych atrakcji. Zaproszeni burmistrzowie wspólnie z włodarzem Malborka i wicedyrektorem Muzeum Zamkowego Rafałem Mańkusem przeszli na czele sobotniego pochodu grup oblężeniowych. Pomimo deszczu udało się przeprowadzić partnerski turniej kuszniczy i chociaż gospodarze wygrywając, nie okazali dużej gościnności, to zabawa była doskonała.

Projekt "Idź w stronę słońca - partnerska wymiana dobrych praktyk" uzyskał dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.