Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

SPRZĄTANIE LASU TAK, PALENIE ŚMIECI NIEKONIECZNIE. POZYTYWNA AKCJA, ZE SŁABYM PUNKTEM - 12.05.2015

SPRZĄTANIE LASU TAK, PALENIE ŚMIECI NIEKONIECZNIE. POZYTYWNA AKCJA, ZE SŁABYM PUNKTEM - 12.05.2015 fot. Widz
Jeden z widzów napisał do nas maila, o tym jak można spędzać czas z dziećmi na świeżym powietrzu. Cała akcja jest bardzo pozytywna jednak jest coś, co uznaliśmy za nie najlepszy pomysł, ale o tym w dalszej części. Oto mail:

Witam, chciałbym zasugerować nowy dział strefy obywatelskiej ,,czas z dzieckiem '' - ,,dobre uczynki''. Na swoim przykładzie - las Wielbark. Miejsce na ognisko - koniec lasu Wielbark - od lat nie sprzątane. Ja wraz z córeczka - wzięliśmy sprawę w swoje ręce - córeczka zajęła się plastikami , papierem, ja szkłem i metalami )
Wykopaliśmy specjalny dół na ognisko - tam można wrzucać śmieci - te , które da się spalić. oznaczyliśmy również te informacje na drzewie ,, śmieci wrzucaj do dołu ;;- śmieć, które nadają się do spalenia. Szkło i metale wywiozłem w strefę segregacji.
,,Pamiętajcie '' nie ograniczajcie się do zabaw z dzieckiem ; łopatka i piaskownica''


Inicjatywa bardzo nam się podoba. Bardzo mało ludzi zwraca uwagę na otaczające nas środowisko, dlatego taka aktywność z pewnością zasługuje na pochwałę. My w strefie obywatelskiej oddajemy głos widzom, jednak tu musieliśmy napisać słowo od redakcji, gdyż w całej tej pozytywnej inicjatywie jest coś, co nie do końca wydaje nam się dobrym pomysłem. Mowa oczywiście o tym dole, w którym spalane śmieci. Strażacy wielokrotnie apelują o nie wzniecanie ognia w lasach. W takim miejscu wystarczy chwila nieuwagi i suche drzewa i igły, które leżą na ziemi błyskawicznie mogą zająć się od ognia. Naszym zdaniem sprzątanie lasu to, jak najbardziej szlachetna sprawa, jednak spalanie w nim śmieci to już kwestia budząca sporo kontrowersji. Straż Pożarna w tym przypadku przypomina, że wzniecanie ognia w lesie nawet w pozornie kontrolowany i bezpieczny sposób jest kategorycznie zabronione. Ogniska w lesie owszem, ale tylko w wyznaczonych przez leśników miejscach

Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Strefa obywatelska


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Turysta
Turysta 14.05.2015, 09:09

…………….Z OSTATNIEJ CHWILI………przed Pałacem Prezydenckim zaparkowały kolejne samochody z napisem "PRZEPROWADZKI"
Malborka
Malborka 13.05.2015, 20:28
Byłam w Szwecji. Tam każde miejsce nad jeziorkiem, czy lasem przeznaczone dla turystów posiada wiatę, miejsce na ognisko (także do spalania śmieci) i drewniany kibelek z serduszkiem :). Z tego co się dowiedziałam, to wszystko tak elegancko wygląda, gdyż jest pod opieką mieszkańców z danego terenu. A dzieci i młodzież szanują przyrodę. Co kraj, to inny obyczaj. Adoptujmy dobre przykłady.
Mieszkaniec Wielbarku
Mieszkaniec Wielbarku 12.05.2015, 21:09
"My w strefie obywatelskiej oddajemy głos widzą" - widzĄ, czy widzOM? :D

Wracając do tematu, sam często bywam w malborskim lesie na ogniskach ze znajomymi - świeże powietrze i wspaniałe widoki (szczególnie na skraju skarpy). Pomysłu spalania śmieci w lesie także nie pochwalam, jednak rozpalanie ognisk wyłącznie w "wyznaczonych miejscach" to martwe prawo.

Tutaj przytoczę najbardziej trafny i jednocześnie smutny przykład: świetnie pomyślana i wykonana w ramach nadleśnictwa miejscówka na ognisko na skraju "drugiego lasu" i pola (pierwotnie wyposażona w wiatę, ławy, ogrodzenie, a nawet stojaki na rowery). Przy pierwszej wizycie (kilka lat temu) zachwyciłem się pomysłem i jego realizacją. Przy drugiej wizycie okazało się, że z niezrozumiałych powodów wywleczono stamtąd ławę przy pomocy samochodu (?!) a osobnik o pseudonimie "Cyrkiel" musiał zaznaczyć swoją obecność w tym miejscu w bardzo widoczny sposób. Ostatnia wizyta znajomych wykazała tylko jedno - całość celowo spalona.

Z jednej strony ta historia pokazuje bezmiar ludzkiej głupoty i niewdzięczności, a z drugiej słuszność sprawdzonej zasady: masz doświadczenie przy ogniskach i szanujesz naturę - organizuj miejscówki we własnym zakresie i ciesz się porządkiem i bezpieczeństwem.
Ewa
Ewa 12.05.2015, 17:38
akcja super, tylko że ogień w lesie to nie najlepszy jednak pomysł