Za swoją działalność i pracę na rzecz miasta i mieszkańców otrzymał w 2007 r. tytuł Zasłużonego dla Miasta Malborka. Jego osiągnięcia najlepiej obrazuje wygłoszona wtedy laudacja:
"Pan Arkadiusz Binnebesel całe swoje życie dojrzałe (zawodowe i społeczne) poświęcił Malborkowi i Ziemi Malborskiej. Z Zamkiem i Malborkiem była związana, od pokoleń, cała jego rodzina. Malbork był miejscem urodzenia Jego Ojca Bernarda, który był działaczem plebiscytowym w roku 1920 i Obrońcą Poczty Gdańskiej w byłym wolnym mieście Gdańsku. Zginął w jej obronie we wrześniu 1939 roku.
Pan Arkadiusz Binnebesel w czasie swojej długoletniej pracy zawodowej i społecznej przyczynił się do upowszechnienia świadomości historycznej w znaczeniu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Był jednym z głównych inicjatorów odbudowy Zamku Malborskiego po pożarze w 1959 roku i powołania w 1961 roku Muzeum Zamkowego. Przyczynił się do odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku dawnego Domu Polskiego z okresu plebiscytowego mieszczącego się przy ul. Piastowskiej 15. Współuczestniczył przy budowie pomnika poświęconego pamięci zamordowanych celników i kolejarzy w Szymankowie. Był również aktywnym członkiem komitetu budowy pomnika Henryka Sienkiewicza i tablicy pamiątkowej Celników Polskich w Kałdowie.
Oprócz pracy zawodowej w Urzędzie Powiatowym w Malborku, następnie w Urzędzie Wojewódzkim w Elblągu i Muzeum Zamkowym w Malborku był równolegle aktywnym działaczem Towarzystwa Miłośników Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego a następnie przewodniczącego tej organizacji. Towarzystwo było współinicjatorem pierwszych koncertów muzycznych na Zamku Malborskim oraz zakupu fortepianu koncertowego, eksponatów muzealnych i książek do powstającej biblioteki a także Dni Malborka.
Przez wiele kadencji Pan Arkadiusz Binnebesel był członkiem Rady Krajowej Regionalnych Towarzystw Kultury w Polsce. Za tę działalność został wyróżniony w 1997 roku brązowym i srebrnym medalem 500-lecia Pokoju Toruńskiego. Był jednym z pierwszych organizatorów powołania do życia Stowarzyszenia Sołeczno-Kombatanckiego Związku Polaków „Młody Las”. Pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego tego Stowarzyszenia. Był inicjatorem postawienia pomnika Pamięci Narodowej w Trampowie k/Nowego Stawu.
W latach 1987-2005 zorganizował 31 sesji naukowych i popularno-naukowych. Były to sesje polskie i międzynarodowe. Wygłosił 108 odczytów na terenie Polski. Wystąpił z referatem na Kongresie Regionalnych Towarzystw Kultury we Wrocławiu, w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Tarnowie, Grudziądzu, Gdańsku, Inowrocławiu i wielu innych miastach i gminach. Był jednym z referentów na kongresie Kultury Wsi Polskiej w Częstochowie (Jasna Góra) i na Kongresie Kultury Polskiej'2000 w grudniu 2000 roku w Warszawie.
Ponadto uczestniczył w spotkaniach w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Wiedniu (3 krotnie) i Wilnie. Swoją pracą wniósł znaczący wkład w kształtowanie stosunków polsko-krzyżackich oraz w poszerzenie świadomości mieszkańców naszego miasta.
Pan Arkadiusz Binnebesel, za swoją działalność, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski."
źródło: 82-200.pl