Wydanie nr 142/2024, Wtorek 21.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. Odszedł Leszek Koszytkowski, jeden z bohaterów Solidarności.

Powiat sztumski. Odszedł Leszek Koszytkowski, jeden z bohaterów Solidarności. fot. Źródło: internet/Gminna Biblioteka w Starym Targu
Odszedł Leszek Koszytkowski - archiwista, bibliotekarz, działacz opozycji w okresie PRL. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich latach pracował jako dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Targu.

W sobotę, 20 kwietnia o godz. 10:30 odmówieniem różańca w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Starym Targu rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. O godz. 11:00 zostanie odprawiona msza święta, po której nastąpi złożenie urny do grobu rodzinnego na Cmentarzu Parafialnym.

Leszek Koszytkowski pochodził z Trop Sztumskich gm. Stary Targ. Rocznik 1955. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Sztumie. Absolwent historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach w 1978 r. wrócił do rodzinnej wsi, ale pracę podjął w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Elblągu, gdzie atmosfera była dość opozycyjna wobec systemu, bo wśród pracowników było kilka osób, którzy mieli kontakty z Komitetem Obrony Robotników (KOR). W bibliotece zastała go „Solidarność”, której członkiem był od września 1980.

Wszedł w skład Komisji Zakładowej w swoim zakładzie pracy. W pierwszym półroczu 1981 r. był rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Elblągu, a następnie etatowym pracownikiem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” na stanowisku redaktora Biuletynu Informacyjnego ZR. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., ukrywał się do 3 stycznia 1982 r. Internowany 4 stycznia 1982 r. i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Iławie, a następnie w Kwidzynie, gdzie 14 sierpnia 1982 r. wziął udział w akcji protestacyjnej internowanych.

- „Rodziny mogły odwiedzać nas co tydzień. Władze więzienne wprowadziły zakaz i zezwoliły jedynie na widzenia raz w miesiącu. Wziąłem miednicę i zacząłem uprawiać kocią muzykę przed ogrodzeniem, za którym czekali nasi bliscy. Być może jeden z kryminalnych rozkręcił ogrodzenie i sprowokował klawiszy. Puścili wodę z węży, jeden z naszych padł, podniosłem go bo byłem w pierwszej linii, ale woda zatykała dech w piersiach. Ale się trzymałem, zaczęli nas spychać, poszły tylariery z psami, wycofaliśmy się do baraków. Próbowaliśmy barykadować łączniki, ale to nie miało sensu, bo oni mieli siłę i wchodzili do cel i się zaczęło. Wpadła watacha klawiszy ze Sztumu, porucznik miał małą pałkę, ale bolało mocno. Zabrali nas do świetlicy i urządzili ścieżki zdrowia. Atanda z metrowymi pałami biła najmocniej, chociaż szliśmy szybko, żeby mniej razów dostać, to jednak plecy miałem zbite solidnie. Naliczyłem chyba z 80 pał, które dostałem na plecy. Przy wejściu do celi dostałem w głowę i straciłem na chwilę przytomność. Bili nawet jak leżałem. Ból był straszny” - tak wspominał tamten czas Leszek Koszytkowski.

Solidarnościowiec został zwolniony z internowania 9 grudnia 1982 r., pozostawał bez pracy do 1984 r. W tym czasie nakłaniany do emigracji z kraju. W latach 1985-1987 był kolporterem wydawnictw drugoobiegowych oraz redaktorem podziemnego pisma „Biuletyn Regionu Elbląskiego «Solidarność»”.

- „Leszek Koszytkowski był człowiekiem pozytywizmu, pojmującym swoją działalność publiczną jako pro publico bono, dla dobra wspólnego, a nie dla własnych korzyści. W wolej Polsce nie upominał się o jakiekolwiek profity za swą działalność konspiracyjną, medale, ordery czy choćby godziwą pracę. W latach 1990 - 2005 był prezesem zarządu Spółdzielni Usług Specjalistycznych „Archiwista” w Gdańsku, ale kiedy od 2005 roku przez trzy lata był bezrobotny, nikt się o niego nie upomniał. Dopiero w 2008 roku, po wielu interwencjach został zatrudniony jako kierownik Gminnej Biblioteki w Starym Targu. Od 2007 jest członkiem Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980 - 1990 Regionu Elbląskiego” - wspomina zmarłego starosta sztumski Leszek Sarnowski.

Informacje o śp. Leszku Koszytkowskim znaleźć można m.in. w katalogu osób „rozpracowywanych” na stronie IPN:https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/92192, jego biogram przeczytać można również na Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Koszytkowski)

 

 

Informacja: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Zdjęcia pochodzą ze strony Gminnej Biblioteki w Starym Targu oraz strony https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.