Wydanie nr 110/2024, Piątek 19.04.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożar pustostanu i kolizje drogowe – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 110/2024
  • 2 kwietnia 2024, 13:44
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Pożar pustostanu i kolizje drogowe – raport sztumskich służb mundurowych. fot. OSP Stary Targ
W ostatnich dwóch tygodniach funkcjonariusze Straży Pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

W poniedziałek, 18 marca br. o godzinie 09:35 trzy zastępy skierowano do miejscowości Stary Dwór, gdzie samochód osobowy uderzył w drzewo. Działania strażaków polegały na odłączeniu akumulatora. Drzewo, w które uderzył pojazd, było uszkodzone i w każdej chwili mogło się złamać. Policjanci wstrzymali ruch w obu kierunkach.

Ratownicy przy pomocy piły do cięcia drewna, wycięli całkowicie drzewo i pocięli na mniejsze kawałki, po czym usunęli na pobocze drogi. Do miejsce zdarzenia przyjechała żona kierowcy. Kierujący po przebadaniu został przetransportowany do szpitala w Sztumie w celu wykonania szczegółowych badań lekarskich. Wznowiono ruch w obu kierunkach. Na miejscu pozostał patrol Policji. Na tym zakończono działania.

We wtorek, 19 marca br. o godzinie 14:07 zastęp zadysponowano do miejscowości Mleczewo, gdzie palił się śmietnik. Po dojeździe do miejsca zdarzenia ratownicy ugasili pożar.

W środę, 20 marca br. o godzinie 14:17 dwa zastępy pojechały do miejscowości Szropy, gdzie w budynku jednorodzinnym paliły się sadze w kominie. Ratownik pracujący w koszu drabiny wyczyścił komin z palących się sadz, które usunięto przez wyczystkę przy piecu C.O. Po ugaszeniu, sprawdzono pomieszczenia miernikiem wielogazowym - brak zagrożenia. Na tym zakończono działania.

O godzinie 20:44 zastęp skierowano do miejscowości Postolin do pożaru trawy na nieużytkach rolnych.

W sobotę, 23 marca br. o godzinie 10:39 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych przy ul. Nowowiejskiego na 1. piętrze pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego znajdowała się 44-letnia kobieta, która zażyła dużą ilość tabletek - była przytomna w kontakcie logicznym. Na miejscu obecny był patrol Policji. Po rozpoznaniu i rozmowie z policjantami i ratownikami medycznymi okazało się, że obecność strażaków nie jest wymagana. Kobieta pozostała w mieszkaniu pod nadzorem ZRM i wkrótce została przetransportowana do szpitala psychiatrycznego. Policjanci pozostali na miejscu.

W poniedziałek, 25 marca br. o godzinie 14:48 trzy zastępy pojechały do miejscowości Czernin, gdzie na ulicy Donimirskich doszło do zderzenia osobówki ze skuterem.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykonali badanie urazowe i udzielili wsparcia psychicznego. Do miejsca zdarzenia dojechał Zespół Ratownictwa Medycznego, któremu przekazano poszkodowanego. Po przekazaniu skutera i samochodu osobowego właścicielom, zakończono działania.

Więcej na https://tvsztum.pl/aktualnosci/42202,powiat-sztumski-zderzenie-osobowki-ze-skuterem-jed

O godzinie 19:59 trzy zastępy skierowano do Czernina na ul. Jaśminową w celu otwarcia mieszkania. Po dotarciu zastępu na miejsce, kobieta sama otworzyła drzwi. Ratownicy weszli do mieszkania celem zbadania kobiety (postępowanie ABC oraz badanie urazowe). Po dojeździe zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego, przekazano poszkodowaną osobę. Na tym zakończono działania.

W środę, 27 marca br. o godzinie 09:46 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Polaszki, gdzie na poboczu drogi powiatowej 3141G stał samochód ciężarowy przechylony na prawą stronę. Brak osób poszkodowanych.

Strażacy zabezpieczyli miejsce działania. Do miejsca zdarzenia dojechał patrol Policji. Właściciel firmy transportowej poinformował, że usunie pojazd we własnym zakresie. Do czasu przyjazdu auto lawety na miejscu pozostał zastęp z OSP Postolin.

O godzinie 16:35 pięć zastępów pojechało do miejscowości Stary Targ, gdzie na ul. Głównej w pustostanie po starej piekarni palił się dach. Pożar w pełni rozwinięty. W budynku brak prądu. Przed przyjazdem JOP budynek opuścił mężczyzna, którego zatrzymali policjanci.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Na drodze wojewódzkiej 517 policjanci zablokowali ruch w obu kierunkach. Ratownicy podali pierwszy prąd w natarciu W-52 na palący się dach. Do miejsca zdarzenia dojechały kolejne zastępy. Z uwagi na linię energetyczną przebiegającą nad budynkiem, Kierujący Działaniami Ratowniczymi zlecił zdalne odłączenie prądu w miejscowości. Strażacy podali kolejne dwa prądy w natarciu W-52 na palący się dach oraz jeden do wnętrza obiektu. Ratownicy pracowali w sprzęcie Ochrony Układu Oddechowego (OUO). Do miejsca zdarzenia dojechał patrol energetyczny, który odłączył linię od sieci. Przyjechał również współwłaściciel budynku. Strażacy przeszukali budynek w celu wyeliminowania osób poszkodowanych – nikogo nie znaleziono. Z uwagi na dużą ilość składowanych i nadpalonych śmieci wewnątrz budynku, zadysponowano kolejne zastępy, tym razem z OSP Waplewo Wielkie. Po ugaszeniu pożaru, sprawdzono kamerą termowizyjną stropy oraz ściany wewnątrz budynku - brak zagrożenia. Uprzątnięto z jezdni elementy pokrycia dachu, które spadły w wyniku pożaru. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi zakończono działania.

W czwartek, 28 marca br. o godzinie 05:14 dwa zastępy skierowano do dogaszania pogorzeliska w Starym Targu.

W piątek, 29 marca br. o godzinie 04:23 dwa zastępy ponownie zadysponowano do dogaszania pogorzeliska w Starym Targu.

O godzinie 21:29 dwa zastępy pojechały do miejscowości Postolin do pożaru skrzynki elektrycznej na budynku gospodarczym murowanym. Właściciel ugasił skrzynkę przy użyciu gaśnicy oraz odłączył główne zabezpieczenie budynków.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i sprawdzili budynek przy pomocy kamery termowizyjnej - brak zagrożenia. Po dojeździe patrolu energetyki zakończono działania.

O godzinie 23:23 dwa zastępy skierowano do Cieszymowa, gdzie w budynku wielorodzinnym paliły się sadze w przewodzie kominowym.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wygasili w piecu CO. Ugasili palące się sadze w kominie przy użyciu sprzętu kominiarskiego. Po przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzili kamerą termowizyjną temperaturę całości przewodu kominowego oraz sprawdzili pomieszczenia przyległe do przewodu kominowego na zawartość CO - wynik 00. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi zakończono działania.

W sobotę, 30 marca br. o godzinie 21:14 zastęp zadysponowano do miejscowości Lubochowo, gdzie w jednym z mieszkań na podłodze leżał mężczyzna - przytomny z raną głowy. Obok niego stało kilka osób, jedna z nich zgłosiła zdarzenie.

Ratownicy weszli z torbą PSP R1 do mieszkania i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz udzielili wsparcia psychicznego. Do miejsca zdarzenia dojechał Zespół Ratownictwa Medycznego, któremu przekazano poszkodowanego. ZRM zabrał osobę poszkodowaną do szpitala na obserwację. Na tym zakończono działania.

W poniedziałek, 1 kwietnia br. o godzinie 09:40 zastęp pojechał do miejscowości Dzierzgoń na ul. Osiedle im. Władysława Jagiełło pomóc Zespołowi Ratownictwa Medycznego w otwarciu mieszkania.

O godzinie 18:24 zastęp zadysponowano do miejscowości Szropy w celu ugaszenia trawy na nieużytku.

 

 

Informacje przekazał: mł. kpt. Piotr Spiżewski, Specjalista Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

Zdjęcia: OSP Stary Targ

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.