Wydanie nr 159/2023, Czwartek 8.06.2023
imieniny: pokaż (9 imion)Wyszesław, Wilhelm, Medard, Maksymin, Seweryn, Herakliusz, Medarda, Maksymina, Dobrociech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ostatnia umowa na S6 między Szczecinem i Gdańskiem

  • Wydanie nr 159/2023
  • 21 listopada 2022, 11:44
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Szczecin
  • Wiadomości
Ostatnia umowa na S6 między Szczecinem i Gdańskiem fot. Ostatnia umowa na S6 między Szczecinem i Gdańskiem
Podpisano umowę na realizację drogi ekspresowej S6 na odcinku Sławno - Słupsk. Inwestycję zrealizuję firma Stecol, a wartość kontraktu to 701,6 mln zł. Nowa trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku i długości 22,9 km.

To ostatnia umowa na realizację drogi ekspresowej S6 między Szczecinem i Gdańskiem. Trwa realizacja łącznie dziesięciu odcinków S6 w województwie pomorskim, a w województwie zachodnio-pomorskim dwóch. Trwają prace na obwodnicy Koszalina, natomiast 30 września tego roku została zawarta umowa dla odcinka Koszalin - Sławno. Udostępnienie do ruchu odcinka Sławno - Słupsk, na który podpisaliśmy dziś umowę, planowane jest w październiku 2025 roku. Wtedy też kierowcy będą mogli przejechać całą, 300-kilometrową trasę ekspresową Szczecin - Gdańsk.  

Roboty budowlane i projekty wykonawcze dla S6 Sławno - Słupsk

Wykonawca będzie miał za zadanie przygotować projekty wykonawcze oraz zrealizować roboty budowalne, a także uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Na opracowanie projektów przewidziano 10 miesięcy, natomiast na same prace budowlane 19 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Dla inwestycji została już w sierpniu ubiegłego roku uzyskana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W ciągu 30 dniu od podpisania umowy wykonawcy zostanie przekazany plac budowy. Pierwsze działania wykonawcy będą obejmowały sprawdzenie saperskie, prace geodezyjne i wycinkę drzew. Zasadnicze roboty rozpoczną się po przygotowaniu i zatwierdzeniu projektów wykonawczych. 

Odcinek Sławno - Słupsk

Odcinek o długości 22,9 km omija Sławno częściowo od strony południowej i biegnie do znajdującego się już w województwie pomorskim Słupska. W ramach umowy, podobnie jak w przetargu na odcinek Koszalin - Sławno, wykonawca przygotuje projekty wykonawcze oraz zrealizuje roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. W ramach tego zadania oprócz trasy głównej powstaną cztery węzły drogowe (Sławno, Warszkowo, Wrześnica i Sycewice) oraz infrastruktura towarzysząca. W planach jest m.in przebudowa dróg krzyżujących się z nową „eską”, budowa dróg dojazdowych, a także awaryjnych wjazdów czy przejazdów. 

Realizacja drogi ekspresowej wzdłuż wybrzeża Bałtyku coraz bardziej finału

Zarówno ostatnie, jak również najbliższe lata to czas intensywnej realizacji drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Gdańskiem. Od 2015 roku realizowane były odcinki między Goleniowem a Koszalinem (w formule Projektuj i buduj). Od 2019 roku można już korzystać z blisko 130 km nowej drogi ekspresowej. Od lipca ubiegłego roku prowadzone są roboty związane z dokończeniem obwodnicy Koszalina i Sianowa. Od 2018 roku trwa realizacja ponad 40 km S6 od Bożegopola Wielkiego do Obwodnicy Trójmiasta - „Trasą Kaszubską” powinniśmy pojechać do końca tego roku.

Umowy na realizację pozostałych odcinków S6 w województwie pomorskim, łącznie z obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej, zostały podpisane w ubiegłym roku. Zakończenie realizacji tych fragmentów planowane jest w 2025 roku. Również w 2025 roku zaplanowane jest zakończenie realizacji dwóch ostatnich odcinków S6 w województwie zachodniopomorskim Koszalin - Sławno i Sławno - Słupsk. Wówczas powinna zacząć funkcjonować całość ekspresowego połączenia Szczecina z Gdańskiem wzdłuż wybrzeża bałtyckiego o długości około 300 km.   

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Szczecin
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.