Wydanie nr 37/2023, Poniedziałek 6.02.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Dorota, Leon, Paweł, Leona, Amanda, Zdziewit
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożar samochodu w garażu – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 37/2023
  • 14 listopada 2022, 14:38
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Pożar samochodu w garażu – raport sztumskich służb mundurowych. fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnich dwóch tygodniach funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

W środę, 2 listopada br. o godzinie 18.49 zastęp pojechał do miejscowości Mikołajki Pomorskie, gdzie na drodze powiatowej nr 3114G na odcinku około 50m i szerokości około 2m znajdowały się rozsypane i częściowo rozjeżdżone ziarna kukurydzy. Na miejscu obecny był patrol policji. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zgarnęli rozsypane ziarna na pobocze drogi. Rozjeżdżone ziarna usunęli przy pomocy prądu wody W-25.

W czwartek, 3 listopada br. o godzinie 15.39 dwa zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie na ul. Mickiewicza samochód osobowy zderzył się z rowerzystą. Na miejscu był ZRM i policja. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia poprzez właściwe ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową. Poszkodowany znajdował się pod opieką ZRM.

W piątek, 4 listopada br. o godzinie 17.07 zastęp skierowano do miejscowości Koślinka, gdzie na terenie jednej z posesji paliło się drzewo. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na palące się drzewo. Po ugaszeniu pożaru stwierdzono, że drzewo nie jest wypalone w środku i nie wymaga usunięcia.

W sobotę, 5 listopada br. o godzinie 12.18 dwa zastępy pojechały do Koniecwałdu, gdzie na drodze doszło do kolizji trzech pojazdów. Dwa pojazdy znajdowały się na jezdni, trzeci poza nią na przydrożnym parkingu. Poszkodowany - kierowca osobowego Audi znajdował się poza pojazdem i był pod opieką ratownika medycznego z karetki. Pozostali kierowcy znajdowali się poza pojazdami. Nie wymagali pomocy medycznej. Na miejscu był patrol policji. Ruch pojazdów odbywał się przez przydrożny parking.  

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez właściwe ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i przy użyciu pachołków ostrzegawczych oraz nadzorze nad prawidłowym funkcjonowaniem objazdu. Ratownicy odłączyli akumulator w samochodzie Audi. Do miejsca zdarzenia dojechał ZRM, któremu przekazano poszkodowanego. Po przebadaniu mógł zostać na miejscu zdarzenia. Strażacy usunęli pojazdy z jezdni przy użyciu wyciągarki, na przydrożny parking. Po uprzątnięciu resztek powypadkowych z jezdni i sorpcji płynów eksploatacyjnych, przywrócono prawidłowy ruch drogowy na DK55. Po przekazaniu pojazdów właścicielom, zakończono działania.

Więcej na https://tvsztum.pl/aktualnosci/37568,powiat-sztumski-nie-zachowala-ostroznosci-i-spowod

O godzinie 17.27 dwa zastępy skierowano do miejscowości Dworek, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych paliły się sadze w przewodzie kominowym. Strażacy wygasili w piecu, wybrali z wyczystki i weszli na poddasze budynku przez właz, gdzie wyczyścili przewód kominowy przy pomocy sprzętu kominiarskiego.

W niedzielę, 6 listopada br. o godzinie 11.16 trzy zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie przy ul. Żeromskiego palił się samochód osobowy, znajdujący się na podnośniku wewnątrz garażu. Garaż murowany, parterowy z stropodachem w kompleksie garażowym. Wypaleniu uległ sufit podwieszany w garażu. Na zewnątrz przy ścianie budynku znajdowały się składowane butle propan-butan 11kg, które nie były zagrożone bezpośrednio płomieniami. Garaż był otwarty, a na miejscu jego użytkownik.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz odłączyli energię elektryczną w budynku. Podali dwa prądy wody W-52 w natarciu na palący się w garażu samochód i sufit. Do miejsca zdarzenia przyjechał zastęp OSP Postolin. Przygotowano linię zasilającą z hydrantu nadziemnego, oddalonego o 30m. W pomieszczaniu zlokalizowano butlę z gazem technicznym argon, która była narażona na wysoką temperaturę (90º C). Butla po schłodzeniu została ewakuowana i umieszczona w znajdującej się przy garażu 200 l beczce z wodą. Po dogaszeniu sufitu i pojazdu, przewietrzono i sprawdzono kamerą termowizyjną pomieszczenie. Badanie nie wykazało zagrożenia. Na tym zakończono działania.

W poniedziałek, 7 listopada br. o godzinie 19.56 dwa zastępy skierowano do miejscowości Żuławka Sztumska, gdzie w jednym z budynków były zamknięte drzwi do mieszkania. Nikt nie reagował na pukanie i nawoływania, a w środku prawdopodobnie znajdowała osoba, która zapowiadała chęć popełnienia samobójstwa. Ratownicy przy użyciu sprzętu burzącego stłukli szybę w drzwiach, otworzyli zamek i weszli wraz z rodziną do mieszkania. W środku znajdowała się starsza osoba, która spała. Ratownicy udzielili wsparcia psychicznego, osoba poszkodowana nie wymagała podjęcia innych czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do miejsca zdarzenia dojechała policja i ZRM, któremu przekazano poszkodowaną.

O godzinie 22.49 zastęp pojechał do miejscowości Gościszewo, gdzie palił się śmietnik. Na miejscu był patrol policji. Strażacy podali jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci i ugasili pożar.

O godzinie 23.50 zastęp zadysponowano do wsi Postolin, gdzie na cmentarzu parafialnym paliły się dekoracje nagrobka. Przy użyciu gaśnicy proszkowej 3kg strażacy ugasili plastikowe części nagrobka. Do miejsca zdarzenia przyjechał patrol policji.

We wtorek, 8 listopada br. o godzinie 19.35 trzy zastępy skierowano do osady Jasna, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych znajdował się 20-letni mężczyzna, przytomny w kontakcie logicznym, który twierdził, że jest uczulony na rodzynki, a zjadł ciastko z rodzynkami i źle się poczuł. W drodze było Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Ratownik-3.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów z włączoną sygnalizacją świetlna i błyskową. Na miejscu pozostał zastęp OSP Dzierzgoń, który udzielał kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie - wsparcie psychiczne, termoizolacja, założenie pulsoksymetru i obserwacja. Zastęp OSP Żuławka Sztumska udał się na pobliskie pole, oddalone około 50m od budynku, w celu wyznaczenia lądowiska dla LPR. Do miejsca dojechał zastęp OSP Jasna. LPR wylądował. Ratownicy ZRM wezwali patrol policji do mężczyzny, który w trakcie badania był coraz bardziej agresywny. Lekarz po przebadaniu nie podjął decyzji o dalszej hospitalizacji mężczyzny, który pozostał w domu pod nadzorem rodziny. LPR został zawrócony do miejsca stacjonowania.

O godzinie 22.50 zastęp pojechał do miejscowości Mikołajki Pomorskie, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych na parterze w pokoju znajdował się nieprzytomny 70-letni mężczyzna. Ratownicy weszli do budynku. Mężczyzna znajdował się w pokoju na parterze na łóżku w pozycji leżącej na plecach. Po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy i udrożnieniu dróg oddechowych, ratownicy rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Podłączono AED - brak wskazań do defibrylacji – asystolia. Do miejsca zdarzenia przyjechał ZRM. Wspólnie z ratownikami ZRM kontynuowano RKO. O godz. 23:32 lekarz wstrzymał RKO i stwierdził zgon mężczyzny. ZRM pozostał na miejscu zdarzenia, a zastęp zakończył swoje działania i udał się do miejsca stacjonowania.

W sobotę, 12 listopada br. o godzinie 14.30 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie na ul. Mickiewicza w wiacie śmietnikowej z jednego z kontenerów wydobywał się dym. Jeden z lokatorów otworzył drzwi do wiaty. Ratownicy weszli do środka i podali jeden prąd wody W-25 w natarciu na palące się śmieci. Po przegarnięciu śmieci i ponownym przelaniu wodą, ugaszono pożar.

O godzinie 22.04 zastęp zadysponowano do miejscowości Bruk, gdzie w budynku wielorodzinnym w jednym z lokali na parterze znajdowała się 45-letnia kobieta z dusznościami. Rodzina przekazała, że kobieta choruje na cukrzycę. Ratownicy weszli do mieszkania i udzielili kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy - wsparcie psychiczne, termoizolacja i obserwacja. Do miejsca zdarzenia przyjechał ZRM. Lekarz po przebadaniu podjął decyzję o przetransportowaniu kobiety do szpitala w celu dalszej hospitalizacji.

 

 

 

 

Informacje przekazał: mł. kpt. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.