Wydanie nr 159/2023, Czwartek 8.06.2023
imieniny: pokaż (9 imion)Wyszesław, Wilhelm, Medard, Maksymin, Seweryn, Herakliusz, Medarda, Maksymina, Dobrociech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przekop Mierzei Wiślanej. Kto przepłynie z węglem podczas otwarcia Kanału Żeglugowego?

Jak informuje jeden z ogólnopolskich portali internetowych, podczas uroczystości otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej organizatorzy planują nie lada gratkę. Ma być nią przepłynięcie do elbląskiego portu barki z węglem. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że szlak wodny nie jest ukończony, w związku z tym organizatorzy poszukują śmiałka, który podejmie się tego ryzyka.

Uroczyste otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej planowane jest na 17 września br. Organizatorzy w związku z tym szykują ciekawe wydarzenie towarzyszące temu. Szukają kapitana, który na pokładzie będzie miał duży ładunek węgla i popłynie z nim aż do elbląskiego portu. Eksperci w tej sprawie podkreślają, że zadanie nie należy do bezpiecznych.

- „Taki pokazowy rejs groziłby katastrofą wizerunkową, gdyby płynąca nieoznaczoną trasą barka wbiła się na mieliznę” - powiedział portalowi wp.pl Daniel Kotur, kapitan żeglugi śródlądowej, który nieoficjalnie usłyszał o tym szczególnym wydarzeniu. - „Barki o nośności 400 ton mają 1,9 metra zanurzenia, a większe jednostki o ładowności 800 ton — 2,5 metra. Tymczasem kanał żeglugowy ze śluzy Nowy Świat do Elbląga jest nieukończony i nieoznakowany. Mogą być miejsca, gdzie głębokość to tylko 1,7 metra”.

Kapitan dodał, że sami organizatorzy mogą mieć problem nie tylko ze znalezieniem ubezpieczyciela takiego rejsu, ale również z pogodą tego historycznego dnia, która może zniweczyć te wielkie plany.

Zdaniem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka przepłynięcie ładunku z węglem do Elbląga ma być symbolicznym gestem energetycznego uniezależnienia się od Rosji.

Źródło: wp.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Autor rysunku 1003713 i 1002750.
Autor rysunku 1003713 i 1002750. 16.09.2022, 12:36
Kocham Przekop Mierzei. Dałem mu serce, dałem mu napędy i mechanikę ruchu. Serce mi jednak krwawi bo mam pewne obiekcje do wykonawstwa i nadzoru państwa nad tą inwestycją. Napędy i mechanika 4 bram Przekopu została wykonana wg rys. nr 1003713 mego autorstwa. Napędy i mechanikę mostów Przekopu wykonano wg 1002750 tego samego autorstwa. Według rysunków i opisów wymagałem wykonania pewnych pomiarów oraz zatwierdzeń. Pobieżnie licząc jest ich sporo, bo to spore urządzenia a projekt wielobranżowy. Za chwilę otwarcie kanału. Czy ktoś widział dokumentację z tch pomiarów i zatwierdzeń czy może zakopano to już gdzieś pod mułem. Ja ich nie mam.
olo
olo 02.09.2022, 15:21
Głupie pytanie dziennikarza jeśli się śledzi co dzieje się na rzece Elbląg to przepływ większej barki jest wykluczony z powodu prowadzonych tam prac. Pytanie chyba ma za zadanie wprowadzenie zamętu w sprawie
Ha ha ha.
Ha ha ha. 27.08.2022, 10:52
Niech poproszą Karskiego. Ten specjalista od melexów nie takie sprzęty prowadził na podwójnym gazie po krętych i wąskich ścieżkach.
Prałat
Prałat 27.08.2022, 02:13
Trawę też będą malować na zielono, żeby była zieleńsza?