Wydanie nr 334/2022, Środa 30.11.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Zbysława, Andrzej, Justyna, Konstancjusz, Maura, Tadea, Kutbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Usuwanie skutków burzy i topielec na kąpielisku – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 334/2022
  • 17 sierpnia 2022, 07:45
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Usuwanie skutków burzy i topielec na kąpielisku – raport sztumskich służb mundurowych. fot. Powiat Sztumski Alarmowo
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkudziesięciu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

W poniedziałek, 8 sierpnia br. o godzinie 12.28 zastęp skierowano do miejscowości Barlewice, gdzie na ścianie budynku szkoły przy oknie znajdował się kokon owadów błonkoskrzydłych. Ratownik w ubraniu pszczelarskim zebrał owady wraz z kokonem do worka.

O godzinie 19.45 zastępy pojechały na plażę miejską do Sztumu, gdzie osoba postronna zauważyła w wodzie ciało mężczyzny. Policja była obecna na miejscu zdarzenia. Decyzją KDR zamknięto plażę i zwodowano sprzęt pływający. ZRM przyjechał do miejsca zdarzenia. Strażacy dotarli do topielca unoszącego się na wodzie (noszącego ślady rozkładu). Dwóch ratowników podjęło topielca z łodzi. Przekazano topielca ZRM- decyzja o odstąpieniu od dalszych czynności ratunkowych. Po rozstawieniu parawanu przekazano miejsce zdarzenia policji prowadzącej dalsze czynności dochodzeniowe. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że poszkodowany był od kilku dni poszukiwany jako osoba zaginiona.

W środę, 10 sierpnia br. o godzinie 13.19 zastępy zadysponowano do miejscowości Zielonki, gdzie w budynku wielorodzinnym na klatce schodowej wyczuwalny był zapach gazu. Na miejscu obecna policja. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i sprawdzili wszystkie mieszkania w jednej klatce schodowej przy pomocy detektora wielogazowego - wynik 0,00 ppm. Przewietrzyli klatkę schodową przez otwarcie okien. Po telefonicznej rozmowie z jednym z lokatorów ustalono, że w tego dnia wcześniej wymieniał w mieszkaniu butlę gazu Propan-Butan 11kg. Wynosząc pustą butlę poza budynek mógł rozpylić pozostałości gazu na klatce i w mieszkaniu z niepodłączonego przewodu do kuchenki gazowej. Brak lokatora, który wymieniał butlę na miejscu. W obecności patrolu policji, ratownicy weszli do mieszkania przez uchylone okno. Po wejściu do mieszkania wyczuwalny był zapach gazu. Strażacy wykonali pomiary - wynik 0,00 ppm. Po przewietrzeniu mieszkania zakończono działania.

W czwartek, 11 sierpnia br. o godzinie 10.31 zastępy skierowano do miejscowości Sztumskie Pole, gdzie paliła się ściółka i torf na pogorzelisku po pożarze z 5 sierpnia br. Na miejscu były służby leśne. Paliło się około 20 a. Strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na ogniska pożaru, przekopali teren szpadlami i dogasili.

W piątek, 12 sierpnia br. o godzinie 13.55 zastępy pojechały do miejscowości Cieszymowo, gdzie paliło się około 50m² suchej trawy przy drodze.

W sobotę, 13 sierpnia br. o godzinie 19.35 zastęp zadysponowano do miejscowości Jasna, gdzie w budynku jednorodzinnym na poddaszu znajdował się kokon owadów. W budynku znajdują się małe dzieci. Ratownik w ubraniu pszczelarskim wszedł na poddasze budynku i zebrał owady wraz z kokonem do rojnicy. Miejsce po kokonie spryskał środkiem owadobójczym dostarczonym przez właściciela.

O godzinie 21.27 zastępy skierowano do miejscowości Jasna, gdzie paliła się stodoła drewniana o wym. 50m x 20m x 9m. Całość w ogniu, dach zawalił się do wnętrza. Nie wiadomo czy coś było w środku.

Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia i podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na palącą się stodołę. Potem OSP Dzierzgoń podał 2 prąd wody W-52 w natarciu, a JRG Sztum 3 prąd wody W-52 w obronie na budynek mieszkalny oddalony około 30m i 4 prąd wody W-52 w natarciu na palącą się stodołę. Do miejsca zdarzenia przyjechał patrol policji. Utworzono punkt czerpania wody w miejscowości Jasna z hydrantu nadziemnego w odległości około 350m od miejsca pożaru. Do miejsca zdarzenia dojechały zastępy OSP Zwierzno i OSP Markusy zadysponowane przez SKKM Elbląg, do którego wpłynęła informacja o pożarze na granicy powiatów. Utworzono drugi punkt czerpania wody w miejscowości Budzisz, oddalonej około 3 km od miejsca pożaru. Na miejsce zdarzenia przyjechał właściciel stodoły, który przekazał informację, że w środku znajduje się około 1 tony polifoska ( nawóz roślinny, który można gasić wodą ) oraz sprzęt rolniczy i drewno konstrukcyjne. Policja odjechała z miejsca zdarzenia. Po ugaszeniu, przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono pogorzelisko w celu eliminacji zarzewi ognia, których nie stwierdzono. Zakończenie działań i systematyczne wycofywanie zastępów do miejsca stacjonowania.

W niedzielę, 14 sierpnia br. o godzinie 10.51 zastępy skierowano ponownie do miejscowości Jasna, gdzie paliło się około 5m² belek drewnianych na pogorzelisku po pożarze stodoły. Strażacy podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na ognisko pożaru. Wodę zasilali z pobliskiego hydrantu. Po ugaszeniu i zakończeniu działań, wrócili do remizy.

O godzinie 17.33 zastępy zadysponowano do miejscowości Cieszymowo, gdzie wiatr złamał drzewo, które spadło na samochód osobowy. Samochodem podróżowały 4 osoby. Kierowca zatrzymał pojazd na drodze, osoby wysiadły i schroniły się w pobliskim domu. Na pozostawiony samochód spadło drzewo całkowicie go niszcząc. Na miejscu obecny patrol policji. Drzewo uszkodziło linie energetyczne, które nisko zwisały nad poboczem. Ratownicy za pomocą pilarki spalinowej pocięli drzewo i usunęli z samochodu i jezdni. Samochód udało się zepchnąć na pobocze, droga została udrożniona. Otaśmowano pobocze, nad którym zwisały linie.

W godzinach 17.36 – 19.29 zastępy kilkanaście razy wyjeżdżały w teren powiatu sztumskiego do usunięcia przewróconych konarów drzew oraz usuwania wody, która zalała ulice czy budynki.

O godzinie 17.50 zastępy pojechały do Sztumu na ul. Barczewskiego, gdzie drzewo przewróciło się na samochód marki Golf 3 i blokowało oba pasy ruchu drogi powiatowej nr 3109G. Leżały również zerwane linie niskiego napięcia. Samochód zaparkowany był na parkingu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zadysponowali na miejsce Pogotowie Energetyczne. Sprawdzili napięcie urządzeniem pomiarowym w liniach przesyłowych leżących na jezdni oraz pojeździe - występowało napięcie. Pogotowie energetyczne po przyjeździe odłączyło prąd. Strażacy pocięli drzewo pilarką spalinową i usunęli z jezdni i samochodu.

O godzinie 18.13 zastępy skierowano do Sztumskiej Wsi, gdzie wiatr zerwał część dachu (około 40 m²) na budynku mieszkalnym. Budynek dwukondygnacyjny z dachem dwuspadowym pokrytym blachą płaską. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i weszli na poddasze budynku z dwiema nasadkami drabiny nasadkowej - pracując na nich przybili do więźby dostarczoną przez właściciela plandekę.

W poniedziałek, 15 sierpnia br. o godzinie 08.07 zastępy pojechały do Sztumu na ul. Mickiewicza, gdzie wiatr uszkodził mocowanie rusztowania przystawionego do jednej ze ścian budynku Starostwa Powiatowego (wyrwane haki mocujące rusztowanie do ściany). Rusztowanie odchyliło się w kierunku drogi i innego budynku od ściany około 1,5 m na długości około 6 m i stwarzało zagrożenie dla poruszających się osób i pojazdów. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wydzielili niebezpieczne miejsce poprzez otaśmowanie. W międzyczasie dojechał patrol policji. Starosta sztumski został poinformowany o zaistniałym zdarzeniu przez SKKP. Na miejsce przyjechał pracownik starostwa, któremu przekazano miejsce zdarzenia.

W godzinach 08.22 – 14.02 zastępy wyjeżdżały do kilkunastu interwencji dotyczących usunięcia uszkodzonych konarów.

O godzinie 09.31 zastęp skierowano do miejscowości Jurkowice, gdzie w budynku jednorodzinnym prawdopodobnie pełzał wąż. Strażacy sprawdzili pomieszczenie kuchni w budynku, gdzie prawdopodobnie pełzał wąż. Po decyzji właściciela, odsunięto szafki kuchenne w celu lokalizacji węża. W dalszej kolejności przeszukano inne pomieszczenia: łazienkę, pokój – nigdzie nie było węża.

O godzinie 14.40 zastęp zadysponowano do miejscowości Cieszymowo, gdzie silny wiatr przechylił słup energetyczny i naciągnął linie energetyczne. Ratownicy oznakowali taśmą miejsce zdarzenia. Na miejsce przyjechało pogotowie energetyczne.

O godzinie 17.54 zastęp pojechał do miejscowości Żuławka Sztumska, gdzie rój pszczół znajdował się na ścianie przy wejściu do budynku mieszkalnego. Strażacy w ubraniach pszczelarskich zebrali rój do rojnicy.

O godzinie 19.56 zastępy skierowano do Dąbrówki Malborskiej, gdzie palił się torf na nieużytku rolnym (około 10 arów). Widać było wydobywający się dym w dwóch miejscach oddalonych od siebie o około 30 m. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, sprawili i podali jedną linię gaśniczą - ruchomą na źródło pożaru. Punkt czerpania wody zlokalizowano w miejscowości Dąbrówka Malborska z hydrantu nadziemnego, oddalonego od miejsca pożaru około 500 m. Zastosowano dowożenie wody. Ratownicy sukcesywnie przelewali źródło pożaru. Po ponownym przelaniu wodą tlącego się torfu i ugaszeniu pożaru, zakończono działania.


 

 

 

Informacje przekazał: mł. kpt. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

Zdjęcia: Powiat Sztumski Alarmowo

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.