Wydanie nr 32/2023, Środa 1.02.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Brygida, Winand, Winanda, Seweryn, Żegota, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stegna. Meleksy przerabiane na diesle. Co na to prawo? Czy musi dojść do tragedii?

Każdy, kto chociaż raz był nad polskim morzem zwrócił uwagę na wolnobieżne pojazdy przewożące osoby, zwane potocznie meleksami. Ciche, bo o elektrycznym napędzie i wolne, bo osiągające maksymalnie do 25 km/h sprawiają, że przejażdżka nimi wprawia niejednego turystę w stan odprężenia i relaksu. Jednak do naszej redakcji docierają sygnały, że niektórzy posiadacze tych pojazdów zdecydowali się na małe „podkręcenie” swoich maszyn, by te mogły osiągać większe prędkości. W jaki sposób?

Pojazdy zwyczajowo nazywane „meleksami” są pojazdami o napędzie elektrycznym, których maksymalna prędkość nie przekracza 25 km/h. Ze względu na konstrukcję, pojazdy elektryczne na ogół klasyfikowane są do grupy pojazdów wolnobieżnych i nie podlegają w związku z tym rejestracji. Ich dopuszczenie do ruchu po drogach publicznych następuje na podstawie dokumentacji wystawionej przez producenta, zawierającej dane techniczne pojazdu. Każdy taki pojazd ma określoną maksymalną liczbę przewożonych pasażerów. Regulują to przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym art. 71. Do kierowania pojazdem wolnobieżnym uprawnia prawo jazdy kategorii B, C1, C, D1 oraz D. Kierowcy tych pojazdów nie podlegają okresowym badaniom lekarskim i psychologicznym.

Zdjęcia i film dotrzymaliśmy od widza TvRegionalna24.pl

Prawo do poruszania się meleksów dosłownie wszędzie, bez rejestracji i homologacji stanowi duży problem. Liczba pojazdów na Mierzei Wiślanej z każdym rokiem wzrasta. Największy problem zdecydowanie stanowi ich prędkość, jak wcześniej wspomnieliśmy maksymalnie pojazd może rozpędzić się do 25 km/h, a w szczycie sezonu turystycznego meleksy na drogach spowalniają ruch, wywołując u niejednego kierowcy zbulwersowanie.

Jak się okazuje, niektórzy właściciele meleksów postanowili samodzielnie rozwiązać tą małą niedogodność.

Do naszej redakcji zwrócił się jeden z mieszkańców Stegny, że po mieście jeżdżą meleksy po przeróbce – czyli napęd elektryczny został zamieniony na spalinowy. Dzięki takim zabiegom pojazd może zwiększyć prędkość jazdy nawet dwukrotnie, niż przed przeróbką.

Co na to prawo? Prawo zabrania dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu. Wyjątek stanowi pojazd, dla którego wydane zostało świadectwo homologacji lub pojazd, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie. Po takiej zmianie meleks może osiągać wyższe prędkości – nawet do około 50 km/h i pojazd ten obowiązkowo należy zarejestrować.

 

 

Mieszkaniec Stegny ma nadzieję, że odpowiednie służby zajmą się tym problemem, chyba że wpierw musi dojść do tragedii.

 

Czekamy na Państwa komentarze.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Wikipedia
Wikipedia 07.07.2022, 08:41
Melex to polska firma która za czasów PRL-u zaczęła produkować pojazdy tego typu kopiując pojazdy tego typu min od amerykańskich club carów i japońskich Yamah które są i były produkowane spalinowe bądź elektryczne."melex" to nazwa potoczna odnosząca się w naszym kraju do pojazdów tego typu co nie znaczy że to co produkuje firma melex tworzy definicje tego typu pojazdów
PWN
PWN 07.07.2022, 08:50 (odpowiedź do Wikipedia)
Melex (zastrzeżony znak towarowy);
melex (pojazd elektryczny);
meleks, melex «mały odkryty samochód z napędem elektrycznym.
ABCD
ABCD 06.07.2022, 22:14
Prawidłowo w końcu ktoś się wziął za to dziado.two. Trzeba będzie jeszcze zgłosić do ITD, żeby sprawdzili ile taki pojazd może przewozić osób a ile faktycznie zabiera. Nie wspomnę już o samej jeździe kierowców i nagminnym łapaniu przepisów (jazda bez świateł, zatrzymywanie się gdzie popadnie w celu zabrania/wysadzenia ludzi, wymuszenia pierwszeństwa, utrudnianie ruchu itp. itd.). Tylko musieliby przyjechać nieoznakowanym samochodem bo inaczej nic nie zdziałają. Rok w rok jest ten sam problem i wszyscy udają, że nic się nie dzieje dając na to ciche przyzwolenie. Jestem w szoku, że policja ich w końcu zaczęła sprawdzać. Warto by było jeszcze zainteresować się rowerzystami, bo to już jest w ogóle masakra. Lepiej by na tym wyszli niż stojąc z radarkiem i łapiąc za przekroczenie prędkości. No ale to pewnie łatwiejsze.
Konfident NR1 w Stegnie
Konfident NR1 w Stegnie 04.07.2022, 23:07
Oj oj oj . Jakie to prostackie. Ten pan który wstawia te nagrania przez parę lat sam miał kilkanaście sztuk tak po przerabianych pojazdów. Panie Łuka..u są lepsze tematy na reportaże np. nielegalne stacje demontażu pojazdów. A po drugie sam pan podlega ukaraniu za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy i to co najmniej dwukrotnie nagrania dokumentują zmianę samochodu że skody na białego forda Transita. Takie to anonimowe
Młody Batman
Młody Batman 04.07.2022, 14:44
Ciekawe czy policja w końcu kogoś złapie i te przeróbki w końcu przestaną jeździć i stwarzać zagrożenie, ale znając życie policja jak zawsze będzie miała 100 wymówek
Właściciel
Właściciel 04.07.2022, 14:08
Prosiłbym o sprostowanie pojazdy "melex" są też produkowane oryginalnie z silnikami spalinowymi a nie jak sugeruje autor tylko elektycznymi.
Franek
Franek 06.07.2022, 22:26 (odpowiedź do Właściciel)
Nie do końca bo z definicji "melex" jest pojazdem elektrycznym. Tak samo firma Melex produkuje jedynie elektryczne. To że inni produkują także spalinowe to co innego. Ciekawsze jest stwierdzenie diesle :) ale od tego portalu nie wymagał bym merytorycznych informacji.