Wydanie nr 186/2022, Wtorek 5.07.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Zoe, Marta, Wilhelm, Trofima, Antoni, Przybywoj, Bartłomiej, Jakub, Filomena, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

  • Wydanie nr 186/2022
  • 15 czerwca 2022, 12:42
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Sztum. Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą? fot. zdjęcie poglądowe
Sztumska policja ostrzega przed złodziejami rowerów, którzy dokonują kradzieży jednośladów po wcześniejszym usunięciu zabezpieczeń. Apeluje o zwrócenie uwagi na osoby nieznajome, które oglądają pozostawione rowery i których zachowanie może wskazywać na to, iż zamierzają dokonać przestępstwa.

Słoneczne dni dają nam szansę na korzystanie z jednego z ulubionych naszych środków transportu, jakim jest rower. Służy nam w życiu codziennym, w pracy, do uprawiania sportu czy zabawy.

- „Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego policjanci otrzymują większą ilość zgłoszeń o kradzieżach jednośladów, które giną najczęściej spod sklepów, z posesji, klatek schodowych lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie rowery są przechowywane” - informuje st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka, oficer prasowy KPP w Sztumie.

 

A czy wiesz, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?

1. Nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem i innych ogólnie dostępnych miejscach – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia.

2. Warto wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp., zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych.

3. Jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym.

4. Jeżeli musisz zostawić rower w piwnicy dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic.

5. Zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne (zrób także zdjęcie swojego roweru) – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.

Z każdym dniem na ulicach powiatu będzie coraz więcej rowerzystów. Dlatego policjanci apelują do zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego o uwagę i ostrożność za kierownicą. Przypominają także, że rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Należy również pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami rower - jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym, powinien być wyposażony w:

· światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,

· światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,

· co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

· dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.