Wydanie nr 300/2021, Środa 27.10.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Frumencjusz, Sabina, Iwona, Wincenty, Siestrzemił, Manfred, Manfreda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dachowanie w Zajezierzu – raport sztumskich służb mundurowych.

Dachowanie w Zajezierzu – raport sztumskich służb mundurowych. fot. KP PSP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 4 października br. o godzinie 07.18 zastęp skierowano do miejscowości Szpitalna Wieś do usunięcia złamanej gałęzi, która blokowała jeden pas ruchu na drodze wojewódzkiej nr 522.

O godzinie 12.08 zastępy zadysponowano do miejscowości Czernin, gdzie doszło do wypadku samochodowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (założenie kołnierza ortopedycznego). Po przyjeździe ZRM przekazali poszkodowanego. Strażacy odłączyli akumulator w pojeździe i wprowadzili na drodze ruch wahadłowy. Na miejsce zdarzenia przyjechała policja. Po zbadaniu przez ZRM poszkodowany został na miejscu zdarzenia. Po przekazaniu pojazdu właścicielowi, zakończono działania.

 

 

 

We wtorek, 5 października br. o godzinie 10.47 zastęp pojechał do Sztumu do ugaszenia pożaru śmietnika.

O godzinie 17.30 zastępy skierowano do miejscowości Zajezierze, gdzie na drodze gminnej doszło do wypadku drogowego. Po dojeździe zastępów zastano samochód osobowy marki Skoda po dachowaniu, stojącego na kołach poza drogą na pobliskim polu. W wyniku zdarzenia poszkodowana została kobieta, która znajdowała się poza pojazdem. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz odłączyli akumulator. Wykonali badanie urazowe u osoby poszkodowanej - widoczne ślady po pasach bezpieczeństwa, powierzchowne rany kończyn górnych od szyby (wsparcie psychiczne). Na miejsce przyjechała policja. Ratownicy założyli opatrunek osłonowy na kończyny górne. Po przyjeździe ZRM przekazali osobę poszkodowaną. Po przebadaniu przez personel medyczny kobieta została na miejscu zdarzenia. Po przekazaniu pojazdu właścicielce, zakończono działania.

O godzinie 22.34 zastęp pojechał do miejscowości Kalwa, do usunięcia drzewa, które blokowało drogę.

 

 

 

W środę, 6 października br. o godzinie 10.36 zastęp zadysponowano do miejscowości Cygusy do usunięcia konaru drzewa.

O godzinie 16.52 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie na ulicy Sienkiewicza ZRM udzielał osobie pierwszej pomocy. Strażacy wprowadzili ruch wahadłowy i rozstawili parawan w celu osłonięcia prowadzonych działań, a także pomagali ZRM w pośrednim masażu serca. Na miejsce przyjechała policja, która przejęła kierowanie ruchem na drodze. ZRM odstąpił od resuscytacji i stwierdził śmierć biologiczną osoby. Na miejsce przyjechał prokurator.

O godzinie 17.14 zastęp pojechał do miejscowości Folwark do uwięzionego kota w studni. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i opuścili na dno studni miernik wielogazowy - miernik nie wskazał obecności gazów niebezpiecznych, poziom tlenu był w normie. Szerokość studni umożliwiła wsadzenie do niej drabiny nasadkowej. Ratownik zabezpieczony linką wszedł po drabinie do studni i wyciągnął kota. Zwierzę zostało przekazane zgłaszającej.

O godzinie 18.46 zastępy zadysponowano do miejscowości Martąg do pożaru mieszkania. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i otworzyli okna w domu. Po przewietrzeniu pomieszczenia sprawdzili miernikiem wielogazowym - brak zagrożenia. Kobieta, która podpaliła domu znajdowała się pod opieką rodziny. Na miejscu pozostała policja.

O godzinie 19.31 zastępy skierowano do Starego Targu, gdzie w jednym z budynków przy ulicy Głównej doszło do zalania piwnicy. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy zanurzeniowej.

 

 

 

W czwartek, 7 października br. o godzinie 12.38 zastępy pojechały do Sztumu, gdzie na ulicy Morawskiego doszło do potrącenia pieszej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne, rozcięcie nogawki spodni w celu uwidocznienia rany na nodze). Na miejsce przyjechał ZRM. Ratownicy PSP i ZRM wykonali opatrunek na nodze starszej kobiecie, a ratownicy ZRM przystąpili do dalszego badania. Policja prowadziła czynności mające wyjaśnić przyczynę zdarzenia. Strażacy pomogli przy przetransportowaniu kobiety z ulicy do karetki.

 

 

 

 

Potrącenie starszej kobiety.

W czwartek, 7 października br. dyżurny sztumskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszej na skrzyżowaniu w Sztumie. Policjanci pojechali na miejsce zdarzenia, gdzie ustalili okoliczności i przebieg wypadku. Ze wstępnych informacji mundurowych oraz świadków wynika, że 53-letni kierujący ciężarowym MANEM nie zauważył 83-letniej kobiety znajdującej się na skrzyżowaniu. Mieszkanka Sztumu z obrażeniami nogi została przewieziona do szpitala w Sztumie, a następnie przetransportowana helikopterem do szpitala w Gdańsku. Kierujący był trzeźwy. Funkcjonariusze zabezpieczyli ujawnione na miejscu zdarzenia ślady oraz wykonali dokumentację fotograficzną. Śledczy wyjaśnią teraz bliższe okoliczności tego zdarzenia.

 

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań oraz przejść dla pieszych.

 

 

 

W piątek, 8 października br. o godzinie 14.19 zastępy skierowano do miejscowości Pudłowiec, gdzie palił się tartak. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną oraz odłączyli prąd w budynku. Sprawili i podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na źródło pożaru z drabiny przystawnej nasadkowej. Ratownicy rozebrali poszycie dachowe (blacha trapezowa) przy pomocy piły do stali i betonu. Skontrolowali miejsce po pożarze z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Sukcesywnie przelewali wodą, aż do ugaszenia. Ponownie skontrolowali pogorzelisko - brak zagrożenia. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi, zakończono działania.

 

 

 

 

Kradli paliwo.

W piątek, 8 października br. nad ranem funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie podczas patrolu zauważyli dwóch mężczyzn stojących przy koparce. Mężczyźni na widok patrolu uciekli do samochodu i próbowali odjechać. Funkcjonariusze szybko zablokowali im drogę, uniemożliwiając ucieczkę. Podczas interwencji funkcjonariusze znaleźli w bagażniku osobowego Renault różnego rodzaju narzędzia, elektronarzędzia oraz sprzęt służący do spuszczania paliwa, m.in. kanistry, przecinak oraz różne wężyki gumowe. 22 i 23-latek nie potrafili wytłumaczyć pochodzenia narzędzia. Policjanci w rozmowie z mężczyznami ustalili, że próbowali ukraść paliwo z koparki. W związku z popełnionym przestępstwem mieszkańcy powiatu malborskiego zostali zatrzymani.

W trakcie rozmowy z kierowcą Renault, funkcjonariusze zwrócili uwagę na jego nietypowe zachowanie. 23- latek zachowywał się tak, jakby był pod wpływem środków odurzających. Policjanci poddali mężczyznę badaniu na zawartość narkotyków. Wstępne badanie potwierdziło przypuszczenia policjantów. Narkotest wskazał, że kierowca jest pod wpływem amfetaminy. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Ponadto funkcjonariusze znaleźli przy nim amfetaminę. Zatrzymany 22 i 23-latek zostali doprowadzeni do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo 23-latkowi za kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków oraz ich posiadanie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

W sobotę, 9 października br. o godzinie 16.04 zastęp pojechał do miejscowości Stary Targ do gaszenia ogniska. Palone były resztki roślinne pod nadzorem dorosłych – nie było zagrożenia.

O godzinie 21.06 zastępy zadysponowano do miejscowości Bągart do usunięcia plamy oleju z jezdni.

 

 

 

O bezpieczeństwie z harcerzami.

W miniony weekend policjant profilaktyki społecznej z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie wziął udział w rajdzie z Czernina do Postolina. W rajdzie uczestniczyły zuchy Sztumskiego Związku Drużyn Związku Harcerstwa Polskiego „Jednota” oraz dzieci z projektu Stacja Malbork Plus, prowadzona przez Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska. W trakcie spotkania funkcjonariusz przedstawił zasady bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, m. in. poruszania się w kolumnie, a przed wystartowaniem rajdu rozdał wszystkim uczestnikom opaski odblaskowe. W rajdzie wzięło udział ponad 70 uczestników wraz z opiekunami. Trasa liczyła 5 km z Czernina do Postolina, w trakcie której funkcjonariusz poruszał tematykę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ostatecznie cała kolumna bezpiecznie dotarła na miejsce. Na koniec mundurowy omówił, jak dzieci powinny się zachować w kontaktach z obcymi osobami oraz przypomniał o numerze alarmowym 112.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KPP Sztum, KP PSP Sztum

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.