Wydanie nr 300/2021, Środa 27.10.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Frumencjusz, Sabina, Iwona, Wincenty, Siestrzemił, Manfred, Manfreda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Staw. Związek Polaków Młody Las działa już od 80 lat.

Nowy Staw. Związek Polaków Młody Las działa już od 80 lat. fot. TvRegionalna24.pl
W Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie obchodzono 80. rocznicę działalności patriotycznej Tajnego Związku Polaków „Młody Las”, który powstał w maju 1941 r. w Malborku z inicjatywy Romana Dzierzbickiego, Antoniego Janowicza, Narcyza Kozłowskiego i Aleksandra Wiśniewskiego.

 

We wtorek, 21 września br. w Galerii Żuławskiej odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą powstania i działalności patriotycznej Tajnego Związku Polaków „Młody Las” utworzonego w czasie II wojny światowej w Malborku. Należeli do niego przymusowi robotnicy polscy z zakładów i gospodarstw rolnych w rejonie Brodnicy, Kałdowa, Malborka, Nowego Stawu, Starego Pola i Waplewa. Łącznie ponad 30 członków oraz wielu sympatyków i niezaprzysiężonych. „Młody Las” krzewił patriotyzm, umacniał katolicką wiarę, zajmował się samopomocą, propagandą oraz tajną oświatą wśród polskiej młodzieży wywożonej do Prus Wschodnich.

 

Wśród zaproszonych gości był wicestarosta malborski Waldemar Lamkowski, burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Osijewski, przedstawiciele władz samorządowych oraz sympatycy i członkowie Związku Polaków „Młody Las”.

 

Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Stawie zaprezentowali w części artystycznej krótką historię i powojenne losy niektórych z działaczy tajnego stowarzyszenia.

 

Na zakończenie wręczone zostały medale „100 lat Niepodległości Polski” oraz dyplomy przyznane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków „Młody Las”. W tym roku uhonorowani zostali: Anna Uzdowska, Anna Pac-Kamińska, Justyna Matejuk, Grażyna Zielonka, Agnieszka Dymecka, Maciej Prądzyński, Zygmunt Tomczonek, Franciszek Kot, Eugeniusz Tylicki, Krzysztof Kucharczyk oraz Roman Knitter.


 

Po uroczystości goście złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem poświęconym członkom organizacji „Młody Las” na Placu Kombatantów przeniesionym z Trępnowa do Nowego Stawu w 2018 r. Następnie wszyscy udali się do gospodarstwa rolnego Caldena w Trępnowach, gdzie jego właściciele postawili obelisk z pamiątkową tablicą upamiętniającą działalność stowarzyszenia. Tu również samorządowcy i działacze Związku Polaków złożyli kwiaty i wieńce.

- „Najważniejsze, by patriotyczną działalność ocalić od zapomnienia” - podsumował Kazimierz Cybulski, prezes Związku Polaków „Młody Las”.


 

Zapraszamy na materiał wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.