Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Plaga nietrzeźwych kierowców - policyjny raport nowodworskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 267/2021
  • 7 lipca 2021, 13:18
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Plaga nietrzeźwych kierowców - policyjny raport nowodworskich służb mundurowych. fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Nowodworscy policjanci w ciągu ostatniego weekendu zatrzymali kilku nietrzeźwych kierujących pojazdami, w tym dwóch kierujących posiadających zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Pijani kierowcy stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu, a jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.

 

 

 

 

Wakacyjna jazda na podwójnym gazie.

W niedzielę, 4 lipca br. nowodworscy policjanci zatrzymali kilku nietrzeźwych kierujących oraz kierujących posiadających zakaz prowadzenia pojazdów. Około godziny 15 w miejscowości Kąty Rybackie na ulicy Rybackiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 30-letniego mężczyznę, który kierował pojazdem marki Mitsubishi. Po sprawdzeniu przez policjantów okazało się, że kierujący - mieszkaniec Konstantynowa Łódzkiego posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna został zatrzymany oraz doprowadzony przez policjantów do jednostki policji, gdzie już usłyszał zarzuty za złamanie zakazu.

 

 

 

Na „gościnnych występach”.

Kolejnych dwóch kierujących zostało zatrzymanych również w niedzielę. Do pierwszego zdarzenia doszło o godzinie 15:30 w miejscowości Jazowa. 31 - letni obywatel Ukrainy został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów ruchu drogowego. Kierując pojazdem ciężarowym marki Iveco miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Drugi kierowca, 28 - letni mężczyzna, również obywatel Ukrainy, został zatrzymany o godzinie 22 w miejscowości Stegna. Kierował pojazdem marki BMW. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Okazało się również, że posiada cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do jednostki policji, gdzie usłyszą zarzuty.

Następny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany o godzinie 1:30 w miejscowości Myszkowo. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 38 - letniego kierującego Seatem Toledo. Przeprowadzone badanie wykazało 2,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany oraz doprowadzony przez policjantów do jednostki policji, gdzie już usłyszał zarzuty.
 

 

 


Jak powstrzymać pijanego kierowcę?
Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii. Sprawdź, jaka powinna być twoja reakcja.
Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz skonsultować swój plan działania telefonicznie z policjantem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujesz.
 

Nigdy nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Powstrzymaj się od podejmowania na własną rękę pościgów za pijanym kierowcą czy zajeżdżania mu drogi. Weź pod uwagę, że osoby pod wpływem alkoholu mogą być agresywne i stwarzać zagrożenie. Zawsze rozsądnie oceniaj sytuację, w jakiej się znajdujesz. Reaguj adekwatnie. Zrezygnuj z bezpośredniej interwencji, jeśli nietrzeźwy kierowca jest silniejszy fizycznie, rozdrażniony i pobudzony.

Możesz zdecydować się na fizyczne powstrzymanie kogoś od jazdy, jeśli masz przekonanie, że jego opór nie będzie duży lub będziesz w stanie bez trudu go przełamać (np. jeśli kierowca jest tak pijany, że ledwo trzyma się na nogach lub posiadasz znaczącą fizyczną przewagę). Zawsze warto poprosić drugą osobę, by pomogła Ci w interwencji. Wspólnie poczekajcie na przyjazd policji.

Jeśli kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzyma się (np. na światłach czy na poboczu), możesz zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. W ramach tzw. zatrzymania obywatelskiego możesz otworzyć drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki, uniemożliwiając mu w ten sposób dalszą jazdę. Bądź stanowczy – wyraź swój sprzeciw wobec jazdy pod wpływem alkoholu, uświadom ryzyko, z jakim się wiąże. Możesz odwołać się do prawa i surowych kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz do emocji, wskazując na możliwość spowodowania tragedii na drodze. Następnie poczekaj na przyjazd policji.

 

 

 

 

Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.


 

 

 

Informację i zdjęcie przekazała: sierż. szt. Karolina Figiel, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.