Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Apel policjantów - zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w okresie wakacji.

  • Wydanie nr 267/2021
  • 5 lipca 2021, 15:26
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Apel policjantów - zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w okresie wakacji. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Rozpoczęły się wakacje, a wraz nimi sezon urlopowy i czas wakacyjnych wyjazdów. Bez względu na to jak planujemy spędzić najbliższe dni, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i osób bliskich. Pamiętajmy, że przed wyjazdem należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem, a w drodze na wymarzone wakacje, zachować zdrowy rozsądek i stosować się do przepisów prawa o ruchu drogowym.

 

Sezon wakacyjny już w pełni. Wielu z nas albo już wypoczywa na upragnionym urlopie albo zamierza zrobić to niebawem. Pamiętajmy, żeby nasz wypoczynek był udany musi być przede wszystkim bezpieczny. W dalszym ciągu walczymy z koronawirusem i dla wspólnego bezpieczeństwa wszyscy muszą przestrzegać obowiązujących ograniczeń. Dlatego używajmy maseczek w miejscach, gdzie jest to wymagane, zachowajmy odpowiedni dystans i pamiętajmy o dezynfekcji dłoni.

Policjanci przypominają, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich w dużej mierze zależy od nas samych. Warto więc poświęcić chwilę na zaznajomienie się z zasadami, które mogą nas uchronić przed przykrymi zdarzeniami.

 

 

 

 

Na drodze

Kierowca musi być trzeźwy i wypoczęty. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa i dopilnować by stosowali je wszyscy jego pasażerowie. Dzieci należy przewozić w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach przystosowanych do wzrostu i wagi.

Rodzice, których dzieci wyjeżdżają na kolonie lub wakacyjne wycieczki, mogą poprosić policję o kontrolę autokaru. Funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowcy, dokumenty i stan techniczny pojazdu. Rodzice powinni wymagać od organizatora, by firma przewozowa zabezpieczyła na dłuższy wyjazd dwóch kierowców, a pojazd tuż przed podróżą przeszedł dodatkowe badania techniczne.

Rowerzyści mają obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Gdy takiej drogi nie ma, kierowca jednośladu powinien w pierwszej kolejności korzystać z pobocza, a dopiero w ostateczności możliwa jest jazda prawą stroną jezdni. Z chodnika można korzystać wówczas, gdy dozwolona prędkość pojazdów na jezdni przekracza 50 km/h, a chodnik ma przynajmniej 2 metry szerokości.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na nie.

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się kierujący porusza, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Prędkość dopuszczalna pojazdu na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, niezależnie od pory dnia. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany poruszać się po drodze dla rowerów/pasie ruchu dla rowerów, a w przypadku ich braku jezdnią, gdy dopuszczalna prędkość na niej wynosi nie więcej niż 30 km/h i brakuje drogi/pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z chodnika jest dozwolone wtedy, gdy ruch pojazdów na drodze odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h. Wówczas prędkość hulajnogi musi być zbliżona do prędkości z jaką poruszają się piesi. Niedopuszczalne jest korzystanie z jezdni przez osoby korzystających z UTO (urządzenia transportu osobistego, np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące).

 

 

 

 

Nad wodą

Jeśli to możliwe, korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych. Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu. Ta sama zasada obowiązuje podczas wyprawy łodzią, kajakiem, pontonem.

Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

Dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Jeśli są pod Twoją opieką, nie spuszczaj ich z oczu ani na chwilę. Zwykłe zachłyśnięcie się wodą może skończyć się utonięciem.

Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo by uniknąć wstrząsu termicznego.

Podczas korzystania ze sprzętu pływającego, zakładaj kamizelkę ratunkową.

 

 

 

 

W lesie

Nie rozpalaj ogniska, nie wyrzucaj niedopałków papierosów, nie używaj otwartego ognia.

Nie zostawiaj śmieci i butelek, nie hałasuj, nie niszcz przyrody, stosuj się do regulaminów parków krajobrazowych, narodowych i rezerwatów przyrody.

 

 

 

 

Na podwórku

Informuj rodziców gdzie jesteś i z kim, baw się w miejscach bezpiecznych – z dala od jezdni, torów kolejowych czy placów budowy.

Nie ufaj obcym – nie odchodź z nimi, nie wsiadaj do samochodu, nie przyjmuj słodyczy ani napojów.

Bądź ostrożny w kontakcie z psami, nie baw się zapałkami ani urządzeniami elektrycznymi.

Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi osobom obcym.

Gdyby przytrafiło Ci się coś złego, powiedz o tym rodzicom, a jeśli nie ma ich w pobliżu zawiadom osobę dorosłą.

 

 

 

 

Podczas prac polowych

Uczulaj i pilnuj najmłodszych, by nie wchodzili do strefy prac polowych. Jeśli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym, upewnij się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii.

Nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku. Nie pozwól, by dzieci same do nich wchodziły.

 

 

 

 

Chroń swoje mienie

Podczas podróży, na dworcu, w pociągu czy autobusie nigdy nie zostawiaj swojego bagażu bez nadzoru.

Przed wyjazdem zabezpiecz swoje mieszkanie, dom, budynki gospodarcze i poproś osobę zaufaną o nadzór nad Twoim dobytkiem.

Nie noś przy sobie dużych kwot pieniędzy, nie pozostawiaj cennych rzeczy bez nadzoru na plaży, w lokalu czy na dyskotece.

Zachowaj czujność w zatłoczonych miejscach, by nie dać szansy kieszonkowcom.

 

Sprzedawco! Nie zostawiaj kasy i towarów w sklepie bez opieki, obserwuj zachowanie klientów, nie dawaj im do przymiarki lub oglądania kilku rzeczy naraz. W przypadku zaistnienia jakiegokolwiek zagrożenia dla Twojej osoby lub mienia, dzwoń na numer alarmowy 112, by wezwać odpowiednie służby.


 


 

Informację przekazała: asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.