Wydanie nr 212/2021, Sobota 31.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Alfonsa, Justyn, German, Helena, Demokryt, Ignacy, Ernesta, Emilian, Beat, Ludomir, Adam, Lubomir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Plaga kokonów owadów – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 212/2021
  • 17 czerwca 2021, 12:11
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Plaga kokonów owadów – raport sztumskich służb mundurowych. fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnich dwóch tygodniach funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

We wtorek, 8 czerwca br. o godzinie 20.04 zastęp skierowano do miejscowości Piekło do usunięcia gniazda szerszeni. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego. Ze względu na brak dostępu i pewności, że w kanale faktycznie znajduje się gniazdo, ratownik zdjął kratkę wentylacyjną i spryskał wnętrze kanału środkiem owadobójczym, a następnie ponownie założył kratkę.

 

 

 

 

W środę, 9 czerwca br. o godzinie 10.21 zastęp pomógł w transporcie starszej osoby z Waplewa Wielkiego do punktu szczepień.

O godzinie 11.19 zastępy zadysponowano do miejscowości Mikołajki Pomorskie, gdzie palił się barakowóz. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną, a następnie podali 1 prąd wody W-52 w natarciu na palącą się przyczepę oraz leżące w pobliżu rury PCV. Podali również drugi prąd wody W-52 w obronie na pobliski kontener metalowy. Pojazdy zasilane były w wodę do celów pożarowych z pobliskiego hydrantu. Ratownicy otworzyli oraz przewietrzyli kontener i ugasili pożar.

O godzinie 13.30 zastępy skierowano do Sztumu, gdzie paliła się altanka. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną. Po dotarciu poprzez sąsiadujące działki na miejsce pożaru, ratownicy odłączyli prąd na granicy działek i podali jeden prąd wody W-52 na palący się domek. Po zlokalizowaniu ogniska, wprowadzili rotę w aparatach OUO do wewnątrz obiektu celem sprawdzenia obecności osób. Nie było osób poszkodowanych. Na miejsce przyjechał patrol policji. Po ugaszeniu pożaru, strażacy skontrolowali pogorzelisko kamerą termowizyjną. Na miejscu przyszła właścicielka domku oraz administrator ogródków działkowych.

O godzinie 20.55 zastęp pojechał do Dzierzgonia, gdzie w jednym z budynków na ulicy Westerplatte znajdowało się gniazdo owadów. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączonymi sygnałami świetlnymi. Ratownik po rozpoznaniu poinformował właścicieli o potrzebie rozebrania części dachu w celu dostania się do kokonu. Brak zgody na rozbiórkę.

 

 

 

 

W czwartek, 10 czerwca br. o godzinie 11.27 zastęp skierowano do Dzierzgonia, gdzie w jednym z mieszkań znajdowało się gniazdo owadów. Ratownik w ubraniu pszczelarskim wszedł do mieszkania i zebrał owady do rojnicy. Następnie spryskał miejsce, gdzie znajdowały się owady środkiem odstraszającym. Wypuścił owady w pobliskim parku.

O godzinie 16.26 zastępy zadysponowano do Sztumu na ulicę Mickiewicza, gdzie doszło do kolizji drogowej z udziałem samochodu osobowego marki Audi z rowerem elektrycznym. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną. Wprowadzili ruch wahadłowy oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej poprzez założenie opatrunku osłaniającego na ranę oraz wsparcie psychiczne. Na miejsce przyjechał ZRM oraz policja. Poszkodowana osoba została przekazana dla ZRM. Ratownicy przekazali jednoślad oraz osobówkę dla właścicieli.

 

 

 

 

W piątek, 11 czerwca br. o godzinie 10.17 zastęp pojechał do Dzierzgonia na ulicę Traugutta. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów pożarniczych. Ratownicy weszli do mieszkania, które było już przewietrzone i za pomocą miernika wielogazowego sprawdzili obecność CO - brak zagrożenia. Sprawdzili komin kamerą termowizyjną - brak zagrożenia. Na miejsce przybył zarządca obiektu.

O godzinie 20.03 zastęp skierowano do Lubochowa, gdzie strażacy dokonali sorpcji oleju z jezdni.

 

 

 

 

W sobotę, 12 czerwca br. o godzinie 16.25 zastępy pojechały do Sztumskiej Wsi, gdzie doszło do wypadku drogowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu (wsparcie psychiczne, założenie opatrunku osłaniającego  na głowę) oraz odłączyli akumulator w  pojeździe. Na miejsce zdarzenia przyjechał ZRM. Policja wprowadziła na DK55 ruch wahadłowy.  Strażacy pomogli personelowi medycznemu w wydobyciu i przetransportowaniu poszkodowanego na noszach do karetki. Odjazd ZRM z poszkodowanym do szpitala.

O godzinie 18.43 zastęp skierowano do Sztumskiej Wsi do przewróconego drzewa. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz zamknęli ruch na drodze w obu kierunkach. Ratownicy rozstawili SHD 21 na drodze, a ratownik z kosza wysięgnika przy pomocy pilarki spalinowej usunął uszkodzone konary. Po uprzątnięciu jezdni wznowiono ruch na drodze w obu kierunkach.

 

 

 

 

W niedzielę, 13 czerwca br. o godzinie 10.54 zastęp pojechał do Starego Dzierzgonia, gdzie doszło do zalania piwnicy w jednym z budynków. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną oraz sprawili pompę pływającą. Wypompowali wodę z zalanej piwnicy.

O godzinie 13.14 zastęp skierowano do Gościszewa do przewróconego drzewa. Ratownicy pocięli drzewo na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

O godzinie 16.32 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie na ulicy Gdańskiej zakopała się karetka pogotowia. Strażacy pomogli wyciągnąć karetkę na utwardzoną nawierzchnię przy pomocy wyciągarki. Karetka udała się dalej do pacjenta.

 

 

 


Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.