Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ustalono stawki za usuwanie hulajnóg z dróg.

  • Wydanie nr 267/2021
  • 28 maja 2021, 08:53
  • UM Gdańsk
  • Wiadomości
Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, hulajnogi elektryczne zostały uznane za pojazdy. W związku z tym urządzania te należy objąć przepisami dotyczącymi usuwania z dróg w sytuacji, gdy stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Gdańscy radni w czwartek, 27 maja podjęli uchwałę, która ustala wysokość opłat m.in. za usunięcie hulajnóg oraz za przechowywanie ich na parkingu strzeżonym.

 

Nowelizacja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym rozszerzyła dotychczasową normę wynikającą z art. 130 a., włączając hulajnogi i urządzenia transportu osobistego do pojazdów podlegających usuwaniu oraz przechowywaniu. Działanie to ma zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i dotyczy osób, które naruszają przepisy, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników i utrudniając ruch. Ma to też działać prewencyjnie, motywując kierowców do przestrzegania zasad ruchu drogowego i niepozostawiania pojazdów w miejscach niedozwolonych.

 

 

 

 

Podczas czwartkowej sesji, miejscy radni zdecydowali o rozszerzeniu obowiązującej uchwały, co skutkuje włączeniem hulajnóg do grupy pojazdów, które mogą być usuwane z drogi oraz przechowywane na parkingu strzeżonym. Jednocześnie radni ustalili stawki za powyższe działania.

 

 

 

 

Ustalono opłatę za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na poziomie 123 zł. Przechowywanie tych pojazdów na parkingu strzeżonym będzie wiązała się z kosztem 15 zł za dzień. Radni uznali też, że stawka za odstąpienie od usunięcia pojazdu z drogi to koszt 123 zł.

 

 

 

 

Proponowana wysokość stawek odpowiada rzeczywistym kosztom ponoszonym przez miasto w związku z pełną realizacją zadania publicznego określonego w art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stawki są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Finansów, które określa maksymalną wysokość opłat za usunięcie pojazdu z drogi oraz jego parkowanie na parkingu strzeżonym.

 

 

 

 

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

UM Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.