Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdańsk. Pojawiły się nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

  • Wydanie nr 271/2021
  • 27 maja 2021, 10:58
  • UM Gdańsk
  • Wiadomości
Gdańsk. Pojawiły się nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. fot. UM Gdańsk
W Gdańsku pojawiają się kolejne ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Docelowo, w 64 lokalizacjach, powstanie 138 punktów ładowania średniej mocy, czyli 22 kW.

 

Zgodnie z zapisami Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Gdańsku powinno funkcjonować 210 ogólnodostępnych punktów ładowania. W ramach wypełnienia warunków wynikających z ustawy powstał Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które wybudowane zostaną przez operatora systemu dystrybucyjnego – w tym wypadku będzie to Energa–Operator SA. Inwestor planuje wybudowanie założonej liczby stacji ładowania do końca maja br.

 

 

 

 

Plan dla Gdańska przygotowano na podstawie gęstości zaludnienia (tzw. mapa ciepła), odległości stacji transformatorowych, dostępu do gruntów w dyspozycji Gminy np. w pasie drogowym lub na innej ogólnodostępnej działce, czy rozmieszczenia istniejących już ogólnodostępnych stacji ładowania. Z punktu widzenia miasta i przyszłych użytkowników pożądane też były lokalizacje wymuszające naturalną rotację pojazdów, np. punkty użyteczności publicznej takie jak urzędy, przychodnie i szpitale, muzea, teatry itp. Chodzi o zapobieganie sytuacji długotrwałego postoju przez jeden pojazd, przez co infrastruktura ładowania byłaby „zablokowana” dla pozostałych użytkowników.

 

 

 

 

W toku konsultacji społecznych, które odbyły się w dniach 15 kwietnia – 29 maja 2020 r. wybrano 64 spośród 81 lokalizacji. Powstanie w nich łącznie 138 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Najwięcej, bo aż po 7 nowych stacji ładowania będzie w Śródmieściu i na Chełmie. W większości lokalizacji pojawi się jeden wolnostojący słupek ładujący z dwoma gniazdami ładującymi oraz dwoma miejscami postojowymi, których wymiary będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

 

 

 

Miejsca postojowe, będące integralną częścią stacji ładowania, przeznaczone będą wyłącznie dla samochodów elektrycznych oraz hybrydowych typu plug-in na czas ładowania. Po wybudowaniu kolejnych stacji ładowania, inwestor tj. Energa–Operator SA, będzie sukcesywnie zgłaszać je do uzgodnienia do Urzędu Dozoru Technicznego i przekazywać docelowemu operatorowi, tj. firmie Energa-Obrót SA. Na tym etapie nie jest jeszcze znana stawka za ładowanie pojazdu.

Pytania dotyczące szczegółów funkcjonowania stacji należy kierować do inwestora tj. do Energa-Operator SA pod adresem gdansk@energa-operator.pl.

 

 

 

 

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

UM Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.