Wydanie nr 269/2021, Niedziela 26.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rowerzyści na podwójnym gazie – raport sztumskich służb mundurowych.

Rowerzyści na podwójnym gazie – raport sztumskich służb mundurowych. fot. KPP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

We wtorek, 13 kwietnia br. o godzinie 19.18 zastęp zadysponowano do osady Sztumska Wieś, gdzie na nieużytkach rolnych wypalane były pozostałości roślinne oraz pozostałości po zrębie drzewa. Na miejscu obecny był patrol policji. Działania podjęte przez strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną oraz błyskową. Przy wypalanych pozostałościach roślinnych znajdował się użytkownik posesji w obecności patrolu policji. Ratownicy zagasili przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego - tłumica palącą się trawę w przydrożnym rowie. Właściciel posesji miał nadzorować wypalanie pozostałości roślinnych.

O godzinie 19.58 zastęp pojechał do Starego Dzierzgonia, gdzie na drzewie na wysokości około 8 m znajdował się kot, który od 4 dni nie mógł zejść. Podjęte przez strażaków działania polegały na zabezpieczeniu miejsc zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową oraz sprawieniu drabiny. Ratownik wszedł po drabinie i schwytał kota. Po zejściu przekazał zwierzę właścicielce.


 

 

 

Szlaczkiem po drodze.

We wtorek, 13 kwietnia br. będący po służbie policjant zauważył na drodze krajowej nr 55 mężczyznę jadącego rowerem. Rowerzysta poruszał się całą szerokością jezdni, co wzbudziło czujność i zainteresowanie funkcjonariusza. Mundurowy mając na uwadze bezpieczeństwo rowerzysty i innych uczestników ruchu drogowego, zatrzymał kierującego rowerem. Podczas rozmowy z mężczyzną wyczuł od niego alkohol. Natychmiast powiadomił oficera dyżurnego sztumskiej policji, który na miejsce wysłał patrol. Badanie alkomatem wykazało, że 33-letni mieszkaniec powiatu sztumskiego w organizmie miał ponad 2,5 promila alkoholu. Mężczyzna musi liczyć się teraz z poważnymi konsekwencjami karnymi. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

 

 

 

W środę, 14 kwietnia br. o godzinie 00.45 dwa zastępy zadysponowano do Dzierzgonia, gdzie w budynku jednorodzinnym typu bliźniak przy ulicy Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” na klatce schodowej wyczuwalny był zapach dymu. Osoba zgłaszająca przekazała informację, że nie ma kontaktu z sąsiadem w mieszkaniu.

Podjęte przez strażaków działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową. Ratownicy w ODO weszli na klatkę schodową i zaczęli pukać do drzwi mieszkania, z którego wydobywał się dym. W międzyczasie na miejsce zdarzenia przyjechał patrol policji. Po chwili mężczyzna otworzył mieszkanie od wewnątrz. Ratownicy pomogli mężczyźnie w ewakuacji z mieszkania na zewnątrz budynku. Mężczyzna był przytomny w kontakcie logicznym, roztrzęsiony pod wpływem chwili. Udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i wsparcia psychicznego, jednak mężczyzna odmawiał wszelkiej pomocy medycznej. Ratownicy w mieszkaniu ustalili źródło zadymienia - pozostawiony garnek z spaloną potrawą na kuchence gazowej. Wyłączyli kuchenkę i wynieśli garnek na zewnątrz budynku, po czym przewietrzyli mieszkanie. Na miejsce przyjechał ZRM. Po przebadaniu przez ZRM mężczyzna nie wymagał dalszej hospitalizacji. Po wykonaniu pomiarów na obecność gazów niebezpiecznych w mieszkaniu (wynik 0,00 ppm), mężczyzna wrócił do mieszkania.


 

 

 

Ukradli paliwo z koparki.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie pracując na sprawą kradzieży z włamaniem zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu iławskiego, podejrzanych o to przestępstwo. Sytuacja ta miała miejsce pod koniec marca br. w miejscowości Litewki (gm. Dzierzgoń). Wtedy to z koparki zaparkowanej na placu budowy podejrzani uszkodzili zabezpieczenie zbiornika paliwa, a następnie ukradli z niego 120 litrów oleju napędowego. Straty poszkodowany ocenił na ponad 600 zł. Zatrzymani 24 i 36-latek usłyszeli już zarzuty, za które w najbliższym czasie odpowiedzą przed sądem.

Za popełnione przestępstwo mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Piłeś? Nie jedź!

W środę, 14 kwietnia br. policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując miejscowość Nowy Targ, na drodze powiatowej zauważyli dwóch kierujących rowerem, którzy wzbudzili podejrzenia, że mogą być pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. Rowerzyści byli w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało u 38-latka 2,5 promila, a u 54-latka blisko 3 promile. 54-letni mieszkaniec powiatu sztumskiego został ukarany wysokim mandatem karnym. Z kolei 38-latek, również mieszkaniec powiatu sztumskiego, odmówił przyjęcia mandatu karnego. Wobec niego został sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

 

 

 

 

Mimo wielu apeli mundurowych do kierowców i rowerzystów, policjanci nadal zatrzymują nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwi kierowcy czy rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, że pijani kierowcy czy rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

 

 

 

 

W piątek, 16 kwietnia br. o godzinie 14.00 zastęp skierowano do Sztumskiego Pola, by pomóc ZRM przy zbadaniu pacjenta.

W niedzielę, 18 kwietnia br. o godzinie 11.55 zastęp ponownie skierowano do Sztumskiego Pola, by pomóc w transporcie pacjenta z domu do karetki ZRM.

 

 

 

 

Policyjne kontrole na terenie powiatu.

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa trwają wzmożone działania służb na terenie powiatu sztumskiego. Na ulice skierowano zwiększoną ilość policjantów, którzy kontrolują i stanowczo reagują na niestosowanie się do obowiązujących przepisów. Funkcjonariusze sztumskiej jednostki cały czas prowadzą działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Mundurowi w dalszym ciągu sprawdzają placówki handlowe, siłownie, kluby fitness, restauracje i wszystkie te miejsca, których działalność jest zawieszona. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przez społeczeństwo obowiązku zakrywania ust i nosa.

Po raz kolejny policja apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń z uwagi na epidemię koronawirusa. Mając na względzie bezpieczeństwo swoje, osób bliskich i starajmy się nie wychodzić i pozostawać w domach. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich policjanci do odwołania będą prowadzić działania mogące zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, a w sytuacjach niestosowania się do nakazów i zakazów będą stanowczo reagować i egzekwować przestrzeganie przepisów. Od 20 marca br. kiedy to na terenie całego Kraju wprowadzono nowe obostrzenia, policjanci na terenie powiatu sztumskiego ujawnili kilkaset wykroczeń związanych z nie zastosowaniem się do obecnych obowiązujących nakazów i zakazów.

Przypominamy, że za naruszenie obowiązujących przepisów podczas obowiązującego stanu epidemii w Polsce grozi mandat karny do 500 złotych lub grzywna sądowa do 5 tys. złotych. W przypadkach rażących naruszeń może być to nawet grzywna od 5 do 30 tys. złotych nałożona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.


 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcie: KPP Sztum

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.