Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ilu mieszkańców naszego powiatu zostało już zaszczepionych przeciwko COVID-19?

Ilu mieszkańców naszego powiatu zostało już zaszczepionych przeciwko COVID-19? fot. zdjęcie poglądowe
Od roku codziennie media informują nas o liczbie osób, które zostały zakażone koronawirusem, ile z nich wyzdrowiało, a także ilu Polaków musieliśmy pożegnać, ponieważ przegrali walkę z tym wirusem. Od grudnia 2020 r., kiedy uruchomiony został proces szczepienia przeciwko koronawirusowi, w mediach zaczęły się pojawiać raporty dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Według informacji podanej na rządowej stronie wynika, że do tej pory ponad 5 mln Polaków zostało zaszczepionych, z czego prawie 1,8 mln podwójną dawką. A jak przedstawia się sytuacja w naszym powiecie?

 

Do tej pory zaszczepione zostały osoby zakwalifikowane do grupy 0, czyli pracownicy szeroko pojętej ochrony zdrowia – personel medyczny, pracownicy ośrodków pomocy społecznej czy studenci medycznych kierunków. Jako kolejni do szczepienia przeciwko koronawirusowi skierowani zostali najstarsi mieszkańcy naszego kraju, roczniki 70+ oraz nauczyciele. Od wtorku, 23 marca br. rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1957-1961. Nadal mogą się również rejestrować osoby z roczników 1952-1956, które dotychczas tego nie zrobiły.

 

 

 

 

A jak przebiega proces szczepienia w powiecie malborskim, nowodworskim i sztumskim? Ile osób zostało do tej pory zaszczepionych pierwszą dawką, a ile drugą? Jakie grupy osób zostały do tej pory zaszczepione? Czy są jakieś przerwy, czy jednak jest to proces płynny? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do szpitala w Malborku i Sztumie.

 

 

 

 

Jesteśmy gotowi szczepić codziennie”.

W odpowiedzi Dominika Najda ze Szpitali Polskich S.A. napisała, że proces szczepień realizowany przez Szpital Polski w Sztumie przebiega zgodnie z harmonogramem ustalonym w Narodowym Programie Szczepień.

- „Jesteśmy gotowi szczepić codziennie, jednak ze względu na przerwy lub ograniczenia w dostawie szczepionek proces nie zawsze przebiega płynnie” - informuje Dominika Najda. - „Zamawiamy taką ilość dawek szczepionki, jaka jest potrzebna do zaszczepienia zaplanowanej ilości osób. W przypadku nie zgłoszenia się zapisanej osoby na szczepienie, szczepimy inne osoby, jednakże tylko zgodnie z komunikatami z NFZ - czyli musi być to osoba konkretnie przypisana do grupy i rodzaju szczepionki. Do tej pory zaszczepiliśmy około 1530 osób. Są to osoby należące do grupy „0” ( łącznie 521 osób – 30 po I dawce, 491 po II dawkach), seniorzy 70+ (łącznie 477 osób – 231 po I dawce, 246 po II dawkach), nauczyciele (533 osoby po I dawce)”.

 

 

 

 

Możliwości kadrowe i lokalowe pozwalają na wykonanie dwukrotnie więcej szczepień”.

Paweł Chodyniak, Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku zwraca uwagę, że proces szczepień mieszkańców powiatu malborskiego w chwili obecnej przebiega płynnie.

- „Do dnia 19.03.2021 roku z grupy „O” zaszczepiono ok. 2500 osób pierwszą i drugą dawką. Pierwszą dawką zaszczepiono około 1000 nauczycieli. W ramach grupy 70+ zaszczepiono 1690 osób pierwszą dawką oraz 690 osób drugą dawką” - informuje Paweł Chodyniak. - „Szczepienia wykonywane są zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia oraz z harmonogramem Narodowego Fundusz Zdrowia, nie ma mowy o samowolnym szczepieniu innych niewskazanych osób. Szczepionki zamawiane są na konkretną, wyliczoną liczbę osób, jeżeli zostaną jakieś szczepionki (z powodu choroby bądź innych przyczyn), podajemy je uprawnionym osobom, które mają wyznaczony późniejszy termin szczepień. Miesięcznie wszystkie punkty szczepień prowadzone przez PCZ Sp. z o.o. w powiecie malborskim i nowodworskim wykonują ok 3,5 tys. szczepień, a możliwości kadrowe i lokalowe pozwalają na wykonanie ich dwukrotnie więcej”.

 

 

 

 

Z podanej w czwartek, 25 marca br. przez Ministerstwo Zdrowia informacji wynika, że w województwie pomorskim ogółem zaszczepiono już 360 185 osób, z czego 124 417 podwójną dawką. Wczoraj zaszczepiono 10 928 osób, z czego 2 987 drugą dawką.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.