Wydanie nr 174/2021, Środa 23.06.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Józef, Wanda, Agrypina, Zenon, Albin, Anna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Marszałek przyznał stypendia dla artystów z Pomorza.

Marszałek przyznał stypendia dla artystów z Pomorza. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Dysponując budżetem 400 tys. zł, Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał 86 stypendiów. Wśród najczęściej dofinansowanych wniosków znalazły się te z dziedziny muzyki, literatury i sztuk wizualnych. Średnia wysokość stypendium wynosi 4651 zł. Wśród tego grona znaleźli się artyści z Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego i Sztumu.

 

Do Departamentu Kultury wpłynęły wnioski od 408 osób na 414 projektów. Artyści ubiegający się o stypendium wnioskowali o łączną kwotę ponad 2 mln zł. Stypendia dla twórców kultury przyznane zostały już po raz 21. Do tej pory 1530 stypendystów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 6,15 mln zł.

 

 

 

 

Najwięcej projektów muzycznych.

Stypendia marszałka województwa przyznawane są osobom, które zajmują się twórczością artystyczną, upowszechniają kulturę i opiekę nad zabytkami na terenie województwa pomorskiego lub dotyczącą Pomorza. Zakres twórczości podlegającej stypendiom jest szeroki. Dotyczy zarówno poetów i pisarzy, którzy chcą wydać tomik wierszy czy powieść, jak i plastyków marzących o wystawie, projekcie multimedialnym, a także muzyków, dla których dodatkowy zastrzyk gotówki przyspieszy realizację nowej płyty.

W tym roku wśród stypendystów znaleźli się m.in. muzycy, literaci, artyści sztuk wizualnych i teatru, fotograficy, filmowcy, tancerze, rzeźbiarze. Najwięcej stypendystów, bo aż 56 osób, pochodzi z Trójmiasta. Ponad 30 proc. dofinansowanych wniosków to projekty muzyczne (28 projektów), na drugim miejscu znalazły się projekty literackie (15 projektów), a na trzecim – sztuki wizualne (10 projektów).

 

 

 

 

To będzie dobry rok.

Dzięki finansowej pomocy marszałka Andrzej Kasperek z Nowego Dworu Gdańskiego będzie kontynuował opowieść o swojej krainie „Mój płaski kraj – zawsze Żuławy”, a Olga Dębicka z Malborka wyda książkę o swoich podróżach z National Geographic (region, Polska, świat). Dzięki pracy Marka Opitza z Nowego Dworu Gdańskiego powstanie e-poradnik dobrych praktyk ochrony zabytków. Kacper Smoliński ze Sztumu nagra teledysk do autorskiej kompozycji, a Arkadiusz Kozakiewicz stworzy X-Projekt „Bizantine Mosaic Suite”.

 

 

 

 

Źródło: pomorskie.eu

pomorskie.eu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.