Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Groźne pożary w powiecie – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 264/2021
  • 12 stycznia 2021, 11:18
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Groźne pożary w powiecie – raport sztumskich służb mundurowych. fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnich 2 tygodniach straż pożarna z powiatu sztumskiego wyjeżdżała do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 28 grudnia br. o godzinie 06.40 zastęp zadysponowano do miejscowości Koniecwałd, gdzie na przystanku autobusowym stał uszkodzony samochód osobowy, z którego baku wyciekało paliwo. Kierujący twierdził, że najechał na blachę i uszkodził zbiornik paliwa. Uszkodzoną blachę z drogi usunęła służba drogowa. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną oraz zabezpieczeniu wyciekającego paliwa (około 15-20 l) ze zbiornika. Po wycieku paliwa, przyjechał pojazd osobowy, który zholował uszkodzone auto do miejsca zamieszkania. Po dokonaniu sorpcji plamy po wycieku paliwa, zakończono działania.

 

 

 

 

O godzinie 19.45 zastęp skierowano do miejscowości Stary Dzierzgoń, gdzie w budynku wielorodzinnym w jednym z mieszkań znajdował się patrol policji, ratownicy medyczni oraz osoba poszkodowana (mężczyzna około 50 lat, przytomny, w kontakcie logicznym) leżący na noszach typu deska przygotowany do przetransportowania do karetki. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączonymi światłami błyskowymi. Ratownicy weszli do mieszkania na parterze i pomogli przy przetransportowaniu poszkodowanego z mieszkania do karetki.

 

 

 

 

W czwartek, 31 grudnia br. o godzinie 20.57 dwa zastępy pojechały do miejscowości Kępina, gdzie palił się opuszczony samochód osobowy na dzikim parkingu przed działkami ogrodowymi. Nie było osób postronnych. Pojazd w całości zajęty był ogniem. Podjęte przez strażaków działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną oraz podaniu jednego prądu wody W-25 /szybkie natarcie/ na palący się samochód. W międzyczasie dojechał na miejsce zdarzenia patrol policji. W związku z tym, że pojazd zasilany był gazem LPG, ratownicy zakręcili butlę i schłodzili do temp. +5ºC. Strażacy dokonali pomiaru kamerą termowizyjną, po czym ugasili pożar. Na miejsce zdarzenia dojechał kolejny patrol policji. Na tym zakończono działania. Na miejscu pozostał patrol policji, który prowadził dochodzenie.

 

 

 

 

W piątek, 1 stycznia br. o godzinie 02.11 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Gościszewo, gdzie palił się dach budynku jednorodzinnego (murowany, kryty dachówką, parterowy z użytkowym poddaszem). Dwaj mężczyźni zamieszkujący dom opuścili budynek przed przybyciem JOP. Jeden z nich miał widoczne poparzenia drugiego stopnia lewej dłoni oraz podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną. Nie było możliwości odłączenia energii elektrycznej – dyżurny SKKP informuje energetykę o konieczności zdalnego odłączenia energii elektrycznej. Ratownicy podali dwa prądy wody w-52 na palący się budynek, a także udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, tj. założenie opatrunku oraz tlenoterapia. Na miejsce zdarzenia przybył patrol policji i ZRM. Strażacy zbudowali stanowisko wodne z drabiny w natarciu na dach budynku, a także ewakuowali butlę 11kg z propan-butan. Zbudowali zasilanie z pobliskiego hydrantu oddalonego o 50 m. Na miejsce zdarzenia dojechał zastęp z OSP Postolin oraz pracownicy energetyki, którzy odłączyli główne przyłącze do budynku. Ratownicy częściowo rozebrali poszycie dachowe celem lepszego dotarcia do zarzewi ognia. Po kontroli kamerą termowizyjną, ugaszono pożar. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi budynku, zakończono działania.

 

 

 

 

W poniedziałek, 4 stycznia br. o godzinie 09.22 zastęp pojechał do miejscowości Stanowo, gdzie na drodze gminnej miedzy Stanowem a Blunakami stał opuszczony samochód osoby zaginionej. Na miejscu obecny był patrol Policji. Podjęte działania przez strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenie poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Policja poinformowała, że osoba poszkodowana została odnaleziona. Na tym zakończono działania.

 

 

 

 

We wtorek, 5 stycznia br. o godzinie 16.20 i 18.05 zastęp w miejscowości Uśnice usuwał uszkodzone konary drzew.

O godzinie 18.41 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Litewki, gdzie doszło do wypadku drogowego, w którym samochód osobowy marki Opel Meriva uderzył w drzewo. Dwie osoby poszkodowane znajdowały się pod opieką ZRM. Droga w tym miejscu była zablokowana w obu kierunkach. Podjęte działania przez straż pożarną polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego oraz odłączeniu akumulatora z pojazdu. Na miejsce zdarzenia dojechał patrol Policji. Poszkodowane osoby zostały zabrane przez ZRM do szpitala. Decyzją policji ruch został wstrzymany w obu kierunkach do momentu przyjazdu technika policyjnego. Na tym zakończono działania (czytaj https://www.tvsztum.pl/aktualnosci/32309,dw515-wpadl-w-poslizg-i-uderzyl-w-drzewo-dwie-osob)

W godzinach 20.23 – 21.19 zastępy wyjeżdżały do Białej Góry, Pierzchowic, Starego Dzierzgonia i Sztumskiego Pola do usuwania uszkodzonych konarów drzew.

 

 

 

 

W środę, 6 stycznia br. o godzinie 00.01 zastęp wyjechał do Sztumskiego Pola w celu usunięcia uszkodzonego konaru drzewa.

O godzinie 00.52 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Mikołajki Pomorskie, gdzie nastąpił wybuch ulatniającego się gazu propan-butan z butli 11kg w budynku wielorodzinnym. W budynku wybite dwie szyby w pomieszczeniu na parterze od wybuchu, widoczne uszkodzenia ścian. Mieszkańcy znajdowali się poza lokalem, jedna z osób uskarżała się na oparzenie kończyn dolnych.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (opatrunek hydrożelowy). Ratownicy ewakuowali butlę na zewnątrz budynku na pobliskie pole oraz wypuścili z niej gaz. Po wykonaniu pomiarów w mieszkaniach na obecność tlenku węgla - 0ppm oraz eksplozymetru - 0 lel, przewietrzono pomieszczenia i przekazano miejsce zdarzenia właścicielom. Na tym zakończono działania.

W godzinach 09.58 – 12.34 zastępy wyjeżdżały do Szrop, Parpar oraz Białej Góry do usuwania uszkodzonych konarów drzew.

 

 

 

 

W czwartek, 7 stycznia br. o godzinie 17.48 dwa zastępy skierowano do Sztumskiego Pola, gdzie przy ulicy Żeromskiego na linii niskiego napięcia około 5 m nad asfaltem znajdowała się gałąź. Pogotowie Energetyczne było obecne na miejscu.

Podjęte działania przez straż pożarną polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączonymi światłami mijania oraz niebieskimi błyskowymi oraz zamknięciu drogi i odłączeniu zasilania linii przez Pogotowie Energetyczne. Ratownicy rozstawili wysięgnik, weszli do kosza i usunęli zalegającą na linii niskiego napięcia gałąź przy pomocy piły mechanicznej. Zakończono działania.

 

 

 

 

 

W sobotę, 9 stycznia br. o godzinie 04.21 dwa zastępy skierowano do wsi Sztumska Wieś, gdzie na jednej z posesji właściciel wypalał w sposób kontrolowany pozostałości po meblach. Brak zagrożenia. Na miejscu zdarzenia znajdowała się policja. Po pouczeniu właściciela zakończono działania.


 

 

 

W niedzielę, 10 stycznia br. o godzinie 12.41 cztery zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie na terenie byłej centrali nasiennej zgłaszająca widziała dym wydobywający się z silosa. Cały obiekt ogrodzony, zamknięty, brak dozorcy na miejscu zdarzenia. W wyniku rozpoznania brak oznak pożaru (brak, dymu, ognia).

Podjęte przez strażaków działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Ratownicy sprawdzili silos kamerą termowizyjną. Nie wykazano zagrożenia. Na miejsce dojechał kierownik obiektu, który potwierdził, iż silosy znajdujące się na terenie centrali są puste, nie ma instalacji elektrycznej. Strażacy po raz kolejny obeszli cały obiekt z pracownikiem. Nie stwierdzono zagrożenia. Zakończono działania.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum


 

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.