Wydanie nr 273/2022, Piątek 30.09.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Mieszkańcy powiatu sztumskiego uczcili 100. rocznicę Plebiscytu na Powiślu.

  • Wydanie nr 273/2022
  • 15 lipca 2020, 11:48
  • Starostwo Powiatowe w Sztumie
  • Wiadomości
Mieszkańcy powiatu sztumskiego uczcili 100. rocznicę Plebiscytu na Powiślu. fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
11 lipca jest wyjątkową datą dla północnej Polski, a szczególnie dla Powiśla, Warmii i Mazur. W tym roku minęło 100 lat od przeprowadzonego na tych ziemiach plebiscytu, w którym ludność zamieszkująca te tereny miała zdecydować o ich przyłączeniu do nowo powstałego państwa polskiego albo pozostaniu w dotychczasowych granicach Prus Wschodnich i Zachodnich. Według historycznych źródeł, najwięcej głosów za Polską oddano w powiecie sztumskim - 19,07% i olsztyńskim - 13,74%. Mimo tego do powrotu do granic ojczyzny została jeszcze długa, wyboista i bolesna droga.

 

Starostwo Powiatowe w Sztumie we współpracy z oddziałem malborskiego Muzeum Zamkowego w Sztumie zorganizowało uroczystość związaną z uczczeniem pamięci tych wszystkich, którzy podjęli walkę o odrodzoną i wolną Polskę. Ceremonię złożenia kwiatów pod Pomnikiem Rodła rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Po tych uroczystościach, wszystkie zaproszone delegacje przeszły pod Głaz Pamięci, pod którym również złożyły kwiaty i oddały cześć pamięci bohaterom z tamtych lat.

 

 

 

 

Uroczystości rocznicowe.

Przygotowania do 100. rocznicy Plebiscytu trwały od miesięcy. Powołany został Komitet Organizacyjny Obchodów Roku setnej Rocznicy Plebiscyt na Powiślu, a Rada Powiatu Sztumskiego pod koniec roku uchwaliła 2020 rok „Rokiem Plebiscytu na Powiślu”. Poprzedziło je wiele uzgodnień formalnych, niestety utrudnieniem było utrzymujące się zagrożenie epidemią COVID-19, które ograniczyło wcześniejsze plany. W sobotę, 11 lipca br. zorganizowano dla zaproszonych gości oraz mieszkańców powiatu sztumskiego uroczystą, okolicznościową mszę świętą oraz wystawę pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 – 1920” Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku, która przybliża i opisuje okoliczności wydarzenia, a także kontekst historyczny i polityczny przeprowadzonego plebiscytu. Dodatkową atrakcją była projekcja animacji historycznej poświęconej plebiscytowi, zobrazowanemu w szerszym kontekście ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Film prezentowany jest na sztumskim zamku bezpłatnie jeszcze do soboty, 18 lipca br. Warto skorzystać z tej możliwości. Rocznica Plebiscytu to także okazja do zgromadzenia pamiątek, z których - zwłaszcza kolorowe buttony z symbolem „Rodła”, mogą spodobać się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W kościele poewangelickim oraz na zamku sztumskim można pobrać mapkę miejsc pamięci związanych z historycznym plebiscytem. To okazja, by upamiętnić zasłużone osoby w walce o wolność Powiśla. Oprócz tego rozdawane są ulotki z notką historyczną na temat samego Plebiscytu. Wystawa w kościele poewangelickim będzie czynna w lipcu w soboty w godzinach 13 - 14 i niedziele w godzinach 14 - 15.

 

 

 

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Sztumie

Starostwo Powiatowe w Sztumie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.