Jeżeli interesujesz się budową i zasadami działania zespołów oraz układów pojazdów, cechujesz się cierpliwością, dokładnością, a także jesteś sprawny fizycznie i manualnie to powinieneś pomyśleć nad wyborem zawodu mechanik pojazdów samochodowych.
Zawód – Mechanik pojazdów samochodowych.
Mechanik pojazdów samochodowych konserwuje, wykonuje obsługę techniczną i naprawia silniki oraz zespoły i układy mechaniczne w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, motocyklach i innych pojazdach silnikowych, z użyciem urządzeń diagnostycznych oraz narzędzi ślusarskich i monterskich. Kontroluje pojazd i omawia z klientem rodzaj i zakres uszkodzenia lub niesprawności. Planuje pracę, wykorzystując wykresy, podręczniki techniczne i doświadczenie. Podnosi pojazd, używając podnośnika hydraulicznego w celu dostania się do części mechanicznych. Usuwa części samochodowe używając klucza maszynowego, skrętnika i podnośnika. Rozkłada części i kontroluje zużycie, używając narzędzi pomiarowych. Naprawia lub wymienia części, takie jak tłoki i drążki używając narzędzi ręcznych. Wymienia klocki hamulcowe i reguluje hamulce, ustawia w osi (centruje), naprawia i wymienia amortyzatory i lutuje nieszczelności w chłodnicy. Dynamicznie rozwijający się rynek motoryzacyjny produkuje coraz to nowe rodzaje samochodów. Praca mechanika wymaga zatem ciągłej nauki, poznawania nowych modeli, rozwiązań i technologii. Trzeba nadążać za nowoczesnymi technologiami, bo większość pojazdów zaopatrzona jest dziś w skomplikowane elektroniczne i komputerowe układy. Tak więc obraz mechanika, który jest w stanie naprawić wszystko przy użyciu podstawowych narzędzi coraz bardziej odchodzi do przeszłości.
W tym zawodzie do obowiązków należy m.in. przyjmowanie pojazdów do przeglądu lub naprawy, sprawdzanie działania pojazdu oraz jego zespołów za pomocą urządzeń diagnostycznych, ustalanie i usuwanie usterek w zespołach i układach pojazdów, wykonywanie prac demontażowo- montażowych, naprawa silnika, skrzyni biegów, sprzęgła, zawieszenia, sprawne i właściwe diagnozowanie występujących usterek, rozróżnianie i interpretowanie parametrów technicznych pojazdów, a także przeprowadzanie kalkulacji zużycia surowców, materiałów, czasu wykonania. Preferowane kompetencje to m.in. umiejętność logicznego myślenia, zdolność koncentracji uwagi, umiejętność pracy zespołowej, wyobraźnia i orientacja przestrzenna, umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, podzielność uwagi, odpowiedzialność, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, a także dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Wykształcenie - Branżowe Szkoły I stopnia, Branżowe Szkoły II stopnia, Pomaturalne szkoły, Studia wyższe oraz kursy i certyfikaty specjalistyczne.
W tym zawodzie pracować można m.in. w wyspecjalizowanych usługowych warsztatach samochodowych, zakładach diagnostycznych i naprawczych, firmach transportowych, fabrykach samochodowych przy wszystkich etapach procesu technologicznego produkcji samochodów, salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi, a także otworzyć własny warsztat samochodowy.
Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim zaprasza wszystkich chętnych do skorzystania z oferty szkolnej. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i dokumentów znajdują się na stronie internetowej szkoły pod adresem zs2ndg.szkolnastrona.pl w zakładce rekrutacja 2020/20201. Osoba do kontaktu- kierownik praktycznej nauki zawodu-Gabriela Figacz, tel. 55-247 24 91 wew. 44 lub e-mail gabrielafigacz.zs2@wp.pl lub zsndgd@wp.pl
Informacja prasowa Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim