Wydanie nr 204/2021, Piątek 23.07.2021
imieniny: pokaż (3 imiona)Bogna, Apolinary, Apolinaria
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policja przypomina – WYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE!

  • Wydanie nr 204/2021
  • 23 kwietnia 2020, 14:29
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
W okresie wiosennym często dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny z uwagi na ryzyko błyskawicznego rozprzestrzenienia się. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Policja przypomina – wypalanie traw jest niedozwolone i grożą za to surowe sankcje karne.

 

Każdego roku wiosną mamy do czynienia z wieloma pożarami, których bezpośrednią przyczyną jest wypalanie traw. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi czy silniejszy podmuch wiatru mogą spowodować znacznie większy pożar. W tym roku dodatkowym czynnikiem powodującym duże niebezpieczeństwo pojawienia się pożarów jest panująca susza. Niekontrolowany ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często są wypalane łąki znajdujące się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

 

 

 

 

Płoną łąki powiatu malborskiego.

W ostatnim czasie na terenie powiatu malborskiego miało miejsce kilka takich zdarzeń, m.in. w Mątowach Wielkich i w Pogorzałej Wsi, gdzie z powodu wypalania traw doszło do powstania pożaru. Panująca susza i silne podmuchy wiatru spowodowały, że ogień rozprzestrzenił się na dużym obszarze i strażacy walczyli z nim przez kilka godzin. Malborscy policjanci wyjaśniają przyczyny oraz okoliczności w jakich doszło do tych zdarzeń i ustalają osoby za nie odpowiedzialne. Mundurowi patrolując teren powiatu, szczególną uwagę zwracają czy nie dochodzi do tego niebezpiecznego procederu, stanowiącego niewątpliwie naruszenie porządku prawnego i podejmują działania mające na celu jego zwalczanie. W każdym ujawnionym przypadku funkcjonariusze będą bezwzględnie reagować na tego rodzaju naruszenia poprzez nakładanie mandatów karnych i sporządzanie wniosków o ukaranie do sądu.

 

 

 

 

 

Wypalanie traw jest naprawdę niebezpieczne, a także niedozwolone!

Określa to m.in. art. 124 ustawy o ochronie przyrody - „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Za naruszenie tego zakazu grozi kara aresztu albo grzywny do 5000 zł. W przypadku gdy wypalanie traw doprowadzi do pożaru zagrażającemu życiu i zdrowiu osób lub mieniu sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

 

 

 

 

 

 

Informację przekazała: asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

 

 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.