Wydanie nr 271/2022, Środa 28.09.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wykorzystanie Wieży Ciśnień

Wykorzystanie Wieży Ciśnień fot. TvMalbork.pl
Nowo otwarta Wieża Ciśnień robi wrażenie. W szczególności swoją postawą. Nieruchomo, jakby nie zważając na otoczenie, stoi na Placu Słowiańskim. Zdecydowanie przyciąga uwagę. A tych co nie zwiedzili jeszcze jej wnętrz kusi aby zajrzeć do środka.

Kwestią wykorzystania wnętrz Wieży Ciśnień częściowo zajmowałem się już wcześniej. W szczególności interesowały mnie szumne zapowiedzi o umieszczeniu w niej komercyjnej kawiarenki. Na dziś sprawa ta jest już nieaktualna. Aktualne jednakże pozostaje wykorzystanie Wieży w obecnym czasie.

O Wieżę Ciśnień na sesji RMM pytał radny Robert Król. Choć sama interpelacja radnego dotyczyła zwiedzania Wieży („od kiedy i na jakich warunkach”) to odpowiedź została sporządzona w bardzo szerokim zakresie, niemalże reklamując działania w niej podejmowane. Zapoznajmy się z nią: „ (…) informuję o najbliższych działaniach prowadzonych w ww. obiekcie:
1. Od dnia 02.12.2019r. Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczął zajęcia w Wieży Ciśnień. Odbywają się one od poniedziałku do piątku w godzinach 13:30 - 19:30.
2. W dniu 15.12.2019r. zaplanowano zwiedzanie Wieży Ciśnień przez mieszkańców. W godzinach 12:00 - 15:00 mieszkańców po obiekcie będą oprowadzali przewodnicy Oddziału Przewodnickiego PTTK. Informacja powyższa jest rozpowszechniania na Facebooku MCKiE, stronie internetowej MCKiE i na stronie Radia Malbork.
3. Informacja nt. możliwości zwiedzania Wieży Ciśnień została przekazana przez MCKiE do wszystkich malborskich szkół. Przed zwiedzaniem należy w MCKiE rezerwować czas na zwiedzanie wieży, gdyż jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów p.poż.
4. W dniach od 10.01.2020r. do 24.01.2020r. zaplanowana jest wystawa plakatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
5. Ponadto w styczniu 2020r. w Wieży Ciśnień będą się odbywały zajęcia dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dla młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Kolejne dni otwarte, połączone ze zwiedzaniem z udziałem przewodników, odbywać się będą od stycznia 2020r.. Terminy ogłaszane będą na stronach internetowych i na antenie Radia Malbork z tygodniowym wyprzedzeniem. (…) ”

 

Przyznać trzeba, że brzmi nieźle. Przynajmniej na papierze. Zobaczymy w jakim stopniu plany zostaną zweryfikowane przez rzeczywistość. Miejmy nadzieję, że w jak najmniejszym, a sama Wieża służyć będzie jeszcze dodatkowym atrakcjom np. będą w niej organizowane mini recitale.

 

Właśnie o mini recitalach wspominał podczas uroczystości otwarcia Wieży Ciśnień po rewitalizacji dyrektor MCKiE p. Krzysztof Andruszkiewicz. Wypowiedź dyrektora wydała mi się nazbyt daleko idąca, więc także złożyłem interpelację w tej sprawie. Zapytałem mianowicie o możliwości organizacji takich imprez w tym miejscu, biorąc pod uwagę aktualne przepisy bezpieczeństwa. W odpowiedzi czytamy: „W odpowiedzi na interpelację złożoną na XVII sesji Rady Miasta Malborka w dniu w dniu 29-11-2019 roku dotyczącą organizacji mini recitali w wieży ciśnień w Malborku uprzejmie informuję, spełnia ona odpowiednie warunki BHP.”

 

Nie pozostaje nam teraz nic innego jak bacznie obserwować co się w Wieży dzieje i będzie działo. Ja na pewno będę.

PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Odpowiedź na interpelację radnego Roberta Króla z dnia 06.12.2019 r.,
2) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 09.12.2019 r.

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ja
ja 21.01.2020, 22:48
A może wstawić tam szafę z filmu "Miś"???
Paweł
Paweł 21.01.2020, 08:46
może przenieść tam Muzeum Miasta Malborka z obecnego budynku - wydaje mi się ciekawszym miejscem, a za to budynek tamten wydzierżawić - myślę że będzie łatwiej go wydzierżawić - tam są typowe pomieszczenia, które mogą służyć za biura, lub jakieś lokale użytkowe.
Paweł
Paweł 21.01.2020, 08:34
a ja uważam iż dobrze że wieża została odrestaurowana. Pomijając fakt poniesionych kotów (może było jakieś dofinansowanie) i braku organizacji w wewnątrz. Wiele zabytków doszczętnie niszczeje z powodu braku zainteresowania u nas i w wielu innych miastach. - stara straż pożarna zrównana z ziemią stoi pokaźny blok, słodownia zniszczona, jeszcze jest jedna wieża na dworcu. - komuś coś jeszcze się przypomina? zaraz nie będzie Pemalu i pewnie starej apteki przy nim bo to jeden teren - a jak deweloper chce tam robić bloki to niech przekształci obecne zabudowania na mieszkania.
- sam nie wiem co można by w środku zrobić, co by interesowało tych mieszkańców, często sami jesteśmy winni, są podejmowane pewne inicjatywy w mieście a przychodzi 3-5 osób. Tym bardziej wieża będzie trudnym miejscem bo chyba nie ma tam jako takich pięter tylko schody w koło.
Ciekawy
Ciekawy 21.01.2020, 06:33
Czy oświetlenie ostrzegawcze (czerwone) jakie kiedyś było zainstalowane na wieży nie jest już wymagane?
m
m 20.01.2020, 21:10
Wieża za miliony dla garstki mieszkańców . Super , to tylko możliwe w Malborku za jaśnie panującego burmistrza.
Pracownik MCKiE
Pracownik MCKiE 20.01.2020, 19:53
.................................a ja jak znam życie to wierzę Panu Dyrektorowi MCKiE Krzysztofowi Andruszkiewiczowi, że jak mówi to mówi a jak będzie to zupełnie inna sprawa ! Prawda Panie Dyrektorze, że pańskie zapewnienia są gó.wno warte ?
Gerix
Gerix 20.01.2020, 19:04
przez najbliższe 5 lat nie będzie tam kawiarenki, zostaliście nabici w butelkę. Wystawa obrazów Zuzanny K. to mask co może być w wieży