Wydanie nr 268/2021, Sobota 25.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Aureli, Aurelia, Aurelian, Herkulan, Wincenty, Rufus, Franciszek, Włodzisław, Eufrozyna, Władysław, Kleofas, Ermenfryda, Irmfryda, Ermenfryd, Irmfryd
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Patriarcha Filaret więziony w Malborku. Historia Malborka 1457-1772.

  • Wydanie nr 268/2021
  • 29 grudnia 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Patriarcha Filaret więziony w Malborku. Historia Malborka 1457-1772. fot. Historia Malborka 1457-1772 /patriarcha moskiewski Filaret, Wikimedia Commons
Jednym z ważniejszych więźniów stanu przetrzymywanych w Malborku był Fiodor Nikitycz Romanow, czyli patriarcha moskiewski Filaret, protoplasta carskiej dynastii Romanowów. W 1610 był członkiem poselstwa rosyjskiego, które prowadziło w obozie polskim pod Smoleńskiem rozmowy na temat objęcia tronu carskiego przez królewicza Władysława.

W rezultacie fiaska negocjacji, po odmowie złożenia przysięgi wierności Zygmuntowi III razem z pozostałymi posłami został uwięziony. W 1611 r. przywieziono go do Warszawy razem z zdetronizowanym carem Wasylem Szujskim i jego braćmi oraz wojewodą Michaiłem Szeinem. Następnie Filareta przewieziono do Malborka, skąd miał możliwość prowadzenia korespondencji i gdzie podejmował nawet gości, doskonale też orientował się w bieżącej sytuacji w Rosji.

Po podpisaniu w grudniu 1618 rozejmu w Dywilinie, w 1619 r. król wysłał do ekonoma Melchiora Wejhera list nakazujący, jak najszybsze uwolnienie Filareta.
„Urodzony. W ustanowieniu pokoju z Moskwą przez komisarzy naszych włożony jest ten jeden warunek, aby z obydwu stron więźnie na czas pewny oddani byli. Dlatego posyłamy szlachetnego Jakuba Biedrzyckiego, komornika naszego do Malborku, aby Filareta metropolitę rostowskiego, który do zamku tamtecznego był oddany, za wiadomością Wierności Waszej wziąwszy onego do komisarzy moskiewskich prowadził. Żeby się czasu naznaczonego na wymianę więźniów nie uchybiło, jako tedy prędko pomieniony komornik z pisaniem naszym do Malborku przyjedzie i ono do rąk Wierności Waszej odda, więźnia tego onemu bez żadnej zwłoki i trudności wydasz, którego on wedle sobie od Nas danej instrukcji komisarzom moskiewskim stawi”.

Ilustracja: patriarcha moskiewski Filaret, Wikimedia Commons.


źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie „Polski Malborg” przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.