Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zamiast głosować, woli podróżować. Przygoda życia radnego Cymańskiego.

Zamiast głosować, woli podróżować. Przygoda życia radnego Cymańskiego. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Czy zastanawialiście się, jakie prawa i obowiązki ma radny i czym tak naprawdę jest jego mandat? Mandat radnego określany jest, jako zbiór praw i obowiązków reprezentanta samorządowej wspólnoty, który obejmuje swoją funkcję zobowiązując się tym samym do przestrzegania prawa i rzetelnego wykonywania swoich obowiązków. Każdy radny, składając ślubowanie, powinien mieć świadomość, że m.in. zobowiązuje się do aktywnego i sumiennego działania w obradach rady i komisji.

Analizując wszystkie sesje Rady Miasta Malborka obecnej kadencji, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jeden z radnych już od dłuższego czasu nie uczestniczy w obradach. Mowa tu o radnym Macieju Cymańskim, który od X sesji RMM, czyli od 31 maja br. nie bierze czynnego udziału w sesjach Rady. Radny jest członkiem trzech komisji – Finansów i Rozwoju Miasta, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Oświaty, Kultury i Sportu.

Radny Maciej Cymański? Nieobecny.

Dlaczego radny Cymański nie bierze czynnego udziału w sesjach Rady Miasta Malborka i czym spowodowana jest jego nieobecność? Czy w obradach swoich komisji również nie uczestniczy? Czym skutkuje przedłużająca się nieobecność radnego na sesjach?

O to wszystko zapytaliśmy przewodniczącego Rady Miasta, Pawła Dziwosza. W odpowiedzi przesłanej pocztą elektroniczną czytamy, że powinniśmy o to wszystko zapytać samego zainteresowanego, bowiem jego nieobecność może wynikać zarówno z obowiązków służbowych, jak i osobistych lub rodzinnych spraw.
Polskie prawo nie przewiduje żadnych narzędzi dla Przewodniczącego Rady do dyscyplinowania radnych. Mamy demokrację. Radni są wybierani przez mieszkańców, reprezentują ich i to właśnie sami mieszkańcy oceniają radnych i ich działalność. Oczywiście, radni z reguły informują mnie o swojej nieobecności podając jej powód. Dieta radnych jest pomniejszana, jeśli są oni nieobecni na posiedzeniach Rady Miasta czy Komisji Stałych. Jeśli dany radny w miesiącu nie pojawi się na żadnym posiedzeniu, w ogóle nie otrzymuje diety. Zasady i wysokość diet reguluje uchwała Rady Miasta Malborka w tej sprawie. To jedyna przewidziana prawem "kara"” - informuje Przewodniczący Dziwosz.

Oczywiście do radnego Cymańskiego również wysłaliśmy maila (9 października br.) z prośbą o ustosunkowanie się w tej sprawie. Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy od niego żadnej odpowiedzi. Jeżeli takowa nadejdzie, podzielimy się nią z państwem.

Maciej Cymański – obywatel świata.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy od widzów naszej telewizji wynika, że radny Cymański wybrał się prawdopodobnie w samotną zagraniczną podróż. Dowodem na to mogą być zdjęcia z różnych zakątków świata, które wstawia na swój profil facebook lub Instagram. W komentarzu pod jednym zdjęciem czytamy, że 20 – latek wybrał się autostopem przez Azję.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych swój głos na Macieja Cymańskiego oddało 169 osób, co stanowi 3,88 %. Startował z okręgu nr 1 (wykaz wszystkich ulic okręgu znajdziesz tutaj https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/220901#general_stat ).

Czy zatem najmłodszy radny Malborka postanowił jednak przedłożyć przygodę życia nad obowiązki radnego?

Komentarze i ocenę całej sytuacji zostawiamy dla państwa.

 

Zdjęcia pochodzą z profilu facebook i instagram Macieja Cymańskiego.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Nadzieja umiera ostatnia
Nadzieja umiera ostatnia 20.07.2021, 22:32
Zacznijmy od tego że sesja rady miasta przypomina kabaret. Burmistrz robi co chce a radni prześcigają się w rozdmuchiwaniu kompletnie nieistotnych spraw. 80% z naszych radnych jest niekompetentna żeby decydować w sprawach o jakich decydują. Stop. Rekomendować raczej.
Radny Cymański ponprostu zrozumiał to na pierwszej sesji i ze wstydu ze w tym uczestniczy postanowil wyjechać.
koniec Malborka
koniec Malborka 21.07.2021, 14:32 (odpowiedź do Nadzieja umiera ostatnia)
i średnia wieku 70 lat, jak ma być w tym mieście dobrze!!!!!!! Miasto starych ludzi i tyle
meiw
meiw 21.07.2021, 14:37 (odpowiedź do koniec Malborka)
Poniżej średniej krajowej to Ty masz IQ.
meiw
meiw 21.07.2021, 07:27 (odpowiedź do Nadzieja umiera ostatnia)
Kiepska próba tłumaczenia, młody.
zdegustowany
zdegustowany 02.04.2020, 22:00
gdyby Pan radny Maciej Cymański miał na względzie dobro publiczne (nikt młodemu nie broni realizować marzeń) to przed podróżą swojego życia na ręce przewodniczącego Rady Miasta mógł złożyć rezygnację z mandatu radnego. Ale tak czynią ludzie prawi z honorem, a w tym przypadku czegoś tu zabrakło. Zachęcam - można to zrobić korespondencyjnie.
meiw
meiw 24.10.2019, 08:47
Panie Macieju,
bycie radnym zobowiązuje, to służba publiczna, nikt nikomu nie zakazuje realizacji marzeń, natomiast proszę powiedzieć jak mają się czuć wyborcy, którzy na Pana głosowali? Takim zachowaniem wpasowuje Pan się w stereotyp polityków, którzy po wyborach, mają wyborców gdzieś. Nie przystoi po prostu.
Zazdrość ludzka nie zna granic
Zazdrość ludzka nie zna granic 24.10.2019, 00:42
Brawo młody.Rob to co kochasz i nie zwracaj uwagi na zazdrosnych ludzi,którzy nigdy nie wychylili nosa że swojej dziupli. Do końca życia będą wszystko i wszystkich negowac, bo sami nie zrobili nic ciekawego w swoim życiu ✌
malborczyk
malborczyk 23.10.2019, 15:30
to rodzinna tradycja Cymusiów mieć za frajerów wyborców,aby koryto i kasa i wszystko ku chwale Jarosława Zbawiciela