Podpisanie umowy miało miejsce 15 października br. na terenie terminalu pasażerskiego T2. Umowę podpisał prezes gdańskiego Portu Lotniczego, Tomasz Kloskowski oraz Karol Zduńczyk prezes Doraco i Radosław Preiss członek zarządu Doraco. W uroczystości uczestniczyła również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
„Po wybudowaniu pirsu Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki której pasażerowie będą mogli podróżować w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. To dla nas absolutny priorytet. Nasi pasażerowie uznali nasze lotnisko za jedno z najlepszych na świecie. W rankingu AirHelp 2019 umieścili nas na 5 miejscu w globalnym rankingu lotnisk, biorąc pod uwagę punktualność, jakość obsługi i ofertę handlową. To ogromne wyróżnienie, za które bardzo dziękujemy. Ale to także wielkie zobowiązanie. Dlatego, mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym i inwestycyjnym, zdecydowaliśmy się rozpocząć i zrealizować to ważne i ambitne zadanie, jakim jest rozbudowa terminalu pasażerskiego” – powiedział prezes Kloskowski.
„Gdańsk się rozwija, a wraz z nim Port Lotniczy i Doraco. Kiedy w 1996 roku rozpoczynaliśmy budowę terminalu T1, byliśmy niewielką gdańską firmą, która w konsorcjum realizowała pierwszą dużą inwestycję dla lotniska. W 2011 roku gdański port był na 4 miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów wśród portów lotniczych w Polsce, a Doraco w konsorcjum realizowało nowoczesny terminal T2. Aktualnie rozpoczynamy rozbudowę terminalu T2, już samodzielnie, jako generalny wykonawca, a Port Lotniczy w Gdańsku jest na 3 miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów w Polsce i jednocześnie na 5 miejscu wśród najlepszych lotnisk na świecie. Jako gdańszczanie jesteśmy dumni, że jesteśmy zaangażowani w tę inwestycję, która znacząco wpłynie na rozwój naszego regionu jak i naszego inwestora. Dla Doraco będzie to ważna pozycja w portfolio zrealizowanych projektów” – dopowiedział Karol Zduńczyk.
Pirs za ponad 250 mln zł.
Po rozbudowie terminalu pasażerskiego, w nowym pirsie portu będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów non-Schengen, takich jak Irlandia czy Wielka Brytania, a także pasażerowie czarterów np. do Turcji, Egiptu. Obecnie podróżni ci korzystają z pochodzącego z 1997 roku terminalu T1. Część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen. Specyfiką działania i zarządzania nowego obiektu będzie możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odpowiednio strefy obsługi Schengen i non-Schengen. Dzięki powiększonej powierzchni terminalu, zwiększona zostanie strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i paszportowej, a także hala odbioru bagażu i bagażownia przylotowa. Na parterze dobudowanej części terminalu będą obsługiwane przyloty, a na piętrze odloty. Znajdą się tam też 2 wyjścia autobusowe. Ponadto zaprojektowano 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.
Doraco ma wybudować pirs wraz z pełnym wyposażeniem. Za tę realizację Port Lotniczy Gdańsk zapłaci 255.229.228 zł netto. Inwestycja zostanie sfinansowana z obligacji, które wyemituje PLG przy współpracy z bankiem Pekao S.A. oraz ze środków własnych. W ramach inwestycji, Doraco przebuduje wewnętrzny układ drogowy oraz zrealizuje nowy plac manewrowy dla lotniskowych autobusów. Zgodnie z umową, budowa pirsu ma potrwać 26 miesięcy i powinna się zakończyć w III kwartale 2021 roku. Następnie odbędą się wymagane odbiory i po 1-2 miesiącach Port Lotniczy Gdańsk powinien uzyskać pozwolenia na użytkowanie.
Firma Doraco znana i doceniana w Trójmieście.
Generalny wykonawca lotniskowego pirsu, Korporacja Budowlana Doraco była wykonawcą terminali T1 i T2 gdańskiego lotniska, a także największego w tej części Europy Centrum Wystawienniczo–Kongresowego AmberExpo w Gdańsku. We wrześniu 2019 roku Doraco zakończyło realizację nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Spółka realizuje ponadto szereg prac hydrotechnicznych w portach w Gdańsku i Gdyni, w tym ostatnim nowy terminal promowy.
Podstawowe zmiany parametrów po wybudowaniu pirsu w PLG.
Centralny punkt kontroli bezpieczeństwa – zwiększenia liczby linii kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18.
Punkty odprawy paszportowej, odloty – zwiększenie z 6 do 10 przejść.
Gate’y odlotowe – zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30.
Punkty odprawy paszportowej, przyloty – zwiększenie przejść z 8 do 12.
Odbiór bagażu – zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9.
Trzy kondygnacje nadziemne, w tym antresola i jedna podziemna.
Wysokość zadaszenia: ok. 15,7 m
Długość elewacji:
-od strony podjazdu: 413,38 m
-od strony płyty: 413,38 m
-od strony szczytowej: 83,06 m
Powierzchnia zabudowy: 8076,00 m kw.
Powierzchnia całkowita łącznie 19105 m kw.
Powierzchnia użytkowa łącznie 16341 m kw.
Kubatura łącznie 98574 m sześc.
Informacja i zdjęcia: Agnieszka Michajłow, Port Lotniczy Gdańsk