Wydanie nr 216/2021, Środa 4.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Co zrobić, żeby lepiej słuchać?

Co zrobić, żeby lepiej słuchać? fot. Co zrobić, żeby lepiej słuchać?
Niektórym sporo umyka, bo nie potrafią dobrze słuchać swoich rozmówców. Chodzi zarówno o życie osobiste, jak i też zawodowe. O ile w domu czy przy znajomych możemy wyjść obronną ręką z sytuacji, gdy czegoś nie przyswoiliśmy, to w pracy może być trudniej. Zawsze istnieje ryzyko, że przełożony zdenerwuje się, bo nie lubi kilka razy powtarzać jednej rzeczy albo czuje, że go ignorujemy. Nawet jeśli nie mówi nic ważnego, to warto go utwierdzić w przekonaniu, że uważnie słuchamy. A jak to osiągnąć?

1. Bądź skoncentrowany

Zdarza się, że czy my, czy nasz rozmówca jesteśmy rozkojarzeni i nie słuchamy drugiej osoby uważnie. Wtedy pojawia się zdenerwowanie, frustracja i brak ochoty na dalszą dyskusję. Zawsze staraj się słuchać, co mówi druga osoba. Ale skoro już nie możesz, bo myślami jesteś całkowicie gdzie indziej, to powiedz to głośno. Zrób, co masz do zrobienia, co zaprzątało Twoją uwagę i wróć do swojego rozmówcy, dając my znak, że jesteś do jego dyspozycji.

2. Postaw się na miejscu swojego rozmówcy

Każdy doceni koncentrację. Zawsze, gdy ktoś coś mówi ‒ czy w gronie znajomych, czy na ważnym wykładzie bądź w pracy, gdy czy szef mówi, co masz zrobić – postaw się na jego miejscu. Wczuj się i wyobraź sobie, co być może podczas mówienia czuć ta osoba. Może towarzyszą temu jakieś emocje. Gdy tylko to wyczuje, będzie Ci wdzięczny, że rozumiesz go w pełni i poświęcasz uwagę.

3. Zapamiętuj najważniejsze wątki

Czasem podczas wypowiedzi, rozmówca emocjonalnie zaznacza, co jest najważniejsze. Dzięki temu można zapamiętać najistotniejsze kwestie. Potem można do tego wrócić, rozpocząć kolejną rozmowę albo poprosić o doprecyzowanie.

4. Słuchaj aktywnie

Skoro już pojawiają się jakieś ważne wątki, to staraj się zapamiętać ich jak najwięcej. Aby to osiągnąć, najlepiej powtórz wszystko kolejnej osobie lub ją zaangażuj w rozmowę, krótko opowiadając, co dotychczas się dowiedziałeś. Aktywne słuchanie można ćwiczyć i zweryfikować, czy dobrze nam wychodzi, jeśli to, co usłyszymy od tej osoby, będzie pokrywało się z tym, co wiemy od naszego pierwszego rozmówcy.

5. Bądź ciekawski

Ludzie są z natury ciekawscy i opowiadając im o tym, co usłyszałeś wcześniej, mogą dodać coś od siebie albo zapytać o coś, co sam nie spytałeś. W ten sposób możesz poszerzyć swoją wiedzę, horyzonty, wizję świata. Pamiętaj, że każdy ma coś do powiedzenia – mniej lub bardziej ciekawego, ale może coś ci się akurat przyda. Albo będzie punktem wyjściowym do innych wartościowych dyskusji.

 

 

Co zrobić, żeby lepiej słuchać?
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.