Wydanie nr 271/2022, Środa 28.09.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Komisja wysłuchała naszych argumentów. Przedstawiciele Miasta poprosili o nowy termin.

  • Wydanie nr 271/2022
  • 17 maja 2019, 14:17
  • Redakcja
  • Wiadomości
15 maja odbyło się posiedzenie Komisji Skarg i Petycji Rady Miasta Malborka, w trakcie którego złożyliśmy wyjaśnienia w sprawie dostępu do informacji publicznej. Mowa o udostępnianiu nagrań z posiedzeń Rady Miasta. Urząd nie przedstawił swoich argumentów i poprosił o nowy termin spotkania.

Od kilku miesięcy urzędy mają obowiązek rejestrowania i emitowania posiedzeń organów uchwałodawczych. Ustawa mówi, że samorządy muszą publikować nagrania w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na oficjalnych stronach urzędowych. Niestety miasto Malbork nie wywiązuje się z tego obowiązku i publikuje nagrania jedynie na kanale YouTube, w dodatku z ograniczonym dostępem. Mimo naszych próśb, urzędnicy nadal stoją przy swoim.
Parlament wprowadził nowe obowiązki z prostej przyczyny – dla zwiększenia transparentności i dostępności do informacji publicznej. Miasto nie dość, że ogranicza dostęp do materiałów z obrad, to w dodatku traktuje nagranie jako swoją prywatną własność i zgłasza roszczenia za pobieranie wideo – które ma z założenia być dostępne dla każdego.

Niektórzy urzędnicy mają wyraźny problem z pogodzeniem się, że media - w tym TvMalbork zgodnie z konstytucją rozpowszechniają informacje publiczne nie dla siebie, a dla mieszkańców.

Komisja w składzie: Adam Ilarz – przewodniczący, Dariusz Rowiński – wiceprzewodniczący, Bożena Piątkowska, Joanna Iglińska oraz Arkadiusz Mroczkowski zbada, czy skarga wniesiona przez naszą redakcję jest zasadna. Niestety radni zapoznali się jedynie z naszymi argumentami, gdyż Grzegorz Koniszewski – urzędnik odpowiedzialny za udostępnianie informacji był w dniu posiedzenia na szkoleniu – poinformowała Ewa Dąbrowska, sekretarz urzędu.

Lokalnych mediów nie trzeba lubić, ale dostęp do informacji publicznej oraz jej rozpowszechnianie, to świętość, której nikt nie może łamać. W naszej ocenie cała sytuacja jest kuriozalna i nigdy nie powinna mieć miejsca. Jednak wyraźnie ktoś chce nam coś udowodnić, lecz zdecydowanie wybrał bardzo złą drogę. Po wysłuchaniu stron komisja wyda opinie w sprawie skargi, ostateczną decyzję podejmą radni w jawnym głosowaniu w trakcie posiedzenia plenarnego.

Nasza redakcja wnosi o:

1) Zamieszczenie wszystkich zapisów audiowizualnych z obrad Rady Miasta Malborka na stronie BIP oraz Urzędu Miasta Malborka, czego wymaga ustawa o samorządzie gminnym. (Art. 20 podpunkt 1b.)

2) Zaniechania wymagania składania wniosków o wykorzystanie i udostępnianie informacji publicznej od redakcji oraz obywateli. Strony BIP zostały stworzone właśnie w celu szerokiego dostępu obywateli do dokumentów i materiałów urzędowych.
3) Wycofania przez Urząd Miasta Malborka zgłoszonego nadużycia do serwisu YouTube wobec naszej redakcji.
4) Rozróżniania przez urzędników udostępniania informacji publicznej od ponownego jej wykorzystania. Pojęcia te zostały celowo zróżnicowane przez ustawodawcę w Polsce i Unii Europejskiej.

 

 

O decyzjach podjętych w tej sprawie będziemy informowali na bieżąco.

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.