Wydanie nr 216/2021, Środa 4.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Full HD czy 4K? Co jest lepsze?

Full HD czy 4K? Co jest lepsze? fot. Full HD czy 4K? Co jest lepsze?
Producenci elektroniki co rok wypuszczają na rynek urządzenia wyposażone w nowinki techniczne. Walka o uwagę klientów sprawia, że wyścig technologiczny jest naprawdę zacięty. Efektem tego jest mnóstwo nowych technologii, którymi wyróżniają się wchodzące na rynek produkty. Full HD, Ultra HD, 4K, QLED… to tylko kilka ze skrótów, które umieszczane są na etykietkach. W takim pędzie nowo kupiony telewizor potrafi stać się „przestarzały” już po krótkim czasie. Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora? Jak nie dać się porwać pasji kupowania, by nie żałować pieniędzy wydanych na sprzęt?

Czym kierować się przy wyborze telewizora?

O tym, co jest istotne przy wyborze telewizora możemy dowiedzieć się od bliskich lub czytając opinie w Internecie. Przydatną informacją może być też wiedza o popularności marek. Od kilku lat na rynku RTV wiodącym producentem telewizorów jest m.in. firma Samsung. Warto więc przejrzeć modele Samsung 4K i sprawdzić, czy znajdziemy urządzenie odpowiadające naszym potrzebom.

Na początku musimy określić, ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na nowy odbiornik. Telewizory Full HD, będące już rynkowym standardem, można kupić już za około tysiąc złotych. Odbiornik 4K to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy, na przykład Samsung 4K to już kwota od 6-7 do nawet 14-15 tysięcy. Telewizory 8K, które zadebiutowały w zeszłym roku, większość potencjalnych kupców będzie mogła traktować raczej jako egzotyczną ciekawostkę – ich cena to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Koszt telewizora uzależniony jest oczywiście od tego, w jakie funkcje i technologie wyposażył go producent. Wspominane powyżej określenia typu „Full HD” czy „UHD” niektórym osobom zupełnie nic nie mówią. Odnoszą się one do konkretnych rozdzielczości ekranu, czyli jego wymiarów w pikselach. Full HD to rozdzielczość o wymiarach 1920×1080, a UHD 3840×2180. Na poziomie konsumenckim UHD jest dokładnie tym samym, co 4K – niech nie zdziwi nas więc, że możemy trafić w ofercie na przykład na Samsung 4K UHD.

Jakie znaczenie ma rozdzielczość? Im jest ona wyższa, tym lepsza jest jakość obrazu. Największe znaczenie ma to w przypadku, gdy decydujemy się na duży odbiornik – wtedy zdecydowanie lepiej wybrać 4K. Telewizor Full HD o dużych rozmiarach będzie miał większe piksele. Niech nie dziwi zatem fakt, że obraz oglądany na telewizorach Samsung Full HD i Samsung 4K o tej samej wielkości, będzie różnił się jakością na korzyść tego drugiego.

W tym momencie telewizory Full HD zaczynają ustępować miejsca odbiornikom UHD. Zamiast zastanawiać się nad Samsung 1080p, lepiej zwrócić wzrok ku Samsung 4K. Jeżeli planujemy zakup odbiornika o lepszej rozdzielczości wybierzmy z modeli producentów, którzy mają w swojej ofercie telewizory 4K – Sony, Philips czy Samsung. 4K to obecnie najpopularniejszy i oferujący najlepszą rozdzielczość za przystępną cenę model. Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, warto wcześniej zdobyć podstawową wiedzę, która na pewno przełoży się na późniejszą satysfakcję z zakupów.

Full HD czy 4K? Co jest lepsze?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.