Wydanie nr 89/2024, Piątek 29.03.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Warszawa i okolice - wady i zalety inwestowania w segmenty

  • Wydanie nr 89/2024
  • 13 września 2018, 08:50
  • Warszawa i okolice - wady i zalety inwestowania w segmenty
  • Strefa obywatelska
Warszawa i okolice - wady i zalety inwestowania w segmenty fot. Warszawa i okolice - wady i zalety inwestowania w segmenty
Wzorem wysokorozwiniętych państw zachodnich Polacy rozpoczynają migrację z centrów miast na przedmieścia. Trend rozpoczęli zamożni inwestorzy, którzy korzystając z okazji nabyli działki budowlane w sąsiednich miejscowościach. I tak, zamożni Warszawiacy inwestowali w ziemię w Nowej Iwicznej, Piasecznie, Lesznowoli czy Józefosławiu.

W ślad za nimi ruszyli deweloperzy. Podczas gdy piersi stawiali wolnostojące domy jednorodzinne, drudzy zaczęli budować segmenty. Podobne inwestycje uruchomiono także w mniej zurbanizowanych dzielnicach dużych miast, przykładem mogą być osiedla powstające na warszawskim Ursynowie.

Czym właściwie jest segment?

Segment to forma zabudowy wielorodzinnej, w ramach której budynek mieszkalny dzieli się na części (osobne lokale mieszkaniowe) w taki sposób, żeby nie pozostała część wspólna (np. klatka schodowa lub wiatrołap). Najczęściej segmenty przyjmują formę prostopadłościanu, którego ściany dzielą środkowe wyznaczające obszar poszczególnych lokali. Kupując segment nabywa się więc ¼ budynku.

Ze względów planistycznych, a więc możliwości zmieszczenia jak największej liczby budynków w obrębie danej działki inwestycyjnej segmenty są najczęściej pozbawione garaży. Zdecydowana większość z nich posiada za to własne ogródki. W zależności od koncepcji inwestora przydomowy ogórek może stanowić część wspólną mieszkańców segmentu (http://lakevillage.pl), lub być podzielony na parcele.

Zalety segmentów

Zaletą inwestycji realizowanych w bliskim sąsiedztwie dużych miast jest ich lokalizacja. Wokół Warszawy powstają liczne osiedla mieszkaniowe charakteryzujące się doskonałym skomunikowaniem ze Stolicą. Należą do nich m.in. segmenty powstające w gminie Lesznowola, jak również te w innych miejscowościach – Nowej Iwicznej, Piasecznie, Józefosławiu.

Poprzez swoją lokalizację segmenty te łączą w sobie uroki mieszkania na wsi, z zaletami bycia w samym centrum dużej metropolii. Nie bez znaczenia pozostaje także cena, która czyni segmenty doskonałym kompromisem pomiędzy mieszkaniem w bloku, a kosztowną inwestycją w dom wolnostojący.

Wady segmentów

Przeciwnicy budownictwa segmentowego na jednym wydechu potrafią wymienić nawet kilkanaście wad segmentów. Zależnie od realizowanej inwestycji można tu wymienić:

  • brak podpiwniczenia i strychu, co zdecydowania utrudnia przechowywanie przedmiotów użytkowanych sezonowo, takich jak chociażby meble ogrodowe;
  • konieczność postawienia w ogródku szopy na podstawowe narzędzia ogrodowe, co dodatkowo zmniejsza powierzchnię użytkową ogrodu i wpływa na jej estetykę;
  • ograniczenie przysługujących miejsc parkingowych w obrębie osiedla mieszkaniowego, co nastręcza problemów odwiedzającym mieszkańców gościom;
  • relatywnie wysoka cena za metr kwadratowy w porównaniu z ceną metra kwadratowego w bloku mieszkalnym o wysokim standardzie;
  • brak prywatności wynikający z dużego zagęszczenia budynków na stosunkowo niewielkich działkach inwestycyjnych.

Mimo tak licznych wad segmenty cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców, co zadaje się potwierdzać zmiany zachodzące aktualnie w trendach mieszkaniowych w Polsce.

Warszawa i okolice - wady i zalety inwestowania w segmenty
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Strefa obywatelska


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.