Wydanie nr 111/2024, Sobota 20.04.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Amalia, Sekundyn, Teodor, Marcelin, Berenika, Agnieszka, Nawoj, Szymon, Sulpicjusz, Czesław, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Widzisz na plaży dzikie zwierze, któremu chcesz pomóc? Przeczytaj koniecznie informację Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”

Widzisz na plaży dzikie zwierze, któremu chcesz pomóc? Przeczytaj koniecznie… fot. pixabay.com
W związku z licznymi telefonami dotyczącymi kormoranów na plażach Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” wystosował pismo z informacją jak się zachowywać w sytuacji, gdy zobaczymy zwierzę lub ptaka, któremu chcemy pomóc.

GDY SPOTKASZ DZIKIE ZWIERZĘ I CHCESZ MU POMÓC

Zdecydowana większość interwencji do zwierząt jest całkowicie niepotrzebna, a dojazd do nich zabiera cenny czas. Dzikie zwierzęta naprawdę bardzo rzadko potrzebują naszej pomocy. Uszanuj więc czas pracowników Parku oraz potrzeby i biologię zwierząt, a zanim zechcesz udzielić zwierzęciu pomocy z troski o jego zdrowie, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Absolutnie nie wolno dotykać, głaskać i zabierać z naturalnego środowiska młodych saren, danieli oraz ptasich podlotów. Nawet, jeśli wydaje się nam, iż młode są opuszczone, ich rodzice (a przynajmniej matka) na pewno czuwają w pobliżu. Dorosłe zwierzęta zachowują bezpieczną odległość od młodych i na widok człowieka po prostu oddalają się, aby odciągnąć intruza od swojego potomstwa. Młody w takiej sytuacji nieruchomieje i stara się zlać z otoczeniem.

2. Jeśli znajdziesz kormorana na przykład na plaży pozostaw go w spokoju! Ptak zwykle odpoczywa po nurkowaniu, bardzo często w specyficznej pozycji (z rozłożonymi skrzydłami) i nadmierne zainteresowanie ze strony ludzi jest dla niego bardzo stresujące. W sytuacji zagrożenia kormoran może zaatakować człowieka swoim ostrym, zakrzywionym dziobem, nie powinno się więc dla dobra własnego i ptaka podchodzić do niego zbyt blisko. Ze względu na specyficzną budowę nóg kormoran chodzący na lądzie sprawia wrażenie nieporadnego – może wydawać się wówczas, iż ma uszkodzone nogi. Tak jednak nie jest.

3. Jeśli napotkasz zwierzę potrącone przez samochód koniecznie skontaktuj się przede wszystkim z właściwym miejscowo Urzędem Gminy/Miasta. Gdy kontakt z Urzędem jest niemożliwy (np. poza godzinami pracy) – zadzwoń na numer alarmowy 112. Należy też pamiętać, iż zgodnie z aktualnym porządkiem prawnym o wszystkich działaniach wobec gatunków chronionych trzeba poinformować Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w naszym przypadku – w Gdańsku).

4. Absolutnie nie wolno podchodzić blisko do fok, bobrów i czapli siwych odpoczywających np. na plaży. Zwierzęta te w sytuacji silnego stresu mogą stanowić poważne zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa. Obserwacje fok wraz z podaniem dokładnej lokalizacji i godziny prosimy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF.

Jeśli jednak rzeczywiście po wzięciu pod uwagę wszystkich powyższych wskazówek uznasz, iż zwierzę potrzebuje naszej pomocy, zatelefonuj do Parku, koniecznie zostaw swój numer telefonu do kontaktu i poczekaj na pracownika Parku w pobliżu zwierzęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

info: https://parkmierzeja.pl/gdy-spotkasz-dzikie-zwierze-i-chcesz-mu-pomoc/ sztutowo.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.