imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Piłkarskie Podsumowanie Sezonu #10

Piłkarskie Podsumowanie Sezonu #10 fot. pixabay.com
Sezon 2017/2018 możemy oficjalnie uznać za zakończony. Poniżej prezentujemy Wam ostatnie mecze naszych drużyn w tegorocznej kampanii, jednocześnie podsumowując rozgrywki w ich wykonaniu.

Grom Nowy Staw

Rozgrywki: IV liga

Mecz: Grom Nowy Staw - Anioły Garczegorze 2:1 (Piotrowski K. 73’, Wesołowski R. 87; Sidor D. 33’)

Skład: Marcin Świątek, Krzysztof Błażek, Robert Wesołowski, Tomasz Grabowski, Paweł Pianka (Sebastian Gwóżdż 73’), Jakub Mularczyk, Kamil Piotrowski, Robert Zieliński, Mateusz Daukszys, Mikołaj Jóźwiak, Michał Lepczak (Krzysztof Danielak 64’)

Ostateczne miejsce w tabeli: 2.

Punkty: 77

Zwycięstwa: 25 Remisy: 2 Porażki: 7

Gole strzelone: 103 Gole stracone: 45

Ostatni mecz Gromu zakończył się tak, jak większość ich spotkań w tym sezonie, czyli zwycięstwem. Po pierwszej połowie kibice w Nowym Stawie mogli mieć powody do niepokoju, gdyż ich drużyna przegrywała 0:1. Za odrabianie strat gospodarze wzięli się dopiero po 70. minucie meczu. Gola na wagę wygranej zdobył na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu Robert Wesołowski. Nowostawianie kończą zmagania ligowe jako wicelider, chociaż przez dużą część sezonu liczyli się w walce o awans do III ligi. Wszystko zmieniło się po przegranym u siebie meczu z Radunią Stężyca, który chyba zadecydował o tym, kto wejdzie na wyższy szczebel rozgrywek. Mimo wszystko graczom Gromu należą się słowa uznania, osiągnęli bowiem najlepszy wynik w historii całego klubu. Jeśli piłka w Nowym Stawie dalej będzie się tak rozwijać, to kto wie, może w przyszłym sezonie to Grom będzie świętował osiągnięcie wymarzonego awansu.

Powiśle Dzierzgoń

Mecz: Powiśle Dzierzgoń - Gryf Słupsk 2:4 (Wiercioch T. 76’, Pietrzyk Mateusz 90’+1; Mikołajczyk D. 36’, Tofil D. 45’, Stasiak Ł. 53’ 73’)

Skład: Patryk Lewandowski (Krzysztof Wierzba 78’), Tomasz Przybyszewski, Sebastian Krysiński, Tomasz Kowalski, Oskar Gajewski (Kacper Górak 73’), Mateusz Muller (Tomasz Wiercioch 46’), Damian Orłowski (Przemysław Maluchnik 75’), Mateusz Pietrzyk, Maciej Pietrzyk, Marek Kruczkowski, Michał Gajewski

Ostateczne miejsce w tabeli: 13.

Punkty: 40

Zwycięstwa: 11 Remisy: 7 Porażki: 16

Gole strzelone: 50 Gole stracone: 64

Po zapewnieniu sobie utrzymania w przedostatniej kolejce, Powiśle na pożegnanie z sezonem zagrali u siebie z Gryfem Słupsk. Jeśli kibice gospodarzy liczyli na pozytywne zakończenie rozgrywek, to mogli wychodzić ze stadionu mocno rozczarowani. Minęło nieco ponad 70 minut spotkania, a ich ulubieńcy przegrywali aż 0:4. Honor zespołu uratowali jeszcze Tomasz Wiercioch i Mateusz Pietrzyk, jednak ich trafienia nie zdołały uchronić całej drużyny od porażki. Najważniejsze jest jednak to, że Powiśle utrzymało się w IV lidze i w kolejnym sezonie z pewnością będzie chciało poprawić swoje miejsce w tabeli. Możemy zatem spodziewać się pewnych zmian personalnych w składzie. Kibice w Dzierzgoniu nie będą chcieli oglądać kolejnej batalii o utrzymanie, a żeby spełnić oczekiwania fanów, w klubie potrzebne są wzmocnienia.

*Awans z IV ligi uzyskał zespół Radunii Stężyca (94 punkty). Do V ligi spadły natomiast Cartusia Kartuzy (35 punktów) i Sokół Wyczechy (3 punkty).

Pomezania Malbork

Rozgrywki: V liga

Mecz: Pomezania Malbork - Chojniczanka II Chojnice 2:1 (Bełz M. 48’ 86’; Dolny M. 81’)

Składy: Artur Galeniewski (Tomasz Owsianik 46’), Mateusz Włodarczyk (Robert Gdela 58’), Kacpel Dyl (Tomasz Owsianik 46’), Bartosz Drewek (Radosław Migawski 58’), Tomasz Jeleń, Piotr Wilk, Kamil Dryjas, Maciej Bełz, Krystian Kielar, Dawid Pelcer, Michał Jurczyk

Ostateczne miejsc w tabeli: 2.

Punkty: 59

Zwycięstwa: 18 Remisy: 5 Porażki: 5

Gole strzelone: 75 Gole stracone: 25

Mecz przed własną publicznością z Chojnicami był dla Pomezanii okazją do pożegnań. Nie tylko pożegnania zakończonego sezonu, lecz również trenera zespołu, Sebastiana Ratajczyka. Zawodnicy gospodarzy weszli na boisko w koszulkach, które wyrażały wdzięczność dla wszystkiego, co trener Ratajczyk zrobił dla malborskiego klubu. Samo spotkanie również zapewniło kibicom emocje, gdyż walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Ostatecznie zwycięskiego gola zdobył Maciej Bełz, dla którego było to już drugie trafienie tego dnia. Zwycięstwo z Chojniczanką nie może jednak zadowalać działaczy, zawodników czy też kibiców malborskiego klubu. Pomezania kolejny sezon z rzędu zawiodła i nie zdołała awansować do IV ligi. Strata aż 10 punktów do lidera z Lipusza jest mocno rozczarowującym wynikiem. Ogłoszono nowego trener Pomezanii, został nim Michał Anslik. Zapowiada on, że zrobi wszystko, aby Pomezania w kolejnym sezonie zagrała w IV lidze. Jedno jest pewne, trenera Anslika czeka sporo pracy, żeby wydobyć Pomkę z tego wieloletniego marazmu.

Żuławy Nowy Dwór Gdański

Mecz: Bieniaminek Starogard Gdański - Żuławy Nowy Dwór Gdański 4:2 (Dawidowski 26’ 36’, Kwiatkowski 28’ 53’; Smarż P 73’, Mendala P. 76’)

Skład: Tomasz Dobrzyński, Kamil Janus, Michał Kozieł, Patryk Mendala, Mateusz Niemyjski, Patryk Smarż, Damian Wójcik, Mateusz Suchecki, Gracjan Smarż, Paweł Rutkowski, Piotr Nieroda

Ostateczne miejsce w tabeli: 8.

Punkty: 44

Zwycięstwa: 14 Remisy: 2 Porażki: 12

Gole strzelone: 64 Gole stracone: 52

W przedostatnim meczu sezonu Żuławy swój mecz wygrały. Można było zatem z dużą dozą pewności zakładać, że ostatnie spotkanie zespół z Nowego Dworu Gdańskiego przegra. W końcu całe rozgrywki w ich wykonaniu wyglądały jak w kalejdoskopie, co pokazuje bilans ich meczów (14 zwycięstw i 12 porażek). Beniaminek już w lekko ponad 50 minut prowadził 4:0 i było wiadome, że goście strat nie odrobią. Jeśli Żuławy poprawią swoją systematyczność i ustabilizują formę w kolejnej kampanii, to ich końcowa sytuacja może wyglądać o wiele lepiej, gdyż wcale nie stracili dużo punktów do trzech pierwszych wyprzedzających ich zespołów.

Błękitni Stare Pole

Mecz: Błękitni Stare Pole - Czarni Przemysław 5:2 (Orłowski K. 24’, Szramka P. 43’ 67’ 69’ 86’; Kowalski A. 10’, Wójcik P. 78’)

Skład: Kamil Piotrowski, Patryk Szramka, Radosław Pinkus, Krzysztof Orłowski, Maciej Rychlik, Marcin Pajor, Przemysław Kurek, Maciej Rogowski, Rafał Galeniewski (Dawid Szkałuba 71’), Adrian Władek (Radosław Zielonka 59’), Kacper Obarowski

Ostateczne miejsce w tabeli: 14.

Punkty: 16

Zwycięstwa: 4 Remisy: 4 Porażki: 20

Gole strzelone: 31 Gole stracone: 86

Wreszcie nastąpiło przełamanie i Błękitni odnieśli długo oczekiwane zwycięstwo. Prawdziwy popis dał Patryk Szramka, autor czterech goli. Najgorsze jest to, że okazała wygrana z Czarnymi Przemysław kompletnie nic nie dała zespołowi ze Starego Pola. Jedynie mogła ona dać nadzieję, że w przyszłym sezonie uda się wygrać zmagania w A klasie i szybko wrócić do V ligi, w której udało im się utrzymywać przez pięć sezonów.

* Awans z V ligi uzyskała Wda Lipusz (69 punktów). Do A klasy spadły natomiast zespoły Błękitnych Stare Pole (16 punktów), Szarży Krojanty (10 punktów, wycofanie po rundzie jesiennej) i Sparta Kleszczewo (zespół nie przystąpił do rozgrywek).

*WYMIENIONE MECZE A KLASY I B KLASY ZOSTAŁE ROZEGRANE TYDZIEŃ PRZED MECZAMI Z WYŻSZYCH LIG

KS Mady Ostaszewo

Rozgrywki: A klasa

Mecz: KS Mady Ostaszewo - Keramzyt Szprudowo 1:1 (Moryto M. 45’; Jurczyk K. 54’)

Skład: Piotr Wardowski, Karol Styś, Kacper Kaszubowski (Bartosz Okrój 80’), Dawid Polus (Maciej Golicki 85’), Paweł Majka, Dominik Skopiak, Mariusz Borowiecki, Paweł Wasilewski (Slaheddine Chrigui 73’), Maciej Moryto, Mateusz Oleś, Kamil Wirkus (Damian Skrzypiec 85’)

Ostateczne miejsce w tabeli: 3.

Punkty: 54

Zwycięstwa: 17 Remisy: 3 Porażki: 6

Gole strzelone: 58 Gole stracone: 32

Mecz Mad z Keramzytem był zdecydowanie najciekawiej zapowiadającym się spotkaniem. Oba zespoły bezpośrednio walczyły o awans do V ligi. Jedynym sposobem, aby to gospodarze osiągnęli sukces, było zwycięstwo. Kibice gospodarzy mogli zatem okazać niepohamowaną radość, gdy 45. minucie Maciej Moryto wyprowadził ich zespół na prowadzenie. Goście ze Szprudowa zdołali szybko się pozbierać i dziewięć minut po wznowieniu gry zdołali wyrównać. Niestety, Ostaszewo nie zanotowało już kolejnych trafień, przez co nie mogli cieszyć się z upragnionego awansu. Na ostatnim meczu w sezonie zjawiło się 329 kibiców. Można podejrzewać, że czuli duży niedosyt, gdyż szansa była naprawdę duża, jednak w drużynie już szykują się zmiany, które mają doprowadzić do sukcesu w przyszłorocznych rozgrywkach. Pierwszą dużą zmianą jest nowy trener, którym został Ryszard Walendziak.

Delta Miłoradz

Mecz: Wisła Tczew - Delta Miłoradz 3:0 (Kowalczyk K. 5’, Nowaczyk K. 66’, Opczyński K. 73’)

Skład: Filip Wądołowski, Mateusz Pogorzelski, Robert Modrzejewski, Kajetan Kędzierski, Łukasz Chrzanowski, Jarosław Wiącek, Cezary Kossarzecki (Tomasz Rozpara 77’), Maciej Kędzierski, Rafał Kowalczyk (Damian Śliwka 77’), Wojciech Figlewski, Patryk Zawicki (Kacper Witek 77’)

Ostateczne miejsce w tabeli: 5.

Punkty: 46

Zwycięstwa: 14 Remisy: 4 Porażki: 8

Gole strzelone: 69 Gole stracone: 37

Świetna seria zwycięstw Delty została przerwana w ostatniej kolejce sezonu. Nie można jednak zbytnio obwiniać gracy z Miłoradza, w końcu musieli wyjechać na teren lidera tabeli, Wisły Tczew. Dodatkowo już w 5. minucie otrzymali cios w postaci gola Kowalczyka. Nie udało się więc podtrzymać udanej passy, jednak patrząc na całe rozgrywki, kibice i zawodnicy Delty mogą być zadowoleni. Gracze z Miłoradza udowodnili, że potrafią stanowić zagrożenie dla swoich rywali i w przyszłym sezonie mogą się liczyć w walce o awans do V ligi.

Ruch Gościszewo

Mecz: Ruch Gościszewo - LKS Waplewo 1:3 (Konwa Ł. 78’; Hermaniuk D. 19’, Czarnecki B. 65’ 84’)

Skład: Łukasz Burda, Marcin Bochyński (Marcin Przybylski 68’), Bartosz Kluka (Jakub Kiełkowski 46’), Karol Przybylski, Lucjan Piechota (Bartłomiej Czarkowski 46’), Michał Just, Grzegorz Jędrzejewski (Paweł Chat 65’), Wojciech Grzegorczyk, Bartłomiej Grabowski, Łukasz Konwa, Patryk Truszczyński

Ostateczne miejsce w tabeli: 9.

Punkty: 29

Zwycięstwa: 8 Remisy: 5 Porażki: 13

Gole strzelone: 42 Gole stracone: 55

Zdecydowanie mniej zadowoleni z zakończonych rozgrywek A klasy muszą być zawodnicy Ruchu Gościszewo. W ostatnim meczu również nie zdołali sprawić radości swoim kibicom, mimo że w 78. minucie szanse na wyrównanie dał swoim golem Konwa. Zespół z Waplewa szybko jednak odpowiedział i wygasił zapędy gospodarzy. Sezon, w którym doświadcza się więcej porażek niż zwycięstw, a także ma się na swoim koncie ujemny bilans bramkowy, z pewnością nie można uznać za udany. Jeśli klub z Gościszewa ma większe aspiracje niż dolne rejony tabeli, będzie musiał dokonać znaczących korekt w przerwie między rozgrywkami.

*Awans z A klasy uzyskały Wisła Tczew (66 punktów) i Keramzyt Szprudowo (56 punktów). Do B klasy spadło Powiśle Nowy Targ (7 punktów).

Olimpia Sztum

Rozgrywki: B klasa

Mecz: Skra Kończewice - Olimpia Sztum (Jarosz K. 12’, Maciuński M. 44’; Pluta D. 20’ 89’, Kopecki Marcin 46’)

Skład: Mariusz Lignowski (Michał Kopecki 63’), Grzegorz Ulkowski, Łukasz Nowak, Mateusz Jankowski, Mateusz Pudlik, Krystian Mykowski, Łukasz Mikucki (Kacper Kwiatkowski 55’), Marcin Kopecki, Filip Ostrowski, Dawid Pluta, Maciej Pluta

Ostateczne miejsce w tabeli: 1.

Punkty: 59

Zwycięstwa: 19 Remisy: 2 Porażki: 3

Gole strzelone: 107 Gole stracone: 38

Gracze Olimpii zapewnili swoim kibicom emocje w ostatnim meczu, mimo że od kilku tygodni byli już pewni awansu. W wyjazdowym starciu z Kończewicami padła wymiana cios za cios. Ostatnie słowo należało jednak do sztumian, a dokładniej Dawida Pluty, który ustalił wynik spotkania na 3:2 na korzyść swojej drużyny. To prawda, że po uzyskaniu awansu Olimpia nieco spuściła z tonu i zanotowała wyniki, których najzwyczajniej zanotować nie powinna. Najważniejsze jest oczywiście wejście do wyższej klasy rozgrywkowej i to z pozycji lidera. Nie da się jednak ukryć, że z grą z końcówki sezonu Olimpia A klasy nie zwojuje. Udało się osiągnąć postawiony cel, czas na wyznaczenie kolejnego i systematyczną pracę w jego realizacji. Na osiadanie na laurach nie ma miejsca.

Jurand Lasowice Wielkie

Mecz: Jurand Lasowice Wielkie - Centrum Pelplin 4:3 (Szyszka D. 14’, Szuprytowski A. 81’ 85’ 90’+3; Szafrański J. 23’ 65’, Szafrański Sz. 24’)

Skład: Damian Szyszka (Andrzej Szklarczyk 46’), Paweł Wilczewski, Jakub Kapiszka, Kacper Wdowiak (Marcin Radomski 66’), Przemysław Sidor, Marcin Brzezicki, Łukasz Wójcik, Marcin Mroczyński, Kamil Włodarczyk, Paweł Leszko, Adrian Szuprytowski

Punkty: 29

Zwycięstwa: 8 Remisy: 5 Porażki: 11

Gole strzelone: 49 Gole stracone: 71

Mecz Juranda z Pelplinem miał zadecydować o tym, która z tych drużyn zajmie 8. miejsce w tabeli. Regulaminowy czas gry przyniósł rezultat 3:3, który był bardziej korzystny dla gospodarzy. Zawodnicy z Lasowic nie chcieli jednak ryzykować tego, że ich rywale wbiją im niechcianego gola i sami przeszli do ofensywy. W 93. minucie hat-tricka skompletował Adrian Szuprytowski, przynosząc radość wszystkim zebranym fanom. Można powiedzieć, że Jurand był najlepszym zespołem z dolnych rejonów tabeli. Do 7. GKS-u Gardeja stracili już dziewięć punktów. Niepokojąca może być z pewnością postawa Juranda w defensywie. Tylko trzy drużyny straciły więcej goli niż ekipa z Lasowic Wielkich.

Nogat Malbork

Rozrywki: B klasa

Punkty: 50

Zwycięstwa: 15 Remisy: 5 Porażki: 4

Gole strzelone: 66 Gole stracone: 40

Nogat swój ostatni mecz rozegrał już tydzień przed resztą stawki, o czym pisaliśmy w poprzednim podsumowaniu. Sezon drugiego zespołu z Malborka trzeba rozpatrywać w kategoriach rozczarowania. Malborczycy mieli spore szanse na awans i przez długi czas wydawało się, że to właśnie oni wyjdą z B klasy razem z Olimpią. Na niepowodzenie Nogatu z pewnością miała wpływ porażka z bezpośrednim rywalem, Powiślem Pawlice-Rakowiec, czy też straty punktów w starciach z zespołami ze Sztutowa i Lisewa. Aspiracje dotyczące awansu trzeba odłożyć na przyszły rok. Po awansie Olimpii i Powiśla, Nogat będzie jednym z głównych kandydatów do wyjścia z B klasy.

Real Myszewo

Mecz: Powiśle Pawlice-Rakowiec - Real Myszewo 2:2 (Wiśniewski T. 4’; Lauryn P. 2’ (sam.), Oleś T. 58’, Zagłoba D. 71’)

Skład: Tomasz Oleś, Dawid Rychert, Kamil Łata, Dawid Gogola, Piotr Lauryn, Łukasz Sierac (Paweł Miasrko 86’), Marcin Malec, Zbigniew Dziuba, Dawid Zagłoba, Kacper Cira, Jacek Biadun (Wojciech Damaschke 57’)

Aktualne miejsce w tabeli: 4.

Punkty: 46

Zwycięstwa: 14 Remisy: 4 Porażki: 6

Gole strzelone: 66 Gole stracone: 41

Znakomita seria siedmiu zwycięstw z rzędu została przerwana w ostatnim meczu sezonu. Na szczęście nie skończyło się porażką, a jedynie remisem zespołu z Myszewa. Patrząc na to, że Real walczył na boisku wicelidera i stracił dwie bramki w ciągu pierwszych czterech minut, zdobyty jeden punkt trzeba przyjąć pozytywnie. Wcześniej wspomniałem, że Nogat może być głównym kandydatem do awansu w przyszłym sezonie, jednak Real udowodnił, że także włączy się do tej walki. W końcu do zespołu z Malborka stracili zaledwie cztery oczka. Zapowiada się zatem wyrównana rywalizacja.

*Awans z B klasy uzyskały Olimpia Sztum (59 punktów) i Powiśle Pawlice-Rakowiec (53 punkty).