Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Przywalone gruzem przęsła bramy zabytkowego cmentarza – 31.01.2018

Sztum: Przywalone gruzem przęsła bramy zabytkowego cmentarza – 31.01.2018 fot. Nadesłane do redakcji
Do naszej redakcji nadesłano zdjęcie, na którym widać bramę cmentarną przysypaną gruzem. Zaniepokoiliśmy się tym, bo brama stanowi część zabytkowego sztumskiego cmentarza ewnagelicko – katolickiego...

W ubiegłorocznym materiale wideo, w kwietniu informowaliśmy o planach odrestaurowania cmentarza, wtedy brama jeszcze stała. 2 marca, dwa lata temu została uszkodzona podczas uderzenia w nią samochodu osobowego.

 

Co ciekawe obecną rozbiórkę bramy urząd tłumaczy - uszkodzeniem słupa po tamtej kolizji (nie pracami konserwatorskimi), po której filar zaczął stwarzać zagrożenie. Pytanie nasuwające się od razu, to czy wcześniej go nie stwarzał, przecież do wypadku doszło dwa lata temu?

 

Przesłaliśmy do Referatu Gospodarki Komunalnej i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta i Gminy Sztum zdjęcie widza TVSztum.pl z zapytaniem co dalej dzieje się z bramą.

 

Jak odpowiada Marcin Lipiński, kierownik Referatu GKiB:

 

- Filar bramy na cmentarzu przy ul. Kochanowskiego, który uległ zniszczeniu na skutek kolizji drogowej został już zdemontowany, z uwagi na możliwość stwarzania przez niego zagrożenia. Filar ten nie stanowił zabytku, gdyż w całości odtwarzany był z nowych materiałów ok. 8 lat temu. Zabezpieczone natomiast zostały przęsła bram, które zostaną zamontowane po odtworzeniu i przeniesieniu bramy w głąb cmentarza, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Pytanie tylko czy na takim obiekcie nie powinno zachować się większej ostrożności? Pozostaje mieć nadzieję, że zabezpieczone przęsła, wcześniej nie zostały uszkodzone.  

Fot. Archiwum www.TVSztum.pl

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.