Wydanie nr 205/2021, Sobota 24.07.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zamek malborski planem filmowym Korony Królów! - 10.01.2018

Zamek malborski planem filmowym Korony Królów! - 10.01.2018 fot. Fot. VOD TVP
Od 1 stycznia na małym ekranie możemy oglądać nowy serial historyczny TVP „Korona Królów”. Serial wzbudza równie duże zainteresowanie co kontrowersje. Mimo wszystko można powiedzieć, że został dość dobrze przyjęty. Niedawno dowiedzieliśmy się, że dwa odcinki serialu będą kręcone m.in. na zamku malborskim.

Informację tę udało nam się potwierdzić.

 

- Tak rzeczywiście będzie. Ekipa filmowa Korony Królów pojawi się w malborskim zamku – mówi Iwona Orszulak z Wydziału Promocji Muzeum Zamkowego w Malborku. - W dniach 29-31 stycznia ekipa filmowa będzie u nas pracowała nad serialem. W tym czasie ruch turystyczny w zabytku będzie ograniczony i wyznaczony tylko wybranymi trasami.

 

Okazuje się, że także sam zamek malborski zagra pewną rolę aktorską. Jak wiemy z dotychczasowych odcinków, fabuła zaczęła się rozgrywać wokół podróży, a raczej tajnej węgierskiej misji królewskiego zausznika. Stąd nie dziwi, że jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, warownia malborska na chwilę stanie się zamkiem w Wyszehradzie.

 

- Jako plan filmowy posłuży duża cześć twierdzy malborskiej: przejścia bramne, bramy zamkowe, Pałac Mistrzów, krużganki, ogrody oraz na Zamku Wysokim - kapitularz. Producenci zwrócili się z prośbą o możliwość wykonania u nas zdjęć jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

 

 

Zdjęcia, a raczej zorganizowanie planu filmowego w zabytku klasy zerowej, jakim jest zamek w Malborku, wymaga szeregu ustaleń formalno-prawnych. Do realizacji zdjęć pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego strony wykorzystują to na doprecyzowanie szczegółowych zapisów umowy. Na szczęście producenci serialu są otwarci i media malborskie prawdopodobnie będą mogły zrealizować własne materiały informacyjne o pracy ekipy filmowej. W planach jest nawet konferencja, na której media będą mogły przeprowadzić wywiady z twórcami.

 

 

„Korona królów” to pierwszy od wielu lat serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Należy on do gatunku telenoweli. Akcja serialu rozpoczyna się w 1333 roku, gdy umiera król Władysław Łokietek, po wielu latach bojów o połączenie rozbitej na dzielnice piastowskiej Polski. Następuje zmiana pokoleniowa. Na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn – Kazimierz (Mateusz Król). Serialowe wydarzenia historyczne splatają się z tajemnicami królewskiej alkowy, polityki oraz intrygami dworzan. Jak w każdej tego typu produkcji nie zabraknie zdrad, walk o wpływy i potyczek.

W roli króla Władysława Łokietka – Wiesław Wójcik, w królową Jadwigę wciela się Halina Łobonarska, żonę Kazimierza Wielkiego gra Marta Bryła (Aldona).

 

Do tej pory serial kręcono w Inowłodzu i Bobolicach,  

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
King
King 11.01.2018, 19:33
Może Robert Król dostanie jakąś rolę ? Pokazałby jak się gra króla. Robert pozdrawiam
Litwa wraca
Litwa wraca 11.01.2018, 14:46
Co chcecie! Świat wg Piastów wymiata, a Łokietka powinien grać Łukaszenko ;-D
gienio
gienio 11.01.2018, 09:38
Jaka propagandowa. Ktoś tam promuje PIS albo Kaczora? jakoś nie widzę tego. w szczegółach może i mija się ten serial z faktami, ale podstawowe założenia epoki Kazimierza wlk.są ok. poza tym zawsze u nas promowała się tragedie i katastrofy narodowe, a nikt nigdy nie pokazał dokonań Kazimierza Wielkiego, bez którego IRP nie zaistnialaby jako potęga regionalna.
Wolałbyś pewnie coś o klęsce powstania jednego albo piątego?
zbijan1
zbijan1 10.01.2018, 19:01
Lepiej żeby kręcono tam "Gwiezdne wojny" niż tą nieudolną PISowską propagandówkę -tragiczna gra aktorów,cukierkowe stroje,pomieszanie faktów-jedna wielka tragedia!
von Plauen
von Plauen 10.01.2018, 15:38
Piastowie i Węgrzy rządzą na krzyżackim zamku - Ulrich von Jungingen przewraca się w grobie.