Wydanie nr 216/2021, Środa 4.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Narodowe Święto Niepodległości. Jak dziś korzystamy z upragnionej wolności? - 11.11.2017

Narodowe Święto Niepodległości. Jak dziś korzystamy z upragnionej wolności? - 11.11.2017 fot. W. Mocny
11 listopada mija 99 lat od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia zakończyła się pierwsza wojna światowa, jak podkreślał Leszek Tabor, burmistrz Sztumu – wszyscy trzej zaborcy przegrali, co dało szansę, którą Polacy w pełni wykorzystali.

Tego dnia Rada Regencyjna tworzącego się państwa polskiego przekazała władzę Józfowi Piłsudskiemu, który został też naczelnym dowódcą wojska. Powierzono mu też utworzenie nowego rządu. W Sztumie uroczystości rozpoczęły się mszą św. za Ojczyznę z udziałem asysty honorowej Zakładu Karnego w Sztumie.

 

Ks. Andrzej Starczewski, proboszcz par. pw. św. Anny w Sztumie przypomniał historię Orląt Lwowskich przy tym pytał: jak my tę wolność dziś rozumiemy, jak z niej korzystamy i czy jesteśmy wdzięczni za jej odzyskanie? Także w tym roku delegacje składały kwiaty pod pomnikiem Rodła i Głazem Pamięci. Było przemówienie burmistrza, apel poległych i salwa honorowa.

 

Finałem obchodów był koncert galowy Laureatów Festiwalu Piosenki Ułańskiej oraz Zespołu Wokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kinie – Teatrze „Powiśle”.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.