Wydanie nr 217/2021, Czwartek 5.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gm. Stary Targ: Ministerstwo Edukacji Narodowej - SP w Waplewie ma być niepodzielona - 19.10.2017

Gm. Stary Targ: Ministerstwo Edukacji Narodowej - SP w Waplewie ma być niepodzielona - 19.10.2017 fot. Archiwum TVSztum.pl
Ministerstwo Edukacji Narodowej utrzymało w mocy zaskarżone przez Pomorskiego Kuratora Oświaty - Monikę Kończyk postanowienie dotyczące Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Waplewie Wielkim. Jak pamiętamy z poprzednich publikacji na www.TVSztum.pl, Rada Gminy Stary Targ podjęła uchwałę dot. zamiaru przekształcenia z dniem 31 sierpnia br. tej szkoły w placówkę obejmująca kształceniem jedynie dzieci z klas I – III.

Dzieci z klas IV-VI miałyby w takim wypadku kształcić się w Szkole Podstawowej w Starym Targu. Zamiary tłumaczono planowaną reformą oświaty oraz niemożnością utworzenia 8-letniej szkoły podstawowej w budynku placówki w Waplewie m.in. z uwagi na jej zły stan techniczny oraz rzekomo brak środków na remont i małą liczbę uczniów. Poza tym zaprzeczono, by zamiana szkoły wpłynęła negatywnie funkcje kulturalne i oświatowe. Zarzucono też brak analizy czynników demograficznych, jak również uwzględnienia wprowadzenia zmiany systemu oświaty. Wielokrotnie komisja oświaty gminy przyznawała, że remont byłby zbyt kosztowny. Wyceniono go na prawie 1 mln zł.

Dlatego też Rada Gminy Stary Targ złożyła zażalenie na decyzję kuratorium, pismem radcy prawnego Marka Kaszewskiego z 28 marca br.

 

Sprzeciw Pomorskiej Kurator Oświaty

Pomorska Kurator oświaty spotkała się z radnymi oraz wójtem gminy Stary Targ, co spowolniło cały bieg wydarzeń. Monika Kończyk po zapoznaniu się ze sprawą, wydała stanowisko wyrażające sprzeciw wobec procesu przekształcenia szkoły, argumentując m.in. że: nie wskazano w jakich warunkach dzieci dojeżdżające do Starego Targu będą się kształcić w tamtejszej szkole. Kurator wywnioskowała również, że liczba dzieci uczęszczających do Waplewa zostanie na tym samym poziomie, a nawet że może się zwiększyć. Zdaniem kurator za decyzją części rady stoi przede wszystkim czynnik ekonomiczny.

 

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyjrzała się bliżej sprawie poprzez zwrócenie się o informację do wójta i Rady Gminy Stary Targ o udzielanie dodatkowych wyjaśnień m.in. nt. warunków nauczania i opieki, czy liczby uczniów w obwodach obu szkół. Zwrócono się też do instytucji właściwych do oceny stanu technicznego i warunków sanitarnych budynku szkoły w Waplewie Wlk. m.in.: straży pożarnej i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i innych.

 

 

MEN: Budynki szkoły w Waplewie Wlk. są bezpieczne

Pani Minister oceniła, że „zamiar przekształcenia SP w Waplewie ze względu na zły stan techniczny tzw. małego budynku tej szkoły nie jest zasadny” ( szkoła w Waplewie mieści się w dwóch budynkach większym i tzw. małym – przyp. red.). Minister na podstawie dostępnych ekspertyz i przeglądów technicznych wskazała, że te budynki nie stwarzają zagrożenia sanitarnego, budowlanego ani pożarowego. W ocenie MEN, skarżąca gmina nie przedstawiła dowodów by było inaczej.

Dalej w dokumencie można zapoznać się z analizą liczby uczniów w poszczególnych oddziałach w latach 2011/2017. Ministerstwo uznało za wystarczającą liczbę oddziałów w waplewskiej placówce tj. 7 w dużym i 4 w tzw. małym budynku dla utworzenia szkoły 8-klasowej. Badane były także wyniki nauczania waplewskich uczniów. Sens tego jest taki, że wyniki nie różnią się w istotny sposób od tych osiąganych przez uczniów ze szkoły w Starym Targu. Dalej pada nawet określenie wyników dzieci w Waplewie jako wysokie, a efektu wychowawczego jako „korzystny”.

 

Zamiary RG Stary Targ spotkały się z szerokim protestem rodziców i środowiska szkolnego ZSP w Waplewie Wlk. Rodzice przez cały czas przekonywali, że tak naprawdę w zamiarze samorządowców chodzi o stopniowe wygaszanie szkoły, a nie jej przekształcenie. Swój sprzeciw wyraziła także komisja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sztumie. Związek wskazywał na ewentualne pogorszenie warunków edukacyjnych dzieci poprzez naukę w licznych klasach, a także zwolnienia nauczycieli i pracowników administracji i obsługi.

 

Na postanowienie ministerstwa służy stronie skarżącej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wnoszona za pośrednictwem, MEN w terminie 30 dni od doręczenia postanowienia.  

 

Fot. wikipedia.pl, strona SP w Waplewie Wlk. 

Źródło: Z pełną treścią dokumentacji można zapoznać się na profilu Facebook'okwym radnego Gminy Stary Targ Łukasza Merchuta

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.