Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Nauczyciele Gim. nr 1 stanęli w obronie praw pracowniczych. Strajk pracowników oświaty ZNP - 31.03.2017

Sztum: Nauczyciele Gim. nr 1 stanęli w obronie praw pracowniczych. Strajk pracowników oświaty ZNP - 31.03.2017 fot. ZNP
20 grudnia 2016 r. ZG ZNP rozpoczął procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami Związku Nauczycielstwa Polskiego. 31 marca od rana także w Sztumie rozpoczęto strajk w obronie praw pracowniczych. Wysunięto też żądania podwyższenia płacy minimalnej o 10 proc. W gminie Sztum zastrajkowali pedagodzy z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II.

W styczniu i lutym br. oddziały ZNP występowały do pracodawców (dyrektora szkoły lub placówki oświatowej) z takimi samymi żądaniami w całym kraju uprzedzając, że ich niespełnienie spowoduje ogłoszenie strajku po 28 lutego. 9 lutego w Gimnazjum nr 1 w Sztumie zorganizowano referendum strajkowe. Jak informuje radny miejski, a zarazem nauczyciel Gimnazjum nr 1, Tomasz Litwin zaprotestowało tam 36 nauczycieli. W Gminie Sztum zastrajkowała jedynie ta szkoła.

 

W dniu strajku skontaktowaliśmy się z Jerzym Jakubowskim, koordynatorem strajku w gminie Sztum z ramienia ZNP.

 

 

- W Gimnazjum nr 1 wywiesiliśmy flagi ZNP, a nas ścianach placówki plakaty z żądaniami pracowniczymi. W bibliotece zorganizowaliśmy komitet strajkowy – informował Jerzy Jakubowski. - Chociaż nie protestujemy, tak jak to błędnie przedstawiano przeciwko reformie, to jednak nasze żądania pracownicze są konsekwencją nadchodzących zmian. Chodzi m.in. o: nie zwalnianie żadnych pracowników oświaty do 2022 r.; nie wprowadzanie zmian warunków pracy kosztem reformy; wzrost płac o 10 proc. dla nauczycieli i pracowników obsługi.

 

 

W czasie strajku część młodzieży gimnazjalnej udała się na spektakl teatru z Wrocławia do Sztumskiego Centrum Kultury. Młodzież, która w tym czasie została w Gim. nr 1 miała zajęcia świetlicowe.

 

 

- Godziny strajkowe potraktowałam jako nieobecności usprawiedliwione, które będą rozliczone jako godziny bezpłatne – stwierdziła Aldona Ruszkowska, dyrektor Gimnazjum nr 1 Sztumie.

 

 

 

 

Żądania ZNP. ZNP domaga się:

 

- podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10 proc., ponieważ od 2012 r. nie było podwyżek w oświacie;

 

- deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień oraz że do tego czasu nie zmienią się nauczycielom na niekorzyść warunki pracy, ponieważ reforma edukacji może w ciągu następnych 5 lat spowodować zwolnienia w oświacie i każdy m oże stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach.

 

Żądania ZNP mieszczą się w zakresie spraw, o które może toczyć się spór zbiorowy. Działania ZNP podjęte w ramach sporu zbiorowego są legalne i właściwie realizują zapisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

 

 

Strajki pracowników oświaty organizowane przez ZNP w ostatnim czasie odbywały się na ternie woj. pomorskiego 29 maja 2007 r. oraz 27 maja 2008 r.

 

 

Źródło: www.pomorskie.znp.edu.pl

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
???
??? 06.04.2017, 05:41
I ten koordynator i Ci ,którzy walczą niby w słusznej sprawie niech się wezmą do pracy .
Jeszcze nie dawno Ci sami ludzie i te partie i związku które teraz protestują były za likwidacją .
To co im się zmieniło ,jakieś problemy umysłowe ?? Jakaś schiza czy inna przypadłość ??