Ewa Syta, rzecznik prasowy BGK Nieruchomości tak tłumaczy odpowiedź banku:
„Odnosząc się do Pana pytań dotyczących udziału gminy Sztum w programie „Mieszkanie Plus”, pragniemy poinformować, że wniosek wysyłany przez gminę nie został odrzucony. Projekt dotyczący działki przy ul. Gdańskiej nie został zakwalifikowany do dalszej analizy, ponieważ potencjał tej działki nie pozwalał na zrealizowanie inwestycji o minimalnej liczbie mieszkań (min. 50 lokali mieszkalnych). W tej sytuacji, gmina ma możliwość zgłoszenia innej, większej działki. Powody niezakwalifikowania tego gruntu zostały podane w emailu wysłanym do Referatu Planowania Miasta Sztum w dniu 30 stycznia br. Druga działka, położona przy ul. Spokojnej została zakwalifikowana do dalszego procedowania. Wysłano propozycję realizacji tej inwestycji w formule „Funduszu Municypalnego” zarządzanego przez TFI BGK, który uwzględnia zaangażowanie samorządu w procesie budowy i wynajmu mieszkań. (...)”
Burmistrz Ryszard Wirtwein traktuje odpowiedź BGK Nieruchomości, jako odmowę w zasadzie bez podania przyczyny.
O to czy kwestia Programu Mieszkanie Plus jest zamknięta dla gminy Sztum zapytaliśmy Grzegorza Muszyńskiego, prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Jego pełnej wypowiedzi można wysłuchać w materiale wideo.
W sprawie Mieszkania Plus uzyskaliśmy także informacje w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
- Budowa mieszkań na wynajem (z możliwością docelowego nabycia własności) realizowana na zasadach rynkowych to tylko jeden z filarów składających się na program Mieszkanie Plus – informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MIiB. - Program umożliwia ponadto dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych, w wyniku których powstaną mieszkania komunalne lub społeczne czynszowe.
Rzecznik MIiB podaje, że zgłoszone przez Sztum z uwagi na komercyjny charakter, muszą posiadać parametry umożliwiające finansowanie inwestycji na zasadach rynkowych oraz gwarantować późniejszą spłatę zobowiązań przez najemców. Z informacji uzyskanych w BGK Nieruchomości S.A. wynika, że projekt dotyczący działki przy ul. Spokojnej w Sztumie, został zakwalifikowany do dalszego procedowania w formule Funduszu Municypalnego, zarządzanego przez TFI BGK, który uwzględnia zaangażowanie samorządu w procesie budowy i wynajmu mieszkań.
Poza budową na zadach komercyjnych nowych mieszkań, Gmina Sztum może ubiegać się o dofinansowanie od 35% do 55% kosztów inwestycji, w wyniku której zostaną utworzone m.in. lokale socjalne czy mieszkania komunalne. Tak wspierane mogą być towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Wnioski o wsparcie są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego 2 razy w roku (w marcu i we wrześniu).
Dowiedzieliśmy się, że trwają właśnie prace legislacyjne nad nowym instrumentem, pozwalającym gminom na uzyskiwanie 20 proc. kosztów budowy mieszkań na wynajem realizowanych we współpracy z innymi podmiotami. Jego wdrożenie planowane jest od 2018 r.