Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Grom Nowy Staw 370 tys. zł, Pomezania Malbork 66 tys. zł, Żuławy Nowy Dwór Gdański 45 tys. zł, Olimpia Sztum 38 tys. zł - Artykuł Pawła Rybarczyka

Na początku chcemy przedstawić sens tego artykułu, mianowicie chodzi o przybliżenie kibicom, czy też rodzicom, może nawet Radnym naszego Miasta jak ma się obecna sytuacja budżetu na sport miasta oraz klubu w porównaniu z innymi klubami i miastami z regionu. Nie jest to tekst z pretensjami do kogokolwiek, a jedynie uświadomienie głównie kibiców którzy chcieli by zwycięstw, pokażemy jednak w jakim miejscu jesteśmy, a w jakim możemy być za chwile...

Bo jak wiadomo nie wszyscy są świadomi dlaczego taka liga, dlaczego nie ma awansów, dlaczego „wioski” z nami wygrywają, wstyd itd., z boku może faktycznie tak to wygląda, ale my skupimy się na tym jaka jest rzeczywistość ta prawdziwa…Na początku skupimy się na dotacjach miejskich, bo we wszystkich klubach jest to główny zastrzyk gotówki bez której wiele klubów po prostu by nie funkcjonowało.


Od kilku sezonów wielu Prezesów i Kierowników klubów z regionu stawia pytanie do Nas jak Pomezania radzi sobie z budżetem który dla wielu klubów oznaczałby koniec piłki przynajmniej na poziomie seniorskim. Daleko szukać nie trzeba, bo choćby Tczew jest tego przykładem mimo zdecydowanie większego budżetu, Gryfa już nie ma.

Postanowiliśmy przyjrzeć się i przy okazji porównać dotacje z kasy miejskiej innych klubów z regionu, biorąc pod uwagę ilość drużyn oraz ligę w jakiej występuje drużyna seniorów wypadamy w tym zestawieniu blado...

Pomezania otrzymała w 2017r. z zakresu Kultury Fizycznej 66 000zł (6 drużyn w rozgrywkach ligowych i 3 drużyny w rozgrywkach turniejowych).

Dla wielu kibiców to kwota potężna, a tak naprawdę to kwota która pokrywa w 40% ZUS i Urząd Skarbowy (umowy trenerów), a kolejne 60% część pozostałych wydatków (wynagrodzenia trenerów, wyjazdy, sędziowie, księgowość, obsługa techniczna itd.) , w rzeczywistości koszt utrzymania klubu z tyloma drużynami plasuje się w okolicach 160 000zł oczywiście bez jakichkolwiek diet dla zawodników, tak więc całą resztę poza dotacją klub musi wypracować sam, wchodzą na to opłaty treningowe, sponsorzy, ale tutaj bez strategicznego większego sponsora możemy sobie tylko pomarzyć o wielkiej piłce w Malborku i tak naprawdę robić wszystko aby zatrzymać zawodników w klubie, a Ci co raz chętniej zmieniają barwy klubowe na kluby gdzie otrzymają za granie większe lub mniejsze „grosze” od „B Klasy” zaczynając, niestety słabe to realia gdzie płaci się zawodnikom nawet za sparingi w A klasowych drużynach, ale widocznie takie czasy gdzie pieniądz rządzi wszystkim, zaczynając od piłki na najniższym szczeblu, ale wracamy do naszych dotacji…
Zdecydowanie potentatem finansowym pod tym względem jest pobliski Grom Nowy Staw, dotacja jaką otrzymał ten klub w 2017r. to 370 000zł, ta kwota robi wrażenie nie tylko w regionie, ale i na tle województwa Pomorskiego i chyba jest to też po części odpowiedź dlaczego to Grom, a nie Pomezania gra w IV lidze.

W obecnym sezonie „drugim Gromem” robi się Radunia Stężyca która także ścignęła wielu zawodników z III i IV ligi, a hitem jest ściągnięcie zimą zawodnika który jeszcze jesienią grał w 1 lidze, a jego wartość rynkowa jest większa…niż nasza cała dotacja. Mowa o napastniku Arturze Formeli wartym 75 000zł (transfermarkt.pl). To chyba pierwszy przypadek gdzie zawodnik z 1.ligi Polskiej trafia do ligi okręgowej. No cóż Stężyca ma się promować i jest duży nacisk na sport to w tamtejszej Gminie, wraz z budową bardzo mocnej drużyny budowany jest nowy stadion, dlatego też na klub przeznaczone są także środki z promocji. Przechodząc dalej….


Gminy i Miasta także dobrze dotują innych IV-ligowców, ponad 200 000 zł. ma także Gryf Słupsk i KP Starogard Gdański. Jeśli chodzi o kluby z V ligi, to tutaj najlepiej wypada Radunia Stężyca (130 000) i Borowiak Czersk (102 000). Bardzo dobrze wypada też Wda Lipusz która np. pozwoliła sobie na ściągnięcie zimą wielokrotnego króla strzelców IV ligi, Gronowskiego Jakuba (w poprzednim sezonie najdroższy piłkarz w IV lidze). Również, nie bez przyczyny w Starym Mieście, w drużynie pod nazwą Powiśle II Dzierzgoń gra potężny zaciąg zawodników z Tczewa, a druga połowa ze Sztumu i nikomu nie przeszkadza najgorsze boisko w lidze bo jest co innego zachęcającego.
Patrząc na ilość drużyn młodzieżowych to na pewno nie może narzekać klub Błękitnych Stare Pole (79 000), niestety Pomezania może pozazdrościć też niektórym klubom z niższych lig, a także takich co nie mają drużyn seniorskich, Pogoń Prabuty (78 000), Wietcisa Skarszwy (77 500) czy młodzieżowy MKS Gryf Tczew (73 650).

Zobacz nowe kamery na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Malborku - kliknij na obraz i zobacz na żywo

 

Warto też przyjrzeć się skali dotacji klubów w B klasie, najtańszej ligi, gdzie zazwyczaj występuje tylko jedna drużyna, KS Czernin (40 000), Olimpia Sztum (40 000), Ruch Gościszewo (30 000).Warto dodać iż w zestawieniu nie braliśmy pod uwagę dotacji z promocji miasta, a przy niektórych klubach jest ona większa niż dotacja z zakresu kultury fizycznej.


Dlaczego Pomezania wypada tak blado w tym zestawieniu, problem jest złożony, jeszcze 7 lat temu klub byłby w czołówce, np. w 2009 roku Pomezania otrzymała dotację 117 700zł, zresztą w latach 2007-2010 było ponad 100 000, a koszty wszystkiego były zdecydowanie niższe, ale i ogólna kwota na cały sport była też większa w mieście, później było już tylko gorzej, teraz Burmistrz Charzewski powoli podnosi kwotę na cały sport, ale nadal jest to zbyt mała pula na ilość stowarzyszeń ubiegających się o dotację, takie są jednak realia i budżet i nikt do nikogo nie może mieć pretensji, jednak można było by zmienić programu podziału i systemu naliczania dotacji, dwa brak ułożonego programu podziału i systemu naliczania dotacji. Dla przykładu w Kwidzynie jeśli chodzi o piłkę nożną, osoby z komisji konkursowej pobierają z Pomorskiego ZPN listy rzeczywiście uprawnionych zawodników, a także tabele lig w których występują drużyny danego klubu, w Malborku tego nie ma i tak naprawdę ciężko ocenić na jakiej podstawie są przyznawane kwoty. Wiadomo, że są różne dyscypliny i każdą należy oceniać indywidualnie, jednak trzeba nad tym pomyśleć.


Druga sprawa, że nie ma jednak co ukrywać, że kluby, w tym także malborski utrzymuje się głównie z dotacji oraz opłat rodziców za szkolenie i przechodząc właśnie do opłat to w Malborku jest jedna z najniższych jak nie najniższa składka pobierana za szkolenie, 50zł, zarówno Pomezania jak i AP. Dla porównania MKS Gryf Tczew (dotacja 73 650) pobiera składki treningowe od 50zł za najmłodsze dzieci do nawet 100zł, w Elblągu średnia składka to 80zł (bez jakiegokolwiek sprzętu), a nawet w jednej ze szkółek miesięczna kwota to 130zł. W Gdyni w szkółce KP Gdynia składka miesięczna wynosi 120zł, a za sam sprzęt do grania trzeba dodatkowo zapłacić 350zł, w Arce Gdynia SI składki wahają się od 110zł do 150zł, podobnie jest w Sopocie, również w Gdańsku ceny podobne, Jaguar i Gedania Gdańsk pobierają 120zł, Olimpic -100zł, Conrad -80zł, Polonia Gdańsk 70zł.


Tak dla ciekawskich w Malborku można też trenować np. karate i tutaj składka miesięczna wynosi 70zł za dwa treningi w tygodniu, tak więc biorąc pod uwagę ilość treningów w Pomezanii (od 2 u najmłodszych do 4 plus mecz w starszych rocznikach) kwota nie jest wygórowana jak na ilość godzin spędzonych na boisku i tutaj trzeba przypomnieć, że jest to wyłącznie opłata SZKOLENIOWA, klub zaś zapewnia zarówno wykwalifikowaną kadrę trenerską z certyfikatami UEFA oraz sprzęt pomocniczy (piłki, pachołki, drabinki itd.), a także w rocznikach które wchodzą w program Lotos, sprzęt w postaci dwóch strojów meczowych, ortalionu, dresu . Krótko podsumowując, mamy piękne obiekty sportowe które zazdroszczą nam Miasta i kluby z wyższych lig, tu trzeba oddać, że jest to zasługa obu Burmistrzów (Andrzej Rychłowski i Marek Charzewski) i Dyrektora OSiR (Piotr Sadowski), ale niestety dla sportowców, w Malborku po prostu nie wielkiego ma parcia na sport i dopóki tego nie będzie lub zwyczajnie nie znajdziemy mocnego sponsora realia są takie, że gramy w V lidze i chcemy być w niej jak najwyżej, chcemy aby ta drużyna istniała bo pokus jest wiele, ale bez bajek o awansie, do póki nie będzie na to pokrycia tak więc kibice muszą być cierpliwi bo drużyna jest jaka jest i daje z siebie wszystko, wielu zawodników zarywa obowiązki zawodowe i domowe, dlatego szacunek dla nich. Obecnie nowy Zarząd się dwoi i troi nad poprawą finansową klubu, są też prowadzone rozmowy ze sponsorami, wiec musi być lepiej, a sami zawodnicy też muszą dać z siebie tyle ile zdrowie dało!

W nawiasach drużyny występujące w rozgrywkach LIGOWYCH (bez turniejowych, nie są brane pod uwagę dotacje na obozy oraz z promocji miasta)

370 000 - GROM NOWY STAW (IV liga, 1 młodzieżowa)
209 000 - KP STAROGARD GDAŃSKI (IV liga, 6 młodzieżowych)
200 150 - GRYF SŁUPSK (IV liga, 1 młodzieżowa)

190 000 - CARTUSIA KARTUZY (IV liga, 4 młodzieżowe)
180 000 - POWIŚLE DZIERZGOŃ (IV liga, 2 młodzieżowe)
133 000 - RODŁO KWIDZYN (IV liga, 4 młodzieżowe)
130 000 - RADUNIA STĘŻYCA (V liga, 3 młodzieżowe)
126 000 - BANIAMINEK STAROGARD GDAŃSKI (A klasa, 5 młodzieżowych)
102 000 - BOROWIAK CZERSK (V liga, 4 młodzieżowe)
100 000 - WIERZYCA PELPLIN (IV liga, 2 młodzieżowe)
79 000 - BŁĘKITNI STARE POLE (V liga, 1 młodzieżowa)
78 000 - POGOŃ PRABUTY (A klasa, 3 młodzieżowe)
77 500 - WIETCISA SKARSZEWY (A klasa, 2 młodzieżowe)
73 650 - MKS GRYF TCZEW (brak drużyny seniorów, 4 młodzieżowe)
66 000 - POMEZANIA MALBORK (V liga, 5 młodzieżowych)
46 000 - ORZEŁ SUBKOWY (V liga, 2 młodzieżowe)
45 000 - ŻUŁAWY NOWY DWÓR GDAŃSKI (V liga)
40 000 - WISŁA KORZENIEWO (V liga, brak młodzieżowych)
40 000 - POWISLE RAKOWIEC -PAWLICE (B klasa, 2 młodzieżowe)
38 000 - KS CZERNIN (B klasa, 1 młodzieżowa)
38 000 - OLIMPIA SZTUM (B klasa, 2 młodzieżowe)
37 000 - SZARŻA KROJANTY (V liga, 1 młodzieżowa)
35 000 - RELAX RYJEWO (A klasa, brak młodzieżowych)
30 000 - AP MALBORK (brak drużyny seniorów, 2 młodzieżowe)
30 000 - RUCH GOŚCISZEWO (B klasa, brak młodzieżowych)
26 000 - STOWARZYSZENIE DREWNICA (V liga)
25 000 - RODŁO TRZCIANO (B klasa, 1 młodzieżowa)
23 000 - DELTA MIŁORADZ (A klasa, 1 młodzieżowa)
17 900 - ORŁY TCZEW (1 młodzieżowa)
17 000 - BŁYSKAWICA POSTOLIN (B klasa, brak młodzieżowych)
16 000 - MORZE STEGNA (B klasa, 1 młodzieżowa)
13 000 - CZARNI STRASZEWO (B klasa, brak młodzieżowych)
12 000 - SKAR KOŃCZEWICE (B klasa, brak młodzieżowych)
11 000 - POGOŃ TCZEW (Drużyna żeńska)
10 000 - OLIMPICO MALBORK (drużyny żeńskie)
10 000 - REAL MYSZEWO (B klasa, brak młodzieżowych)
10 000 - ŚWIT RADOSTOWO (A klasa, brak młodzieżowych)
4 000 - NOGAT MALBORK (B klasa, brak młodzieżowych)

Źródło:
BIP Miast i Gmin oraz:
http://mksgryftczew.pl/…/Regulamin-op%C5%82at-rodzic%C3%B3w…
http://www.apgdynia.pl/article/43,rekrutacja.htm
http://www.si-arka.gdynia.pl/…/ak…/4220-skladki-czlonkowskie
http://sport.trojmiasto.pl/Nowa-koncepcja-dla-Gdanska-progr…
http://www.gdansk.pl/…/Gdanskie-kluby-zapraszaja-dzieci-i-m…
http://ap.malbork.pl/index.php/dokumenty
http://www.karate.malbork.pl/index.php/treningiŹ
http://www.sportnakaszubach.pl/…/artur-formela-i-adrian-wys…

„Gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma” – Dariusz Szpakowski

Paweł Rybarczyk - www.pomezania.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Piłka nożna


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
malborek
malborek 16.03.2017, 17:35
Nie pytaj co miasto może zrobić dla klubu, ale co klub może zrobić dla miasta .Pokażcie coś, jakiś sukces, coś z czego można byc dumnym. Zyję tu 50 lat i nie pamiętam żadnego malboskiego ,piłkarskiego sukcesu, więc na co idą te pieniądze ? pewnie na działaczy bo niby na co ???????
Becia
Becia 08.03.2017, 09:16
Proponuje zweryfikować dane u źródeł. W Mks Gryf Tczew jest 11 grup treningowych. To ponad 300 dzieci. No i teraz proszę podać czy przyznana kwota jest duża? Ile dzieciaków trenuje w Malborku, Nowym Dworze czy Sztumie?
Żewłakow
Żewłakow 07.03.2017, 21:05
W V lidze ciężko o prywatnego sponsora,no chyba że fanatyk piłki nożnej , na tym poziomie dotacja z budżetu miasta to być albo nie być,nie wiem ale myślę że ktoś gra na niekorzyść tego klubu...
zdzich
zdzich 07.03.2017, 22:59 (odpowiedź do Żewłakow)
Prywatnego sponsora - totalnego fanatyka ma właśnie Stare Miasto:)
bida
bida 07.03.2017, 19:46
Dramatycznie to niestety wygląda.. Malbork podobnie jak i Tczew niestety są w ogromnym dołku. Szacunek dla wszystkich ludzi którzy ciągną ten wózek.
janush
janush 07.03.2017, 16:51
W dorosłym sporcie trzeba sobie znaleźć prywatnego sponsora. Publicznie sponsorowany powinien być tylko sport młodzieżowy. Nie rozumiem w czym problem.
Pozdrawiam.
bida
bida 07.03.2017, 19:47 (odpowiedź do janush)
przeczytaj to jeszcze raz ze zrozumieniem