Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zbrodnie komunistyczne były też w Sztumie. Wykład historyków gdańskiejgo IPN – 23.02.2017

Zbrodnie komunistyczne były też w Sztumie. Wykład historyków gdańskiejgo IPN – 23.02.2017 fot. TMZS
Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej 23 lutego przyjechali do Sztumu dr Daniel Czerwiński, mgr Krzysztof Filip i mjr SW Waldemar Kowalski z wykładem „Ślady komunistycznych zbrodni i aparat bezpieczeństwa w woj. gdańskim – 1945-1956”. Spotkanie przyciągnęło mieszkańców z uwagi na fakty związane z Ziemią Sztumską i stalinowskim aparatem terroru.

Mogły szokować fakty związane z miejscami pochówku ofiar represji w Sztumie oraz rolą sztumskiego więzienia w tamtych czasach.

Wszyscy wykładowcy są autorami najnowszego albumu wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku: "Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945-1956)", który aktualnie jest promowany w wybranych miastach Pomorza. Wykład odbył się w sali czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury.

 

- Podczas spotkania szczególnie starano się przedstawić sztumski wątek związany z tematem wykładu – relacjonuje Krystian Zdziennicki, jeden z organizatorów spotkania,członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej. - Związane jest to z faktem, że w „Mapie terroru” można znaleźć sporo informacji poświęconych sztumskim miejscom związanym ze stalinowskim aparatem przymusu. Dr Daniel Czerwiński opowiedział o sztumskiej placówce Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Mjr SW Waldemar Kowalski w zarysie przedstawił zagadnienia związane ze sztumskim więzieniem, które również odgrywało ogromną rolę w politycznej walce w czasach polskiego stalinizmu. Mjr Kowalski wskazał miejsca pochówku osób zmarłych w miejscowym zakładzie karnym, które znajdują się na cmentarzu komunalnym przy ul. Nowowiejskiego.

 

Zaprezentowano również książkę doktora Daniela Czerwińskiego: „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956”. Dodajmy, że jest to efekt kilkuletnich studiów w ramach pracy doktorskiej autora. Obie książki można było nabyć w promocyjnych cenach.

 

Wykład zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej przy współpracy z gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.