Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stare Pole: Krajowy Czempionat Koni Sztumskich. Barwna i popularna impreza rolnicza – 19.06.2016

Stare Pole: Krajowy Czempionat Koni Sztumskich. Barwna i popularna impreza rolnicza – 19.06.2016 fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
Podczas ostatnich XXIII Żuławskich Targów Rolnych miało także miejsce wydarzenie związane z Ziemią Sztumską. W ramach Krajowego Czempionatu Koni Sztumskich hodowcy zaprezentowali wspaniałe klacze i ogiery.

Puchar dla najlepszej klaczy od Burmistrza Miasta i Gminy Sztum.

W dniach 18-19 czerwca, Pomorski Związek Hodowców Koni zorganizował w Starym Polu Ogólnopolski Czempionat  Koni w typie Sztumskim. Oceniano konie w czterech kategoriach: Klacz pierwszoroczna i dwuletnia oraz ogier pierwszoroczny i dwuletni. Do konkursu stanęły 32 konie. Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Sztum trafił do Pana Romana Kulmaczewskiego, właściciela klaczy Solina, z województwa warmińsko - mazurskiego. Uroczystego wręczenia dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Sztumie Czesław Oleksiak.  Puchar Starosty Sztumskiego powędrował do właściciela ogiera „Jary”, pana Andrzeja Derleckiego z województwa pomorskiego. Wszystkim hodowcom gratulujemy i wyrażamy słowa uznania za dbałość o pielęgnowanie wśród koni rasy Sztumskiej.

Czempionat zorganizował Pomorski Związek Hodowców Koni z siedzibą w Malborku. Samo wydarzenie miało miejsce 19 czerwca.

Hodowca najlepszego ogiera w typie sztumskim odebrał z rąk Starosty Sztumskiego Wojciecha Cymerysa puchar. Wspaniałe okazy koni podziwiał także Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Wcześniejsze krajowe czempionaty odbywały się w Kętrzynie. W bieżącym roku imprezę przeniesiono do Starego Pola.

Same targi rolnicze cieszą się od lat dużą popularnością, przyciągając wielu mieszkańców regionu i nie tylko. W tym roku nie zabrakło tam Koła Gospodyń Wiejskich Postolin. Panie przygotowały mnóstwo ciast i pierogów. Zwłaszcza te ostatnie były rozchwytywane przez uczestników imprezy.

Przypomnijmy, że pomnik konia sztumskiego można podziwiać u podnóża odtworzonych sztumskich, murów średniowiecznych.

KOŃ SZTUMSKI

Rasa zimnokrwista wyhodowana na terenie obecnego powiatu sztumskiego. Dziś najbardziej popularna na Pomorzu, a także w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i na Mazowszu. Koń sztumski zwany także zwyczajowo Sztumem, jest żywym i cennym dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Są najcięższym regionalnym typem koni zimnokrwistych hodowanym w Polsce. Rasa powstała na bazie rdzennego materiału przy udziale zachodnioeuropejskich reproduktorów zimnokrwistych w rejonie Powiśla oraz Warmii i Mazur. Rasę uszlachetniano w XIX w.

Jednak początki rozwoju koni sztumskich, w tym ras zimnokrwistych, zapoczątkowali już Krzyżacy w XIV i XV w. Założyli oni na Powiślu i Warmii i Maurach blisko 30 stadnin. Jedna mieściła się w Sztumie i posiadała 150 koni różnych ras i typów, w tym ciężkie konie bojowe tzw fryzy (za opr. Ewy Jastrzębskiej). Na naszym terenie dbałość o ten typ konia, była związana z uprawą roli. Gleby wymuszały bowiem konieczność utrzymywania szczególnie mocnych koni roboczych, zdolnych do poradzenia sobie z twardą ziemią.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.