Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak zorganizować gotówkę na wakacje 2016?

Jak zorganizować gotówkę na wakacje 2016? fot. Jak zorganizować gotówkę na wakacje 2016?
W zeszłym roku nawet połowy Polaków nie było stać na opłacenie wakacji dla wszystkich dzieci, a jedna trzecia z nich nie mogła pozwolić sobie na wakacje nawet dla jednego dziecka – tak wynika z sondażu CBOS. Podpowiadamy co robić, aby w tym roku nie podzielić ich losu i zaplanować budżet na wakacyjne wydatki.

Zaczynajmy odkładać znacznie wcześniej

Na wakacje warto zacząć odkładać pieniądze nawet kilka miesięcy wcześniej, tak by móc spokojnie zaplanować wyjazd dla całej rodziny. Jeśli będziemy zwlekać do ostatniego momentu, z dużym prawdopodobieństw tańsze przeloty czy noclegi zostaną już wykupione. Dlatego też analizę budżetu i przewidywanych wydatków, a także miejsc, które chcemy odwiedzić, lepiej rozpocząć odpowiednio wcześniej.

Ile kosztują rodzinne wakacje?

Nie da się łatwo określić przybliżonego kosztu wakacji dla np. czteroosobowej rodziny. Wszystko będzie zależeć od tego, jak długo zamierzamy odpoczywać i czy chcemy wybrać się do jakiegoś znanego kurortu, mniej uczęszczanej agroturystyki, czy może za granicę. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że za tydzień wypoczynku dla czterech osób w polskich górach zapłacimy przynajmniej 2000 zł. Zanim więc rozpoczniemy poszukiwania konkretnych ofert, ustalmy lepiej, ile pieniędzy możemy w tym roku przeznaczyć na wakacje, aby nasz budżet zbytnio nie ucierpiał. Zazwyczaj wydanie całej jednej pensji może nie wystarczyć. Konieczne więc będzie wcześniejsze odkładanie pieniędzy. Załóżmy, że co miesiąc możemy bez bólu odłożyć 250 zł. Wtedy, na taki wyjazd będziemy musieli zacząć odkładać już osiem miesięcy wcześniej. Jeśli jednak udałoby się odłożyć więcej, np. 500 zł miesięcznie, wtedy wymaganą sumę zbierzemy po czterech miesiącach. Wystarczy  więc, że o oszczędnościach na wakacje pomyślimy wiosną.

Wakacje sponsorowane przez bank

Jeśli z myślą o wakacjach obudzimy się dopiero np. na początku czerwca, będziemy musieli albo opóźnić wyjazd na jesień, albo zacząć odkładać dużo więcej. Inną opcją jest też skorzystanie z pożyczki bankowej, jednak i tu należy być ostrożnym, bo tych, którzy posiadają dzieci, czeka w sierpniu sporo wydatków związanych z zaczynającą się wkrótce szkołą. Do produktów takich jak pożyczki i kredyty warto podchodzić z rozwagą. Być może okaże się, że przed wyjazdem będzie brakować nam niewiele – wtedy taki dług uda się spłacić już z najbliższą wypłatą. 

Karta kredytowa przydatna przed wakacjami

W takich wypadkach może być opłacalne skorzystanie z karty kredytowej, zwłaszcza że za taką pożyczkę, zwróconą w terminie nie zapłacimy odsetek. W trakcie wakacyjnych zabaw trzeba mieć jednak na uwadze, że wolne od odsetek są wyłącznie transakcje bezgotówkowe. Jeśli więc się zapomnimy i wypłacimy kartą kredytową pieniądze z bankomatu, będziemy musieli spłacić za nie odsetki.

Inną korzyścią przy używaniu karty kredytowej dla opłacenia hotelu czy oferty biura podróży, jest ochrona przed nieprzewidzianymi wypadkami, takimi jak na przykład upadłość biura czy nagłe odwołanie nasze rezerwacji. Bank w takich sytuacjach zwykle staje po stronie klienta, oddając im za usługi, które z winy usługodawcy nie zostały dopełnione. Takich przywilejów nie mają niestety osoby płacące gotówką. 

Pożyczki na wakacje

Co jednak zrobić, jeśli nie posiadamy karty kredytowej? Najczęstszym wyborem osób, którym brakuje środków na wymarzone wakacje, jest pożyczka gotówkowa. Jeśli zwrócimy się po nią do firmy pozabankowej, nasz wniosek zostanie rozpatrzony w bardzo krótkim czasie, najczęściej tego samego dnia. Niewiele dłużej będziemy czekać na pieniądze – w najbardziej sprzyjających warunkach całość da się załatwić nawet w piętnaście minut, jest to więc najlepsza opcja w przypadku wakacji last minute. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, lepiej porównajmy ze sobą oferty takich firm na portalach branżowych, np. porównywarka pankasa.pl prezentuje wszystkie chwilówki online. W Polsce jest ich obecnie kilkadziesiąt a oferowane przez nich produkty nieco się różnią. Najlepsze z nich mogą być nawet dwa razy tańsze od najdroższych, a kilkanaście firm oferuje darmowe pożyczki.

Jak zorganizować gotówkę na wakacje 2016?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje