Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Żuławy na weekend

Żuławy na weekend fot. Żuławy na weekend
Nasz region obfituje w wiele atrakcji turystycznych, o których często zapominamy i szukamy wrażeń w odległych zakątkach kraju. Korzystając ze sprzyjającej wiosennej aury, warto zaplanować weekendową wycieczkę po najbliższej okolicy. Tym bardziej, że sama podróż może dostarczyć niezapomnianych doznań.

Żuławy to jeden z najpiękniejszych, choć wciąż mało docenianych regionów Polski. Znajdziemy tu liczne ślady historii. Najsłynniejszym jest oczywiście malborski zamek, jednak równie interesujące obiekty znajdziemy między innymi w Morągu, Pasłęku, Szymbarku czy Iławie.

Co warto zwiedzić na Żuławach?

Zwiedzanie miejsc historycznych w najbliższej okolicy może być ciekawym sposobem na spędzenie wolnych dni w gronie przyjaciół czy rodziny. Zaplanowanie wycieczki będzie łatwiejsze, jeśli skorzystamy z internetowego rozkładu jazdy PKP - dostępnego na przykład na tej stronie. Znajdziemy tam nie tylko informacje na temat najlepszych połączeń z wybranym miejscem docelowym, lecz także koszty podróży. Przykładowo, przejazd z Tczewa do Morąga trwa około 80 minut, a bilet w II klasie PKP Intercity TLK kosztuje 20,30 zł.

W Morągu można zwiedzić między innymi usytuowany nad jeziorem zamek, wybudowany pod koniec XIII wieku przez zakon krzyżacki. Obecny wygląd budowla zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym prowadzonym od 2011 roku. Na miejscu warto również odwiedzić usytuowany w centrum miasta gotycki ratusz z 1444 roku, a także XIV-wieczny Kościół św. Piotra i Pawła.

Z Morąga do Pasłęka dotrzemy w niecałe pół godziny pociągiem. Tu warto zwiedzić między innymi zamek krzyżacki z XIV wieku, gotycki ratusz, a także dobrze zachowane obwarowania miejskie z przełomu XIV i XV wieku.

W Szymbarku z kolei jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych jest dom do góry nogami. Warto wiedzieć, że w tutejszym Centrum Edukacji i Promocji Regionu znajdują się eksponaty wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, między innymi najdłuższa deska i największy fortepian świata.

Miłośników kolejnictwa zachęcamy do odwiedzenia zabytkowego dworca kolejowego w Iławie. Budynek ten powstał na początku XX wieku, a w 2006 r. został wpisany do rejestru zabytków. Można w nim podziwiać malowidła z herbami miast. Przy okazji wycieczki do Iławy warto zobaczyć pozostałości XVIII-wiecznego pałacu w Kamieńcu Suskim. Ciekawostką jest, że w 1807 r. przebywał w nim Napoleon Bonaparte.

 

Podróż sentymentalna

Niewątpliwą atrakcją naszego regionu jest możliwość odbycia wycieczki kolejką wąskotorową.  Warto przypomnieć, że kolejnictwo wąskotorowe w tym regionie ma długoletnią historię – pierwsze linie powstały prawdopodobnie około 1886 roku. Ich budowa związana była przede wszystkim z rozwijającym się przemysłem cukrowniczym. O dynamicznym rozwoju kolei, która obsługiwała zarówno ruch towarowy, jak i pasażerski, świadczy fakt, że tuż przed wybuchem II wojny światowej łączna długość wszystkich linii liczyła ponad 335 km. Na początku XXI wieku odrestaurowano część linii i obecnie Żuławska Kolej Dojazdowa stanowi jedną z ciekawszych atrakcji regionu (źródło: http://ptmkz.pl/pocia/hizkd.php).

 

Inauguracja sezonu 2016 odbędzie się w weekend majowy, kiedy to ruszą pierwsze pociągi i będzie można nimi podróżować przez cały sezon letni, aż do września.

 

Kolejka kursuje na trasach:

—Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska przez: Cyganek, Tujsk, Rybinę;

—Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo, przez: Jantar i Stegnę.

 

Dodatkową atrakcją w sezonie letnim będzie Jantar Express, który będzie kursował w pasie nadmorskim na trasie: Prawy Brzeg Wisły – Jantar –Stegna –Sztutowo. Z kolei w wakacyjne soboty i niedziele będzie uruchomiona dodatkowa linia Bursztynowy Express na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna – Jantar.

 

Zwiedzanie najbliższej okolicy jest ciekawym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu. To również doskonała okazja na odwiedzenie atrakcji turystycznych, o których często nie wiemy lub nie pamiętamy. Inspiracji do weekendowych wyjazdów można poszukać w wyszukiwarkach internetowych, które pozwolą na znalezienie nie tylko najdogodniejszych połączeń z interesującym nas miejscem, lecz także wielu ciekawych informacji na temat atrakcji turystycznych w najbliższej okolicy.

Żuławy na weekend
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje