Podczas spotkania prowadzący zwracali uwagę, że nie chodzi tylko o poprawianie estetyki miasta, ale także o aktywizowanie mieszkańców do wspólnych działań.
Mapa zagrożonych terenów
Wytyczono obszary miasta, w których będą prowadzone działania aktywizujące lokalne społeczności. Przygotowany podział po uwagach Urzędu Marszałkowskiego nieco skorygowano. Ostatecznie po konsultacjach wspólnie z Miejską Komisją Architektoniczno-Urbanistyczną oraz Zespołem ds. LPR, Sztum został podzielony na dziewięć obszarów (wyznaczono dwa obszary nr IX – obrzeże wschodnie i południowo – zachodnie miasta). Nie wszystkie zakwalifikowano do działań naprawczych. Te ostatnie obejmą jedynie te miejsca w Sztumie, gdzie sytuacja społeczna jest najtrudniejsza. Chodzi o Starówkę z pl. Wolności i ulicami przyległymi, okolice nowego centrum handlowego (obszary nr IV, V i VI) oraz tereny przy ul. Reja (obszar nr II).
Oto niektóre wskaźniki: w obszarze nr II i VI odnotowano najwięcej osób długotrwale bezrobotnych; największy wskaźnik korzystających z pomocy społecznej – obszary IV i II. Co ciekawe najwięcej osób pobierających świadczenia alimentacyjne mieszka w obszarze nr VIII (północna część Sztumu).
Pomoc dla obszarów zdegradowanych
Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Sztum na lata 2016 – 2022 (LPR) stanowi dokument niezbędny, umożliwiający gminie Sztum ubieganie się o wsparcie ze środków zewnętrznych, w tym unijnych na lata 2014 – 2020. Z tej puli można uzyskać dotacje na realizację procesu rewitalizacji miasta, tzn. wyprowadzenia ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych.
- Lokalny Program Rewitalizacji (LPR) to kompleksowy proces wyprowadzenia ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne czy środowiskowe) – mówiła Sylwia Mackiewicz, dyr. MGOPS, a zarazem koordynator zespołu zadaniowego ds. LPR. - Wszędzie tam będą prowadzone działania na rzecz lokalnej społeczności i gospodarki. Będą one prowadzone w sposób zaplanowany i skoordynowany. Działania podejmowane przez miasto na podstawie LPR z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, w konsekwencji mają wpłynąć pozytywnie na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w gminie.
Formularze z propozycjami mieszkańców
Skuteczność procesu rewitalizacji uzależniona jest od zaangażowania lokalnych grup mieszkańców. W związku z tym LPR będzie opracowany przy udziale mieszkańców, środowisk społecznych, zawodowych i gospodarczych, dzięki prowadzonym konsultacjom społecznym. Szkoda tylko, że na warsztatach, gdzie zaprezentowano raport pojawiło się tak mało osób. Przede wszystkim zabrakło radnych miejskich, którzy mogliby skorzystać z tego typu danych i dopytać o pewne kwestie.
Podczas środowych warsztatów udostępniono formularze konsultacyjne dla mieszkańców dot. projektu uchwały Rady Miejskiej w Sztumie - „w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji w mieście Sztum”. W formularzu należy oprócz danych osobowych zamieścić, pod którą jednostkę administracyjną się podlega, a w specjalnych rubrykach można odnieść się do zapisów raportu. Należy jednak wskazać, o które konkretnie chodzi. Formularze można przesyłać drogą elektroniczną do 10 kwietnia br. na adres sylwia.mackiewicz@sztum.pl, dostarczyć listownie lub osobiście pod adres: MGOPS ul. Mickiewicza 39, 82-400 Sztum, sekretariat (pokój nr 11). Formularz do pobrania znajduje się w załączniku artykułu.