Wydanie nr 27/2021, Środa 27.01.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Rewitalizacja gospodarcza i społeczna. Wydzielono obszary zagrożone – 6.04.2016

Sztum: Rewitalizacja gospodarcza i społeczna. Wydzielono obszary zagrożone – 6.04.2016 fot. W. Mocny
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztumie opracował raport dotyczący Sztumu, zawierający mapę obszarów zdegradowanych i wymagających rewitalizacji. Na najbliższej sesji zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały dotyczący wyznaczenia tych obszarów, a załącznikiem do niego będzie zaprezentowany na warsztatach 6 kwietnia w Sztumskim Centrum Kultury (środa) szczegółowy raport.

Podczas spotkania prowadzący zwracali uwagę, że nie chodzi tylko o poprawianie estetyki miasta, ale także o aktywizowanie mieszkańców do wspólnych działań.

Mapa zagrożonych terenów
Wytyczono obszary miasta, w których będą prowadzone działania aktywizujące lokalne społeczności. Przygotowany podział po uwagach Urzędu Marszałkowskiego nieco skorygowano.  Ostatecznie po konsultacjach wspólnie z Miejską Komisją Architektoniczno-Urbanistyczną oraz Zespołem ds. LPR, Sztum został podzielony na dziewięć obszarów (wyznaczono dwa obszary nr IX – obrzeże wschodnie i południowo – zachodnie miasta).  Nie wszystkie zakwalifikowano do działań naprawczych. Te ostatnie obejmą jedynie te miejsca w Sztumie, gdzie sytuacja społeczna jest najtrudniejsza. Chodzi o Starówkę z pl. Wolności i ulicami przyległymi, okolice nowego centrum handlowego (obszary nr IV, V i VI) oraz tereny przy ul. Reja (obszar nr II).   
Oto niektóre wskaźniki: w obszarze nr II i VI odnotowano najwięcej osób długotrwale bezrobotnych; największy wskaźnik korzystających z pomocy społecznej – obszary IV i II. Co ciekawe najwięcej  osób pobierających świadczenia alimentacyjne mieszka w obszarze nr VIII (północna część Sztumu).   


Pomoc dla obszarów zdegradowanych
Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Sztum na lata 2016 – 2022 (LPR) stanowi dokument niezbędny, umożliwiający gminie Sztum ubieganie się o wsparcie ze środków zewnętrznych, w tym unijnych na lata 2014 – 2020. Z tej puli można uzyskać dotacje na realizację procesu rewitalizacji miasta, tzn. wyprowadzenia ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych.

- Lokalny Program Rewitalizacji (LPR) to kompleksowy proces wyprowadzenia ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne czy środowiskowe) – mówiła Sylwia Mackiewicz, dyr. MGOPS, a zarazem koordynator zespołu zadaniowego ds. LPR. - Wszędzie tam będą prowadzone działania na rzecz lokalnej społeczności i gospodarki. Będą one prowadzone w sposób zaplanowany i skoordynowany. Działania podejmowane przez miasto na podstawie LPR z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, w konsekwencji mają wpłynąć pozytywnie na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w gminie.
 
Formularze z propozycjami mieszkańców
Skuteczność procesu rewitalizacji uzależniona jest od zaangażowania lokalnych grup mieszkańców. W związku z tym LPR będzie opracowany przy udziale mieszkańców, środowisk społecznych, zawodowych i gospodarczych, dzięki prowadzonym konsultacjom społecznym. Szkoda tylko, że na warsztatach, gdzie zaprezentowano raport pojawiło się tak mało osób. Przede wszystkim zabrakło radnych miejskich, którzy mogliby skorzystać z tego typu danych i dopytać o pewne kwestie.
Podczas środowych warsztatów udostępniono formularze konsultacyjne dla mieszkańców dot. projektu uchwały Rady Miejskiej w Sztumie - „w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji w mieście Sztum”. W formularzu należy oprócz danych osobowych zamieścić, pod którą jednostkę administracyjną się podlega, a w specjalnych rubrykach można odnieść się do zapisów raportu. Należy jednak wskazać, o które konkretnie chodzi. Formularze można przesyłać drogą elektroniczną do 10 kwietnia br. na adres sylwia.mackiewicz@sztum.pl, dostarczyć listownie lub osobiście pod adres: MGOPS ul. Mickiewicza 39, 82-400 Sztum, sekretariat (pokój nr 11).  Formularz do pobrania znajduje się w załączniku artykułu.  

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (3)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.